Dlaczego na półkuli północnej jest rekordowo ciepło? Ponieważ planeta robi się coraz gorętsza! Na przykład 28 czerwca temperatura w Szkocji osiągnęła 33,2°C, przekraczając poprzedni rekord – 32,9°C ustanowiony w sierpniu 2003 roku. 26 czerwca w Omanie temperatura dobowa nie spadła poniżej 42,6°C, nawet w nocy. To najwyższa minimalna temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano. Tak rekordowo wysokie temperatury są dokładnie tym, czego oczekujemy po ociepleniu planety. Czy z czasem powinno być ich coraz więcej?

infoplanet ekologia upal dowodem na globalne ocieplenie badania

Średnie temperatury są znacznie wyższe niż kiedyś. Średnia globalna temperatura powierzchni wzrosła o ponad 1°C od czasów przedindustrialnych, szczególnie szybko w ciągu ostatnich pięciu lat. Istnieje zatem duża szansa na to, że będzie cieplej niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, obszary lądowe ocieplają się w większym tempie niż obszary morskie, ponieważ powietrze nad lądem jest bardziej suche i szybciej się nagrzewa, a półkula północna ociepli się przed półkulą południową, ponieważ jest tam więcej ziemi.

To jednak nie wszystko! Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ocieplenie Arktyki wpływa na strumień powietrza, który napędza wzorce pogodowe na półkuli północnej, co sprawia, iż bardziej prawdopodobne jest utrzymanie się warunków klimatycznych na dłużej. A im dłużej utrzymuje się ciepło, tym goręcej może być, gdy ziemia i budynki wyschną i ogrzeją się.

Czy to jest nowa normalność? Wyłącznie przez krótką chwilę. Globalne temperatury od czasu silnego El Niño, w którym oceany wydzielały ciepło do atmosfery w 2016 roku, nieznacznie spadły. Jest możliwe, że spadać będą nadal w ciągu następnego roku lub dwóch, szczególnie jeśli istnieje La Niña (przeciwne wydarzenie, podczas którego oceany pochłaniają więcej ciepła). Jednak w dłuższej perspektywie, gdy świat będzie się rozgrzewał, będą pojawiały się upały.

infoplanet ekologia upal dowodem na globalne ocieplenie dowody

Chociaż niektórych słońce cieszy, zjawisko jest poważne. Fale upałów mogą być śmiertelne dla osób starszych i wrażliwych. Już obecnie upał w Kanadzie stał się przyczyną ponad tuzina. W upale możemy również krócej pracować. Rosnące temperatury już teraz wpływają na globalną gospodarkę, zmniejszając produktywność pracowników, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Jeśli nie uda nam się ograniczyć globalnego ocieplenia, klimat może stać się tak gorący i wilgotny, że bez klimatyzacji ludzie będą umierać.