Hiszpania – jeden z krajów o największej popularności homeopatii – domaga się wprowadzenia zmian prawnych, które zabraniałyby uznawać homeopatię za gałąź medycyny, jak do tej pory. Ponadto z aptek miałyby zniknąć środki homeopatyczne, które przestały być nazywane lekami.

Jak przekonuje minister zdrowia Hiszpanii María Luisa Carcedo, przepisy UE traktują leki homeopatyczne nieostro, jednocześnie mocno zaostrzając standardy wobec lekarstw konwencjonalnych. Z dyrektywy unijnej wprowadzonej w 2001 roku wynika, że wobec leków homeopatycznych każdy kraj członkowski powinien stworzyć uproszczoną procedurę rejestracji, równoległą do klasycznego systemu dopuszczania leków. W ten sposób może dochodzić do omijania wielu ograniczeń, czemu sprzeciwia się hiszpańska minister zdrowia.

infoplanet medycyna naturalna homeopatia leki

– Sięganie po alternatywną terapię, której skuteczność nie jest poparta dowodami naukowymi, może wyrządzić wiele szkody. W Hiszpanii notowanych jest wiele przypadków odmowy leczenia przez pacjentów medycyną konwencjonalną i przejściem na homeopatię, akupunkturę oraz inne gałęzie medycyny alternatywnej. Publiczny system opieki zdrowotnej nie jest zamknięty na homeopatię, o ile ktoś udowodni w końcu jej skuteczność. Z tym jednak od samego początku jest poważny problem – przekonuje minister zdrowia Hiszpanii.

Obecnie obowiązujące przepisy prawa budzą zastrzeżenia również w Wielkiej Brytanii. Jak uznano w oświadczeniu brytyjskiej służby zdrowia publicznego, „problemem jest właśnie zbyt duże rozwodnienie niektórych środków, które w najlepszym wypadku działają jak placebo”. Od refundowania specyfików homeopatycznych w 2021 roku zamierza odejść również Francja. Wątpliwości pojawiają się również w Niemczech, gdzie rezygnację na rzecz homeopatii z medycyny zweryfikowanej przez badania naukowe nazywane jest przez minister zdrowia „głupotą”.

infoplanet medycyna naturalna homeopatia placebo

Homeopatia została stworzona przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna pod koniec XVIII wieku. Przyświecająca jej zasada brzmi: „podobne należy leczyć podobnym”. Zakłada, że substancje wywołujące u ludzi pewne objawy należy wielokrotnie rozcieńczać w wodzie i podawać w formie preparatu. Taki preparat ma działać ze względu na „pamięć wody”, która – zdaniem homeopatów – przechowuje informację o patogenie.

Jednak wielu naukowców twierdzi, że metody homeopatyczne nie są zgodne z prawami fizyki i stanowią wyłącznie magię ubraną w płaszczyk nauki, a wszelka skuteczność środków homeopatycznych to efekt placebo i ludzkiej sugestii.