Olejki eteryczne istnieją od wieków. Ich stosowanie sięga czasów biblijnych, kiedy Jezus został namaszczony po narodzinach kadzidłem i mirrą. Są wykorzystywane od starożytności w różnych kulturach, w tym w Chinach, Egipcie, Indiach i Europie Południowej. Powszechnie służą do aromaterapii, czego dowodem jest francuski chirurg Jean Valnet, który używał ich do leczenia żołnierzy podczas II Wojny Światowej, gdy leki były niedostępne.

Jean Valnet stosował aromaterapię wobec żołnierzy podczas II Wojny Światowej

Piękno olejków eterycznych polega na tym, że są one naturalne. Pozyskuje się je z zieleni, która nas otacza: kwiatów, liści, kory lub korzeni roślin. jeśli dodatkowo upewnisz się, że używasz czystych olejków eterycznych, które nie zostały rozcieńczone chemikaliami lub szkodliwymi dodatkami, możesz zapewnić sobie ulgę w różnych dolegliwościach, w tym poczucie niepokoju.

Olejki na lęk?

Walka z lękiem jest bardzo trudna. Wymaga mierzenia się z trudnością dzień po dniu, co sprawia, że naturalne, nie obciążające organizmu terapie są niezwykle cenne. Jedną z nich jest właśnie mieszanka olejków eterycznych, którą można stosować na trzy różne sposoby: do aromaterapii, doustnie lub miejscowo.

Olejki eteryczne na objawy lękowe

Aromaterapia w przypadkach stanów lękowych jest bardzo popularna, ponieważ nasz zmysł węchu przetwarza wiele informacji i wywołuje silne reakcje emocjonalne. Reaguje zwłaszcza w obszarze mózgu sąsiadującym z obszarem limbicznym, który ma za zadanie przetwarzanie emocji i przywoływanie wspomnień. Kiedy wdychamy zapach olejku eterycznego, jego cząsteczki dostają się do jamy nosowej i stymulują reakcje, które regulują stres lub uspokajają funkcje organizmu, takie jak częstotliwość akcji serca, wzorce oddechowe, wytwarzanie hormonów i ciśnienie krwi. Aromaterapia to również użycie olejków w wannie, bezpośredniej inhalacji gorącą parą wodną, odparowywaczu lub nawilżaczu, wentylatorze, nawiewie, perfumach lub wodzie kolońskiej.

Wiele olejków eterycznych można również spożywać doustnie, jednak po upewnieniu się, że są bezpieczne i czyste: nierozcieńczane lub niezmieszane z niejadalnymi materiałami syntetycznymi. Najskuteczniejszym sposobem ich konsumowania, zgodnie z „The Healing Intelligence of Essential Oils: The Science of Advanced Aromatherapy”, jest dodanie kropli oleju do szklanki wody lub łyżeczki do herbaty z miodem. Możesz też po prostu dodać kroplę lub dwie pod język. Jest to o tyle korzystne, że blisko powierzchni tkanki pod językiem znajdują się naczynia krwionośne, dzięki czemu olejki eteryczne szybciej trafią do krwioobiegu i zaczną działać w różnych obszarach ciała. Inne opcje podawania doustnego to kapsułki.

Doustne stosowanie olejków eterycznych

W terapii lęku sprawdza się również stosowanie domiejscowe. W badaniu przeprowadzonym przez American College of Healthcare Sciences w 2014 roku, 58 hospicjów raz dziennie przez tydzień wykonywało masaże z użyciem 1,5-procentowej mieszanki olejków eterycznych, rozcieńczonej w oleju ze słodkich migdałów. Mieszanka składała się w równych proporcjach z: bergamotki, kadzidła i lawendy. Wszyscy pacjenci, którzy poddawali się masażom, zgłaszali mniejszy poziom dolegliwości bólowych i odczuć depresji.

Najlepsze olejki eteryczne łagodzące stan niepokoju

Lawenda (Lavandula angustifolia)

Uważany za najczęściej występujący olejek lawendowy dostarcza organizmowi wiele korzyści. Obejmują one miedzy innymi efekt uspokajający i relaksujący. Lawenda odbudowuje układ nerwowy i pomaga w osiągnieciu wewnętrznego spokoju, ułatwia zasypianie, łagodzi niepokój, drażliwość, ataki paniki i ogólne napięcie nerwowe. „The Handbook of Essential Oils: Science, Technology and Applications, Second Edition” podaje, że takie działanie potwierdza szereg prób klinicznych. W jednym z badań olejek lawendowy podawano w kapsułkach podczas oglądania horroru. Naukowcy stwierdzili, że znacznie normował one zmienność rytmu serca. Dalsze badania wykazywały również zdolność lawendy do obniżenia lęku u pacjentów poddawanych zabiegom pomostowania tętnic wieńcowych oraz u osób odwiedzających dentystę.

olejek eteryczny lawenda

Róża (Rosa damascena)

Jedną z korzyści płynących z używania olejku różanego jest to, że bardzo dobrze działa na serce i emocje. Prawdopodobnie jest drugim po lawendzie najbardziej popularnym środkiem łagodzącym lęk i depresję, pomagającym w atakach paniki, żalu i szoku. W badaniu kobiet w ciąży, opublikowanym w irańskim „Red Crescent Medical Journal” grupa kobiet zażyła 10-minutowej inhalacji oraz kąpieli stóp z olejkiem różanym, a inna – została poddana 10-minutowej kąpiel w ciepłej wodzie. Obie zostały porównane do grupy kontrolnej, dzięki czemu udowodniono, że aromaterapia i kąpiel stóp zmniejszały niepokój.

olejek eteryczny roza

Wetyweria (Vetiveria zizanioides)

Olejek wetywerii uspokaja i wywołuje pozytywny nastrój. Pomaga w odzyskaniu spokoju i stabilizacji, tonuje układ nerwowy, zmniejsza drętwienie kończyn i nadwrażliwość, a także jest przydatny w atakach paniki i szoku. Badanie opublikowane w „Natural Product Research” dotyczące zachowań lękowych u szczurów wykazało, że olej z wetywerii może być użyteczny w obniżaniu efektów lękowych. Niezbędnych byłoby jednak więcej eksperymentów, aby potwierdzić to odkrycie.

olejek eteryczny wetyweria

Jagodlin wonny (Cananga odorata)

Ten popularny olejek eteryczny może leczyć lęk i depresję ze względu na swoje działanie uspokajające i poprawiające nastrój. Jagodlin wonny przywraca radość, odwagę, optymizm i łagodzi strach. Może uspokoić pobudzone serce i jego nerwowe kołatanie. Potwierdziło to badanie przeprowadzone w 2006 roku przez Geochang Provincial College w Korei, w którym za pomocą tego olejku, stosowanego wraz z olejkiem z bergamotki i lawendy raz dziennie przez cztery tygodnie, zmniejszono psychiczne reakcje stresowe i poziom kortyzolu w surowicy, jak również ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem. Jagodlin wonny jest też umiarkowanie silnym środkiem uspokajającym, który może pomóc w leczeniu bezsenności. Bądź jednak ostrożny, ponieważ może uczulać lub drażnić skórę.

olejek eteryczny jagodlin wonny

Bergamotka (Citrus bergamia)

Bergamotka występuje często w herbacie Earl Grey i ma charakterystyczny kwiatowy smak i aromat. Wytworzony z niej olejek działa uspokajająco i jest często stosowany w leczeniu depresji, ponieważ dostarcza energii. Może również pomóc w bezsenności, działać relaksacyjnie i zmniejszyć pobudzenie. Jak udowodniono w eksperymentach na szczurach, bergamotka zmniejsza odpowiedź kortykosteronu na stres. Inne badania przeprowadzone w 2011 roku wykazały, że stosowanie mieszanego olejku eterycznego, który zawiera bergamotkę, pomaga w leczeniu depresji i lęku. Mieszany olejek użyty w doświadczeniu składał się z olejków lawendowych i bergamotowych. W porównaniu z placebo, mieszanka olejków eterycznych spowodowała znaczące obniżenie ciśnienia krwi i tętna, a uczestnicy ocenili się jako „bardziej spokojni” i „bardziej zrelaksowani” niż grupa kontrolna. Bergamotka jest ogólnie bezpieczna, ale działa fotouczulająco, co oznacza, że może zwiększać ryzyko oparzeń słonecznych i wysypki. Najlepiej unikać używania w ciągu 12 godzin po ekspozycji na słońce.

olejek eteryczny bergamotka

Rumianek (Chamaemelum nobile)

Uspokajający zapach rumianku przynosi wewnętrzną harmonię i zmniejsza drażliwość, niepokój i odczucie zmartwienia. Olejek rumiankowy jest bezpieczny, z wyjątkiem niewielkiego ryzyka alergii, szczególnie u osób z alergią na ambrozję. Badanie przeprowadzone na University of Pennsylvania School of Medicine wykazało, że olejek ten może zapewnić klinicznie znaczącą aktywność przeciwdepresyjną i przeciwlękową. Inne analizy opublikowane przez „National Centre for Complementary and Integrative Health” przekonywały, że kapsułki rumianku łagodzą objawy lękowe.

olejek eteryczny rumianek

Żywica olibanowa (Boswellia carteri or boswella sacra)

Żywica olibanowa świetnie nadaje się do leczenia depresji i lęku. Stosowana w aromaterapii pomaga skupić się podczas medytacji i wyciszyć umysł. Co więcej, w połączeniu z olejkami bergamotowymi i lawendowymi w stosunku 1:1 w aromaterapeutycznym masażu dłoni okazała się mieć pozytywny wpływ na ból i depresję u pacjentów hospitalizowanych z nowotworem w stanie terminalnym.

olejek eteryczny zywice olibanowa