Trzy lata temu zespół badawczy z Uniwersytetu w Lund zauważył, że wśród gatunków pospolitych znajdowały się osobniki żyjące w powietrzu nawet przez 10 kolejnych miesięcy bez lądowania. Uznano to za swoisty rekord świata. Teraz okazuje się, że również jerzyk może żyć w dużej mierze w powietrzu.

infoplanet ekologia zycie w powietrzu jerzyk

Prof. Anders Hedenström wraz z zespołem: Susanne Åkesson, Gabrielem Norevikiem, Arnim Anderssonem i Johanem Bäckmanem z Uniwersytetu w Lund oraz Giovannim Boano z Włoch zbadali 4 osobniki gatunku jerzyków. Otrzymane wyniki dowiodły, że ptaki przebywają w powietrzu bez lądowania od 2 do 3 i pół miesiąca – w zależności od osobnika.

– Jedzą i śpią, kiedy są w powietrzu. To jest coś, w co naukowcy wierzyli od lat 50. XX wieku, a teraz możemy udowodnić, że to prawda. Zdarza się, że lądują do mieszkania pod dachówką lub w dziurze, ale przez długi czas żyją w powietrzu, jedzą owady podczas lotu, a kiedy osiągają dużą wysokość i zaczynają szybować – faktycznie śpią – komentuje prof. Anders Hedenström z Wydziału Biologii na Uniwersytecie w Lund.

infoplanet ekologia zycie w powietrzu naukowcy

Korzystając z przymocowanych do ptaków rejestratorów mikrodanych badacze mierzyli ruch. Urządzenia monitorowały aktywność co pięć minut, lokalizując jerzyka raz w miesiącu. Korzystając z tej metody, naukowcy byli w stanie ustalić, że w miesiącach zimowych, gdy po sezonie lęgowym przebywają w Afryce Zachodniej, ptaki miesiącami żyją w powietrzu.

– Nie ma jednak znaczenia, czy gatunek spędza 3 lub 10 miesięcy w powietrzu, jerzyk jest przystosowany do latania z maksymalną efektywnością energetyczną, bez względu na rodzaj lotu. Zawsze mówi się, że latanie jest najbardziej energochłonną działalnością ptaków, jednak obliczyliśmy, że słowik, który nie żyje w powietrzu, zużywa tyle samo energii, co jerzyk, który cały czas unosi się w powietrzu – mówi prof. Hedenström.

Ponadto jerzyk ma wysoki wskaźnik przeżywalności w porównaniu do wielu innych ptaków. Naukowcy są przekonani, że dzieje się tak dzięki temu, że spędza tak dużą część życia w powietrzu, gdzie drapieżniki nie mogą go zaskoczyć tak jak na ziemi lub w gnieździe. Ponadto, gdy unoszą się w powietrzu, nie atakują ich pasożyty.

Źródło: A. Hedenström, G. Norevik, G. Boano, A. Andersson, J. Bäckman, S. Åkesson: „Flight activity in pallid swifts Apus pallidus during the non-breeding period”, „Journal of Avian Biology” 2019, nr 50 (2).

kup artykuly platne