Wyższe, dłuższe, droższe... te kolejki linowe często pobijają rekordy świata i ściągają w nierzadko nieznane miejsca turystów ze wszystkich stron świata.

Zacatecas, Meksyk

Teleférico to kolejka linowa, która w zaledwie kilka minut unosi wszystkich łasych na piękne widoki ponad mozaikami ulic, placów, dachów i kopuł tego eleganckiego, różowo-kolorowego miasta.

Rio de Janeiro, Brazylia

Podróż przebiega przez wzgórze Urca nad zatoką Guanabara, a kończy się u szczytu góry Sugarloaf, mierzącej 396 metrów wysokości. W oddali znajduje się słynna rzeźba Chrystusa Zbawiciela w Rio, a pod stopami, w świetle zachodu słońca, można podziwiać miasto i jego wspaniałe plaże.

Mérida, Wenezuela

Najwyższa i najdłuższa kolejka linowa na świecie. W czasie godziny wznosi się z płaskowyżu w Andach na wysokości 3125 metrów na szczyt Pico Espejo, znajdujący się ponad 1600 metrów wyżej. Po drodze możesz zatrzymać się na 4 stacjach, aby podziwiać niesamowite widoki najwyższego szczytu Wenezueli – Pico Bolívar.

Hong Kong, Chiny

Ta kolejka linowa swój punkt docelowy ma na szczycie Wzgórza Wiktorii. Są fragmenty, w których trasę pokonuje pod kątem nawet 27 stopni. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że wszystkie budynki pochylają się, gdy je mijamy. Osiągnięcie celu podróży zapewnia spektakularne widoki, a na szlakach parkowych można zjeść obiad lub zrobić zakupy.

Gohtong Jaya, Malezja

Genting Skyway to najszybsza kolejka linowa na świecie skutecznie przyspieszą pokonanie najdłuższej trasy kolejowej w południowo-wschodniej Azji. Podróż kończy się w ośrodku Genting Highlands na wysokości 2030 m nad poziomem morza. Tam podróżni mogą rozkoszować się parkami rozrywki, sklepami, hotelami i kasynem.

Dżammu i Kaszmir, Indie

Urocza dolina Gulmarg, położona na północnym zachodzie Himalajów na wysokości 2730 m, jest nazywana łąką kwiatów. Najwyższa na świecie kolejka linowa Gulmarg Gondola wznosi się pionowo ponad stokami pokrytymi sosnami do wysokości 3980 metrów, prawie na szczyt pobliskiej góry Apharwat. Stąd można zobaczyć K2 i inne najwyższe szczyty Himalajów, a w zimie pojeździć na nartach.

Fuente Dé, Hiszpania

Picos de Europa to góry w północnej Hiszpanii, które tworzą część wyjątkowej przyrody kraju. W małej wiosce Fuente Dé, położonej poza granicami parku narodowego w kantabryjskiej części pasma, znajduje się kolejka górska, która w niecałe 4 minuty ponad słoneczną, zalesioną doliną przewiezie cię do wysokości 1 840 metrów. Na szczycie można odwiedzić punkt widokowy Aliva, skąd rozciągają się widoki, które z pewnością zachęcą do dalszych wędrówek.

Grindelwald, Szwajcaria

Jeden z najdłuższych przejażdżek koleją linową na świecie łączy wioskę Grindelwald w Alpach szwajcarskich (943 metry) ze szczytem w Prealpach – Männlichen (2230 metrów). Siedząc wygodnie można przez 30 minut podziwiać góry i doliny poniżej, bez potrzeby silenia się na wyczerpujące piesze wędrówki.

Kapsztad, Republika Południowej Afryki

Podłoga kabiny obraca się o 360 stopni, dając pasażerom maksimum widoków w czasie szybkiej podróży na szczyt będącej symbolem Kapsztadu Góry Stołowej, znajdującej się na wysokości 1085 metrów. Po przyjeździe można spacerować, zwiedzając górę, lub zrobić sobie piknik. Najlepszy czas na cieszenie się niezapomnianymi widokami to wczesny ranek lub późny wieczór.

San Francisco, Kalifornia

Wizytę w mieście można zakończyć podróżą słynną kolejką Powell-Hyde, która przesuwa się w górę przez tętniącą życiem dzielnicę Russian Hill, później kieruje się stromym, schylonym zejściem do słynnych wzgórz San Francisco, kończąc się na nabrzeżu Fisherman's Wharf. Wówczas zobaczyć możesz w oddali most Golden Gate i osławione więzienie Alcatraz.

Teresa Domagała