Linie lotnicze zawsze koncentrowany się na lataniu dalej i utrzymywaniu się w powietrzu przez dłuższy czas. Mimo to – oprócz lotów długodystansowych – doceniają urok egzotycznych, znacznie krótszych tras lotniczych. W maju 2018 roku uruchomiono jeden z najkrótszych lotów handlowych na świecie – 15-minutowe połączenie między karaibską wyspą Aruba a wenezuelskim Punto Fijo. Jakie są inne rekordowo krótkie trasy?

Najkrótszy międzynarodowy lot komercyjny

Z Sint Maarten (holenderskie Karaiby) do Anguilla (brytyjskie terytorium zamorskie)

Linie lotnicze: Anguilla Air Services, dystans: 19,11 km

infoplanet lifestyle lot najkrotszy na swiecie 1

Lotnisko na karaibskiej wyspie Sint Maarten to nie tylko miejsce, które regularnie zdobywa głosy za najbardziej malownicze widoki na świecie, ale i port lotniczy, z którego odbywa się najkrótszy na świecie międzynarodowy lot komercyjny: 10-minutową podróż pomiędzy portem lotniczym Princess Juliana a Anguilla Clayton J. Lloyd. Co więcej, inna międzynarodowa trasa z Sint Maarten obejmuje również 15-minutowy lot do francuskiego terytorium zamorskiego Saint Barts.

Międzynarodowa trasa szybkiego ruchu

Z Aruba (Karaiby holenderskie) do Punto Fijo (Wenezuela)

Linie lotnicze: Aruba Airlines, dystans: 82 km

W styczniu 2018 roku Wenezuela wprowadziła trzymiesięczną blokadę handlową na holenderskich karaibskich wyspach Aruba, Curaçao i Bonaire, twierdząc, że jej sąsiedzi plądrują zasoby kraju i sprzedają je na czarnym rynku. Podczas gdy połączenia między Wenezuelą a Arubą były ograniczone, 18 maja została otwarta nowa trasa lotu między portem lotniczym Queen Beatrix na Arubie a Las Piedras Josefa Camejo w Wenezueli. Podróż pomiędzy tymi dwoma lotniskami trwa zaledwie 8 minut.

Najkrótszy regularny lot komercyjny

Z Westray do Papa Westray (Szkocja)

Linie lotnicze: Loganair, dystans: 3 km

infoplanet lifestyle lot najkrotszy na swiecie 3

Od północnego wybrzeża Szkocji wyspy Orkney od Westray i Papa Westray oddziela wąski odcinek wody. Szkockie linie lotnicze Loganair od około 50 lat są pomostem między tymi dwiema szkockimi wyspami, co sprawia, że jest to najkrótszy regularny lot na świecie. Trasa jest obsługiwana przez ośmioosobowy samolot Britten-Norman Islander i zajmuje nieco ponad minutę. Jak mówi Andy Thornton, dyrektor ds. Operacji lotniczych Loganair, „trasa jest wykorzystywana głównie przez mieszkańców Orkadów na potrzeby codziennego życia: korzystają z niej nauczyciele, lokalny policjant, bankier i dzieci, które chodzą do szkoły, ale jest to również atrakcyjna droga dla turystów i entuzjastów lotnictwa”.

Najkrótszy międzymiastowy lot komercyjny

Z Kegata do Apowo (Papua, Indonezja)

Dystans: 2 km

Papuaskie osady na wzgórzach w Kegacie i Apowie w odizolowanej części Indonezji znajdują się w odległości zaledwie 1,3 mili morskiej od siebie – w zasięgu wzroku – ale są oddzielone głęboką, zalesioną doliną. Podróżowanie między dwiema wioskami drogą lądową wiąże się z żmudną podróżą przez gęstą dżunglę i strome zbocza. Znacznie lepiej jest pokonać przez wąwóz solidnym jednosilnikowym samolotem Pilatus PC-6 Turbo Porter brytyjskiego pilota Matta Deardena, który pomieści do 10 pasażerów. Chociaż nie jest to zwykłe połączenie, przewozi pasażerów w zamian za zakupiony bilet, co czyni go prawdopodobnie najkrótszym lotem komercyjnym na świecie.

Najkrótszy międzykontynentalny regularny lot komercyjny

Z Tangiers (Maroko) do Gibraltaru (brytyjskie terytorium zamorskie)

Linie lotnicze: Royal Air Maroc, dystans: 69 km

infoplanet lifestyle lot najkrotszy na swiecie 6

Zaledwie 9 mil dzieli Europę i Afrykę w najwęższym miejscu Cieśniny Gibraltarskiej. Po tej trasie kursują stale szybkie promy. Jednak ci, którym zależy na uniknięciu wzburzonych, mają alternatywę –Royal Air Maroc. Marokański przewoźnik oferuje regularny lot obsługiwany przez samoloty turbośmigłowe ATR-72, łącząc Tangiers na północnym krańcu Maroka z brytyjskim terytorium Gibraltaru.

Najkrótszy lot między dwiema stolicami

Z Kinszasa (Demokratyczna Republika Konga) do Brazzaville (Republika Konga)

Linie lotnicze: ASKY, Camair-Co, dystans 26 km

Kinszasa, stolica Demokratycznej Republiki Konga, i Brazzaville, stolica Republiki Konga (znana również jako Kongo-Brazzaville), ulokowane są naprzeciw siebie na błotnistych wodach rzeki Kongo. MIeęszy tymi miastami latają dwie linie lotnicze: panafrykańskie ASKY, które działają w Afryce Zachodniej, oraz Camair-Co w Kamerunie (których usługa jest tymczasowo zawieszona).

Źródło: CNN

kup artykuly platne