Muzeum Pałacu w Pekinie, powszechnie znane jako Zakazane Miasto, otworzyło drzwi dla publiczności po zmroku. Specjalne wydarzenie zorganizowane 19–20 lutego miało miejsce po raz pierwszy od 94 lat. Było częścią obchodów Święta Latarni, które w Pekinie wyznacza koniec obchodów Nowego Roku Księżycowego, i przyniosło spektakularne rezultaty.

infoplanet podroze last minute zakazane miasto noca

Zakazane Miasto zwykle zamyka się dla turystów około godziny 16.30 w zimie i po południu latem. Do tego tygodnia niewielu – z wyjątkiem gości VIP, takich jak prezydent USA Donald Trump w 2017 roku – miało przywilej zobaczenia tego niesamowitego punktu orientacyjnego w nocy. We wtorkowy wieczór około 3000 szczęśliwców odwiedziło bramy Zakazanego Miasta, by wziąć udział w pokazach światła, koncertach orkiestry symfonicznej i projekcjach starożytnych chińskich obrazów. Wśród nich był 77-letni Zhang Zhifu, który otrzymał bezpłatny bilet od rządu w dowód wdzięczności za pracę wolontariusza.

– Dorastałem w Pekinie i każdego roku odwiedzam Zakazane Miasto, ale nigdy nie widziałem go w nocy. Aż do dziś. Nie każdy może tu przyjść. Słyszałem, że bardzo trudno jest zdobyć bezpłatny bilet, to prawdziwy zaszczyt, że otrzymałem ten wyjątkowy przywilej. Rodzina i przyjaciele z niecierpliwością czekają, aż zaktualizuję swoje konto w mediach społecznościowych. Nawet moje wnuki są zainteresowane zdjęciami, które zrobi ich zwykle nudny dziadek – zachwyca się Zhang.

infoplanet podroze last minute zakazane miasto pokaz

Pokaz świateł zgromadził wokół starożytnego pałacu cesarskiego tłumy turystów, pomimo mroźnej, zimowej nocy i – w wielu przypadkach – i braku bezpłatnego biletu. Zakazane Miasto, które od 1420 roku było domem cesarzy i przez ponad 500 lat – centrum politycznym Chin, wkrótce będzie częściej centrum ciekawych dla turystów wydarzeń. Okazją jest zwłaszcza świętowanie Festiwalu Latarni, które dotąd w Zakazanym Mieście było tradycją zarezerwowaną dla rodzin cesarskich. Obecnie, z powodu obaw o ochronę zabytkowej architektury, wykonanej w większości z drewna, zamiast tradycyjnych papierowych lampionów i czerwonych świec organizatorzy wykorzystali światła LED.

– Przez 2000 lat istniala tradycja pokazu światła podczas Festiwalu Latarni Chińskich. Chcemy przekazać tę tradycję i rozjaśnić starą architekturę, aby dać ludziom więcej doświadczeń festiwalowych. Dzisiejszy wieczór był próbą, ale jeśli opinie będą pozytywne, będzie więcej takich wydarzeń – zapewnia Shan Jixiang, dyrektor Muzeum Pałacowego.

Jednak wygląda na to, że Zakazane Miasto nie musi obawiać się o zainteresowanie turystów. Bilety, które były dostępne za darmo w sieci, zostały niemal natychmiast wylosowane, a oficjalna strona internetowa Muzeum Pałacowego tymczasowo zawiesiła się z powodu przeciążenia ilością odwiedzin.

Źródło: CNN

kup artykuly platne