Od 30 lat Organizacja Narodów Zjednoczonych powiększa swoją listę światowego dziedzictwa o miejsca o szczególnym znaczeniu dla różnorodności biologicznej, geologii i ewolucji. Obecnie jest ich 206, a kolejne osiem nominacji powinno zostać rozpatrzone w czerwcu tego roku. Od dziwacznych formacji geologicznych i pojedynczych siedlisk po fascynujące pokłady skamieniałości – oto nasza selekcja najpiękniejszego naturalnego dziedzictwa Ziemi.

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa, zajmująca powierzchnię prawie 350000 kilometrów kwadratowych u wschodniego wybrzeża Australii, jest domem dla 400 gatunków koralowców oraz tysięcy gatunków ryb i mięczaków. Jest to jednak wiele zagrożeń –zaczynając od „wybielenia” z powodu ocieplenia w sąsiednim stanie Queensland. Według najbardziej pesymistycznych przewidywań, nawet jeśli negatywne trendy da się odwrócić, rafa koralowa nie przetrwa przez pokolenia.

infoplanet podroze last minute 7 cudow swiata Wielka Rafa Koralowa

Mylący punkt

Mistaken Point (Mylący punkt) na południowo-wschodnim krańcu Nowej Fundlandii uzyskał swoją nazwę, ponieważ żeglarze często mylili go z sąsiednią Cape Race, kierując swoje statki na niebezpieczne skały. Zainteresowanie tym miejscem bierze się z niezrównanego gromadzenia skamielin „ediakans”. Te dziwne formy są jednym z najważniejszych i zagadkowych zakrętów w historii Ziemi – pierwszej eksplozji wielokomórkowego życia na scenie, która rozpoczęła się około 575 milionów lat temu.

 

infoplanet podroze last minute 7 cudow swiata Mistaken Point

Sahara

Reputacja Sahary jako niegościnnej, smaganej wiatrem przestrzeni czystego piasku jest tylko częściowo zasłużona. W masywie Ennedi w północnym Czadzie erozja piaskowca wytworzyła postrzępione formacje skalne i wspaniałe kaniony, z których najgłębsze zawierają unikalną odmianę krokodyli karłowatych. Tysiące rzeźb skalnych i malowideł świadczy również o długiej historii ludzkiego mieszkania w tym rejonie. Nic dziwnego, że UNESCO uznaje je zarówno ze względu na dziedzictwo przyrodnicze, jak i kulturowe.

infoplanet podroze last minute 7 cudow swiata Sahara

Wyspy Galapagos

Żadna lista cudów natury nie byłaby kompletna bez Galapagos na Ekwadorze. Położone 900 kilometrów na zachód od Ameryki Południowej, zawiera najważniejszy ze wszystkich endemicznych gatunków, ostatniego z żółwi wyspy Pinta. Karol Darwin zaobserwował wyjątkowo zróżnicowane cechy wysp w latach 30. XIX wieku, wywołując idee, które ostatecznie doprowadziły do jego teorii ewolucji przez dobór naturalny.

infoplanet podroze last minute 7 cudow swiata Galapagos

Park Narodowy Los Glaciares

W czasie ostatniej epoki lodowcowej ogromne zamarznięte płaszcze pokrywały znaczną część Patagonii w Argentynie. Południowe Patagońskie „Lodowe Pole”, wysoko w Andach pomiędzy Chile i Argentyną, jest jego pozostałością i drugim co do wielkości polem lodu na ziemi, z wyjątkiem tych na biegunach. Po wschodniej stronie znajduje się lodowiec Perito Moreno, skrzypiąca masa lodu i spadające lodospady. W odróżnieniu od innych 50 lodowców, które cofają się w miarę ocieplania się świata, Perito Moreno rośnie. Nikt nie jest całkiem pewien, dlaczego tak się dzieje.

infoplanet podroze last minute 7 cudow swiata Lodowe Pole

Puszcza Białowieska

Jest to największa zachowana część prastarego lasu, która niegdyś pokrywała wiele równin północnej Europy – Polskę i Białoruś. Mieszka tu także największy żubr na kontynencie europejskim. Niewiele ponad 1400 kilometrów kwadratowych lasu jest chronionych, a reszta jest zagrożona. Niedawno, w kwietniu 2018 roku, Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polski rząd działał nielegalnie, nakazując potrojenie wyrębu, rzekomo w celu zwalczania inwazji kornika.

infoplanet podroze last minute 7 cudow swiata Puszcza Bialowieska


Surtsey

Większość stron na liście UNESCO przedstawia starożytne relikty świata przyrody, ale nie Surtsey w Islandii, który przed 1963 rokiem nawet nie istniał. Właśnie wtedy pierwsza z serii wulkanów wybuchła dobrowolnie na Islandii. Od tego czasu miejsce to stało się naturalnym laboratorium, które pozwala zrozumieć, w jaki sposób zwierzęta i rośliny kolonizują nowe tereny, z surowymi ograniczeniami dotyczącymi ingerencji człowieka, wprowadzonymi w 1965 roku.

infoplanet podroze last minute 7 cudow Surtsey