26 czerwca w Zabrzu profesor Marian Zembala otrzymał przyznany przez premiera Mateusza Morawieckiego Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie dla wybitnego kardiochirurga, byłego ministra zdrowia i dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca ma być docenieniem wkładu w budowę nowoczesnej Polski.

Ten medal jest przyznawany osobom, które wniosły wyjątkowy i wybitny wkład w budowę Polski stabilnej i bezpiecznej. Pan profesor, pan minister jest świetnym przykładem pokazującym, jak można się poświęcić dla dobra pacjenta – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wręczył nagrodę profesorowi Zembali w imieniu premiera Morawieckiego.

infoplanet gwiazdy i zdrowie prof zembala odznaczony medalem niepodleglosci

Jak wynika z opisu, zamieszczonego na stronie Ministerstwa Zdrowia, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości stanowi formę wyróżnienia osób związanych z odzyskaniem i umacnianiem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w czasie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości najbardziej zasłużonym obywatelom polskim.

Medale trafiają do tych ludzi pracujących w służbie zdrowia, którzy mieli „wpływ na kształtowanie i rozwój suwerenności oraz tożsamości narodowej w różnych dziedzinach, w tym ochronie zdrowia” i „swoją pracą przyczynili się do rozwoju ochrony zdrowia m.in. poprzez wprowadzanie innowacji w metodach diagnostycznych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych czy usprawnianie metod pracy”.

infoplanet gwiazdy i zdrowie prof zembala odznaczony medalem

– To zaszczyt i honor dla mnie. Szpital to całe moje życie i sens tego życia, a jego sukces to sukces ludzi, którzy są na tej sali – i tych, których tu nie ma – powiedział profesor Marian Zembala, dziękując za odznaczenie.

Profesor Marian Zembala jest kardiochirurgiem i transplantologiem, który kształcił się pod okiem profesora Zbigniewa Religi i asystował mu podczas pierwszego udanego przeszczepu serca. W 1997 roku jako pierwszy lekarz w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, zaś w 2001 roku – płuc i serca.

Profesor Zembala zdobył odznaczenie jako jedyna osoba ze Śląska wśród 17 wyróżnionych. Medale otrzymali również: Mieczysław Błaszczyk – dyrektor Szpitala Klinicznego w Otwocku, profesor Tomasz Hryniewicki – szef Instytutu Kardiologii w Aninie, Jerzy Jaskuła – ratownik medyczny z Collegium Medicum w Krakowie oraz Alicja Żuk – pielęgniarka.