Choroba Alzheimera wydaje Ci się odległa i nieznana? Zobacz, które ze znanych osób się z nią zmagały lub nadal toczą boje

1. Sean Connery

Szkocki aktor, reżyser, producent filmowy i scenarzysta. Zdobył Oscara, nagrodę Złotego Globu oraz BAFTA. Najbardziej znany z roli Jamesa Bonda.

2. Peter Falk

Amerykański aktor, serialowy porucznik Colombo. Rola zapewniła mu popularność i szacunek w Hollywood. Zmarł w 2011 roku po zmaganiach z demencją i choroba Alzheimera.

3. George Fernandes

Indyjski polityk, minister i dziennikarz. Swoimi decyzjami zmusił koncern Coca-Coli do odwrotu z indyjskiego rynku. Mówi biegle 10 językami. Miał chorobę Alzheimera od 2010 roku. Zmarł 29 stycznia 2019 roku w New Delhi.

4. Rita Hayworth

Amerykańska aktorka i tancerka. Jedna z najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood, uznana za symbol kobiecego wdzięku i seksapilu. Zmarła w 1987 roku na Manhattanie.

5. Charlton Heston

Amerykański aktor i aktywista społeczny. Zdobył Oscara za tyłową rolę Judy Ben Hura. Zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera w 2002 roku. Bój zakończył sześć lat później.

6. Alina Janowska

Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, uczestniczka Powstania Warszawskiego i łączniczką Batalionu "Kiliński". Ostatni raz publicznie wystąpiła w marcu 2013 roku podczas 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Zmagała się z chorobą do ostatnich dni. Zmarła 13 listopada 2017 roku w Warszawie.

7. Charles K. Kao

Chiński fizyk, który udowodnił możliwość wykorzystania światłowodów do komunikacji. Laureat Nagrody Japońskiej i Nagrody Nobla z fizyki w 2009 roku.

8. Zygmunt Kęstowicz

Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Znany dzięki roli w serialu „Klan”. Zmarł 2007 roku w Warszawie.

9. Dean Martin

Piosenkarz i aktor pochodzący z Ameryki. Występował z Frankiem Sinatrą. Śpiewał przeboje, jak „Everybody Loves Somebody Sometimes” czy „Mambo Italiano”. Zmarł w 1995 roku w Beverly Hills.

10. Iris Murdoch

Irlandzka filozofka i pisarka, autorka obyczajowo-psychologicznych powieści, m. in. „Dzwon”, „Jednorożec” i „Morze, morze”, za którą otrzymała Nagrodę Bookera. Zmarła w Oxfordzie w 1999 roku.

11. Terry Pratchett

Brytyjski pisarz gatunku. Zdobył popularność dzięki cyklowi „Świat Dysku”. Jego dzieła były adaptowane na sztuki teatralne i gry komputerowe. Zmarł w 2015 roku.

12. Ferenc Puskás

Węgierski piłkarz i trener piłkarski, zwany „młodszym bratem”. Od 2000 roku znajdował się pod stałą opieką medyczną.

13. Maurice Ravel

Francuski kompozytor i pianista. Pisał pieśni i utwory fortepianowe i orkiestrowe. Najbardziej znany z kompozycji „Boléro”. Przygodę z muzyką zakończył w 1937 w Paryżu.

14. Ronald Reagan

Amerykański gubernator, prezydent i aktor. Wspierał ruchy antykomunistyczne, w „Solidarność”. Od lat dziewięćdziesiątych do 2004 roku przez chorobę wycofał się z życia publicznego. Zmarł 5 czerwca 2004 roku w Los Angeles.

15. Adolfo Suárez

Hiszpański polityk i premier, odznaczony wieloma orderami. W 2011 roku jego chorobę w publicznym oświadczeniu potwierdził syn. Zmarł w Madrycie w 2014 roku.

16. Margaret Thatcher

Najdłużej urzędująca premier Wielkiej Brytanii, zwana „Żelazną Damą”. Wprowadziła reformy ekonomiczne, które wyciągnęły kraj z kryzysu gospodarczego. Znana z sympatii do Polski. Zmarła w Londynie w 2013 roku.

17. Gene Wilder

Pochodzący z Ameryki aktor komediowy, scenarzysta i reżyser. Karierę aktorską zaczynał na scenach Broadwayu, sławę przyniosła mu tytułowa rola w filmie „Willy Wonka i fabryka czekolady”. Zmarł w 2016 roku.

18. Harold Wilson

Brytyjski polityk Partii Pracy i premier. Zmienił politykę rządu wobec związków zawodowych i organizacji pracodawców. Zmarł w 1995 roku w Londynie.