O pięknie kontynentu, niezapomnianych podróżach, przygodach życia i chwilach, w których pieniądze nie mają znaczenia rozmawiamy z założycielem projektu Amazing Asia Krystianem Klottką.

– Skąd pomysł na projekt Amazing Asia?

Inspiracje były dwie. W pierwszej kolejności Azja: jej różnorodność, odmienność i przepiękna natura. W drugiej: słowa brytyjskiego filozofa Allana Wattsa – „co byś robił, jeśli pieniądze nie miałby znaczenia?”. Bardziej uściślając, myśl o projekcie pojawiła się w 2013 roku, podczas pierwszej wizyty na Filipinach. Byłem zdumiony ilością pięknych plaż, kolorem wody, ludźmi i brakiem turystów. Wcześniej byłem w Tajlandii i bardzo mi się podobało, jednak miałem wrażenie, że Filipiny to taka Tajlandia sprzed 15–20 lat. Od tego momentu zaczęła we mnie dojrzewać myśl o projekcie Amazing Asia, chociaż jeszcze wtedy nie znałem nazwy ani nie wiedziałem, jak zabrać się za realizacje pomysłu.

infoplanet podroze last minute zachwycajaca azja projekt

– Kiedy nastąpił przełom?

– Ostateczna decyzja zapadła pół roku po pierwszym wyjeździe na Filipiny. Z początkiem 2014 roku wróciłem ze znajomymi do tego kraju odwiedzając inne wyspy, które urzekły mnie nie mniej niż te podczas pierwszego wyjazdu. Byłem pewien, że Filipiny to idealny kierunek. Po powrocie z drugiego wyjazdu wywalczyłem bezpłatny urlop u szefa i jeszcze w tym samym tygodniu zarezerwowałem bilety na swój trzeci wyjazd na Filipiny. W międzyczasie przeszukałem internet w poszukiwaniu wyjazdów na Filipiny i znalazłem bardzo mało propozycji. Co więcej, z tego, co znalazłem, nic nie wydawało się mi ciekawe ani nie było zbliżone do stylu podróżowania, jaki lubię. W czasie swojej trzeciej wizyty realizowałem zatem plan, który ułożyłem na podstawie 2 wcześniejszych wizyt. Odwiedziłem najciekawsze miejsca z poprzednich wyjazdów i nawiązałem kontakty z resortami oraz lokalnymi mieszkańcami. W czerwcu 2014 roku powstała strona internetowa – początkowo skierowana do znajomych, ale z czasem znajdowana również przez innych ludzi, którzy chcieli dołączyć do takiej wyprawy. Muszę przyznać, że bardzo mocny wpływ miały na mnie książki i filmy Alana Wattsa. Pierwsze dwa filmy, które wrzuciłem na kanał Amazing Asia w 2014 roku to właśnie przetłumaczone filmiki Allana Watsa. Głęboko wierzyłem w przekaz tych słów i pomyślałem, że fajnie będzie spojrzeć na nie z perspektywy czasu. Dziś mogę potwierdzić prawdziwość tych słów: pasja, zaangażowanie i wytrwałość prędzej czy później owocują.

– Podróżujecie wyłącznie po Azji? Dlaczego?

– Podróżujemy w różne miejsca. Szczególnie przyjemne są dla nas wyprawy po Polsce, o której również zrobiliśmy film. Wideo na Facebooku ma w chwili obecnej prawie 2 mln wyświetleń, a na YouTube – ponad 100 tys. Odwiedziliśmy też Amerykę Środkową i Południową, ale organizujemy wyjazdy tylko do Azji, ponieważ uważamy, że jest to najciekawszy kierunek, który ma niesamowicie dużo da zaoferowania. Ponadto my po prostu wyśmienicie czujemy się w azjatyckich klimatach.– Czy w wyprawie może wziąć udział osoba zupełnie nieprzygotowana?

– Tak. Nie wymagamy żadnego specjalnego przygotowania, bo z odpowiednimi ludźmi można zrobić wszystko. Nasze plany wyjazdów są tworzone z myślą o ludziach chcących przeżyć coś niestandardowego, czasami szalonego, a jednocześnie dotrzeć do miejsc, do których ciężko dostać się na własną rękę. Jeżdżą z nami zarówno osoby, które nigdy nie były na wakacjach poza Polską, jak i takie, które wielokrotnie odbywały podróże w najdalsze miejsca na ziemi na własną rękę. Za dobre przygotowanie wyjazdu jest odpowiedzialny nasz zespół, a uczestnicy mają przede wszystkim czerpać z niego jak najwięcej. Nie oznacza to jednak, że się nie zmęczą.

infoplanet podroze last minute zachwycajaca azja przygoda

Jakie wymagania trzeba więc spełnić?

– Przede wszystkim trzeba czuć się dobrze w azjatyckich klimatach. Na stronie internetowej mamy szczegółowo opisane, jakie osoby są mile widziane, a jakie – niekoniecznie. Staramy się również jak najlepiej oddać klimat wyjazdu poprzez filmy, w których głównymi bohaterami są uczestnicy naszych wyjazdów, a miejsca, które odwiedzamy, i sposób, w jaki podróżujemy są dokładnie pokazane miejsce. Jeżeli uczestnik widzie siebie na takim wyjeździe i ma ochotę z nami podróżować – to wypełnia wyłącznie krótki formularz dostępny na stronie z wyjazdem.

infoplanet podroze last minute zachwycajaca azja wodospady

– Jakie są koszty takich podróży?

– Realne całkowite koszty takich wyjazdów, razem z wydatkami na miejscu na atrakcje, napoje i jedzenie, oscylują w granicach 8–12 tys. złotych (zależy od kierunku).

– To bardziej spontaniczne wyprawy czy wszystko jest dokładnie zaplanowane?

– Z jednej strony muszą być dobrze zaplanowane, ponieważ dotarcie do tak dużej ilości miejsc w ciągu 15 dni wymaga dobrej organizacji. Dzięki swoim doświadczeniom oraz opiniom uczestników naszych wyjazdów mamy możliwości wyselekcjonowania najlepszych atrakcji w danym miejscu, co sprawia, że wielu uczestników przyznaje, że wyjazd był przygodą ich życia. Z drugiej strony nikomu niczego nie narzucamy. Każdy dzień wypełniamy różnymi aktywnościami, ale jeśli ktoś nie ma ochoty w nich uczestniczyć bądź uważa, że woli zrobić coś innego – może to zrobić. Prywatne łodzie czy vany dają nam możliwość decydowania o tym, gdzie się zatrzymamy i jak długo w danym miejscu zostaniemy. Nie mamy dnia zaplanowanego co do minuty – po prostu jeśli gdzieś nam się podoba, zostajemy dłużej. Nie bez znaczenia również jest pogoda, ponieważ kładziemy nacisk na przyrodę i naturę, a ta – jak wiemy – bywa nieprzewidywalna, dlatego czasami zmusza nas do spontanicznych decyzji i zmiany planów.

infoplanet podroze last minute zachwycajaca azja filipiny

– Czym różni się Amazing Asia od zwykłego biura podróży?

– Różnimy się wieloma aspektami. Przede wszystkim nasze wyjazdy nie są dla każdego. Jeździmy na wyjazdy z ludźmi, którzy chcą tego samego, co my. Szczegółowo mamy to rozpisane na stronie internetowej. Wyjazdy są mocno nastwione na przygody: zjeżdżamy z wodospadów, skaczemy z 15 metrów do morza, śpimy w namiocie na plaży bądź na łodzi u wybrzeży bezludnych wysp, eksplorujemy Azję skuterami… Wszystkie plany są naszego autorstwa i powstały na bazie własnych doświadczeń. W wielu miejscach, jak na przykład wyspa Carabao na Filipinach czy wodospad Coban Sewu w Indonezji, jesteśmy pierwszą zorganizowaną grupą z Polski. Stawiamy na prawdziwość, dlatego korzystamy wyłącznie z własnych zdjęć zrobionych podczas wyjazdów. Oprócz tego, albo może przede wszystkim, każdy z planów, które realizujemy, jest przedstawiony w postaci wideo. Chcemy, aby przyszli uczestnicy mogli teleportować się w dane miejsce zanim jeszcze się tam znajdą.

– Jaka była najciekawsza wyprawa w karierze? Najciekawszy kraj?

– Każdy z wyjazdów do Azji jest ciekawy, niezapomniany i za każdym razem wraca się z mnóstwem wspomnień oraz nowych przyjaciół. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić wysiłku, jaki włożyłem w samotne pokonanie prawie 2000 km rowerem ze Śląska do Dubrownika w Chorwacji w 2012 roku. Miałem ze sobą rower, sakwy z ekwipunkiem i namiot, w którym spałem w przeróżnych miejscach codziennie przez 23 dni. Wyzwanie było tym większe, że pokonałem dystans bez żadnego wcześniejszego przygotowania, na rowerze górskim, a po drodze zgubiłem wszystkie pieniądze i karty. Ostatecznie wróciłem z ogromną satysfakcją. Najciekawszy kraj? Zależy, kto co lubi i czego oczekuje. Dla mnie ze wszystkich krajów azjatyckich, w których byłem, najlepszy klimat mają Filipiny. Rajskie plaże, piękna przyroda, pogodni ludzie i niewielu turystów…

infoplanet podroze last minute zachwycajaca azja drink

– A kim są instruktorzy Amazing Asia?

– Każdy członek naszego zespołu, łącznie ze mną, jest w 100% praktykiem. Nikt z nas nie kończył żadnej szkoły związanej z turystyką ani nie posiada żadnych certyfikatów pilota. Zdobywaliśmy doświadczenie tak naprawdę nie wiedząc, że je zdobywamy – po prostu podróżowaliśmy po Azji. Robiliśmy to w pojedynkę lub z grupą znajomych – typowo hobbystycznie. Jestem zdania, że na taki wyjazd nie da się przygotować teoretycznie, po prostu trzeba wszystkiego doświadczyć i poczuć na własnej skórze, dlatego zanim kogokolwiek gdziekolwiek zabierzemy, każdy członek naszego zespołu co najmniej raz odwiedza miejsce i doświadczy wszystkiego na własnej skórze. Dopiero w następnej kolejności będzie się dzielił swoimi doświadczeniami z innymi osobami.

infoplanet podroze last minute zachwycajaca azja wodospad

kup artykuly platne