Zgodnie z nowym badaniem Frontiers in Marine Science, budzące obawy u większości ludzi zmiany klimatu mogą przynieść niespodziewane korzyści w królestwie zwierząt. Jakie stworzenia będą wielkimi wygranymi zagrożenia środowiska?

infoplanet ekologia zyski ze zmiany klimatu kryl

Ze względu na trwające i przyszłe zagrożenia związane ze zmianą klimatu oceany polarne są obecnie jednymi z najszybciej zmieniających się środowisk na Ziemi. To zła wiadomość dla wielu zwierząt, które tam żyją i ewoluowały specjalnie, by żyć w warunkach względnie stałych przez 4 mln lat. Emisje gazów cieplarnianych, substancje chemiczne niszczące warstwę ozonową, wzrost emisji dwutlenku węgla, większa ilość wiatrów i wyższe temperatury znacząco zmieniły Ocean Południowy, znany również jako Ocean Antarktyczny. Obserwowany jest gwałtowny spadek ilości lodu morskiego, półki lodu zawalają się, a lodowce cofają. Woda podnosi się i ociepla, jest również bardziej zakwaszona.

Te trudne do adaptacji zmiany, wynikające z zagrożenia środowiska, sprawią, że kryl, niektóre małże i humbaki mogą stać się jednymi z największych przegranych w rejonie Antarktydy. Z ponurą przyszłością mierzyć się musza również pingwiny cesarskie, białookie i maskowe. Jednak według nowych badań na zmianie klimatu zyskać mogą rozgwiazdy, morski tryskacz i wiele robaków. To fakty wynikające z badania wpływu zmiany klimatu na zwierzęta, które postanowili przeprowadzić Simon Morley – naukowiec z British Antarctic Survey w Wielkiej Brytanii – wraz z zespołem.

infoplanet ekologia zyski ze zmiany klimatu rozgwiazda

– Ankieta przypomina badanie dotyczące zdrowia w miejscu pracy. Tyle, że w tym przypadku pracownicy noszą pióra, łuski lub futro i nie są typem, który narzeka na temperaturę w ich biurze – wyjaśnia Morley.

Analizowane dane są ograniczone, a ekosystem – złożony, dlatego naukowcy nie wykluczają, że nawet pozorni wygrani w królestwie zwierząt w wyniku zmiany klimatu mogą mierzyć się z nieprzewidzianymi problemami, gdy środowisko ulegnie zmianie. Jednak – zdaniem badaczy – ankieta jest dobrą podstawą dalszych działań.

– Wiemy, że Ziemia się ociepla. Wiemy, że ludzie są głównym czynnikiem powodującym, że globalny klimat zmienia się tak szybko. Wiemy, że tempo zmian w globalnym klimacie jest szybsze niż na Ziemi w ciągu ostatniego miliona lat. Musimy zrozumieć podatność zwierząt i roślin na zmiany klimatu – przekonuje Morley.

Źródło: Frontiers in Marine Science

kup artykuly platne