Jak wynika z wstępnego badania Wydziałów Fizjoterapii, Medycyny i Chirurgii Universidad CEU Cardenal Herrera z Walencji w Hiszpanii, masowanie tkanki łącznej otaczającej przeponę może znacznie zmniejszyć dolegliwości u osób z refluksową chorobą przełyku.

Masaż – alternatywa dla leków

W erze oporności na antybiotyki i uzależnienia od opioidów znalezienie alternatyw dla leków jest coraz bardziej interesujące dla naukowców, lekarzy i społeczeństwa. Z tego względu grupa naukowców z Wydziałów Fizjoterapii, Medycyny i Chirurgii Universidad CEU Cardenal Herrera z Walencji w Hiszpanii próbowała opracować sposób na złagodzenie refluksu bez udziału środków medycznych. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie „Scientific Reports”.

infoplanet medycyna naturalna masaz na refluks masaz

Naukowcy skoncentrowali swoje badania na osobach ze schorzeniem, które dotyka około 18,1–27,8% chorych, a więc refluksem żołądkowo-przełykowym. Występuje on, gdy zawartość żołądka, w tym kwas żołądkowy, przemieszczają się do przełyku. Może to powodować nieprzyjemne uczucie pieczenia, które wielu ludzi nazywa zgagą.

U osób z refluksem żołądkowo-przełykowym objawy mogą być odczuwane nieustannie, co znacząco wpływa na jakość ich życia. Co więcej, obecne opcje leczenia na ogół obejmują długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej (PPI). Chociaż leki te są skuteczne, mogą powodować niepożądane działania i zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek. Z tego względu naukowcy analizowali, czy masaż zwany rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym (MFR) może złagodzić objawy choroby.

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (MFR)

– Powięź to tkanka ciała, która otacza wszystkie struktury – mięśnie, kości, naczynia, organy – i pełni funkcję podtrzymywania, przenoszenia i przesuwania napięć. MFR to technika, która jest terapią manualną, polegającą na zastosowaniu niskiego obciążenia, długotrwałego rozciągnięcia do kompleksu mięśniowo-powięziowego, mającą na celu przywrócenie optymalnej długości, zmniejszenie bólu i poprawę funkcjonowania organizmu – wyjaśnia współautorka badań prof. Maria Dolores Arguisuela.

infoplanet medycyna naturalna masaz na refluks badania

Naukowcy chcieli zrozumieć, czy MFR może zmniejszyć refluks żołądkowo-przełykowy, poprawić jakość życia i zminimalizować liczbę PPI, które ludzie muszą przyjmować. Zgodnie z założeniami, MFR miał rozciągnąć włókna mięśni przepony, która jest barierą mięśniową, oddzielającą brzuch od klatki piersiowej. Naukowcy skupili się na masowaniu powięzi wokół przepony, ponieważ znajduje się tuż nad żołądkiem i odgrywa ważną rolę w powstrzymywaniu kwasu żołądkowego przed przemieszczaniem się do przełyku.

W badaniu uczestniczyło 30 osób w wieku 18–80 lat z refluksem. Połowa uczestników została poddana MFR w wykonaniu doświadczonego fizjoterapeuty, a druga połowa – procedurze placebo. Każdy uczestnik skorzystał z czterech 25-minutowych sesji dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie. Podczas sesji MFR terapeuta stosował 6 technik, które były ukierunkowane na powięź przepony. Efekty leczenia naukowcy ocenili przed pierwszą sesją i po każdym tygodniu za pomocą: nasilenia i częstości objawów, mierzonych za pomocą 12-punktowego kwestionariusza, oceny jakości życia, wskazywanych za pomocą 36-punktowego kwestionariusza i liczby wykorzystanych miligramów leków PPI, które przyjmowali uczestnicy.

Jak się okazało, w porównaniu z grupą pozorowaną, uczestnicy poddani MFR odczuwały znaczące ograniczenie nasilenia objawów i poprawę jakości życia. Mogli również przyjmować znacznie mniej PPI. Jak wyjaśniają autorzy badania: „Te wstępne ustalenia wskazują, że zastosowanie protokołu MFR, którego używaliśmy w tym badaniu, zmniejszyło objawy i wykorzystanie PPI oraz podniosło jakość życia pacjentów już w czasie 4 tygodni leczenia”.