Gdy myślimy o hotelu na drzewie, do głowy przychodzą nam projekty z czasów dzieciństwa. Tymczasem niewielu z nas wie, że domy na drzewach to rozwijający się i dobrze się zapowiadający rynek rezydencji hotelowych, który pozwala znaleźć nową perspektywę, znaleźć niszę w przepełnionej ofertami branży oraz jeszcze bardziej zjednoczyć się z przyrodą. Hotel na drzewie to szereg korzyści, jak choćby brak konieczności przygotowywania terenu pod realizację, czyli mniejsze koszty. Sprawdź, kto odkrył już potencjał drzewnych domków i zobacz 9 przykładów z całego świata.

1. Tranquil Resort – Kerala, Indie

Ta 400-hektarowa nieruchomość położona jest na plantacji kawy i przypraw w lesie deszczowym w północnym Kerala. Składa się wyłącznie z dwóch domów na drzewie i siedmiu pokoi. Chodniki prowadzące do domków są zacienione gałęziami. Same hoteliki na drzewie są zaś zrobione z lokalnych drzew kawowych.

Z wnętrza sypialni można zobaczyć przez sufit pień rosnącego drzewa. Co więcej, aby zapewnić optymalny relaks, obsługa zaprasza do kąpieli w basenie lub skorzystania z masażu ajurwedyjskiego. Na terenie ośrodka znajduje się 13 szlaków pieszych, a goście mogą skorzystać z usług psa jako przewodnika.

2. Treehotel – Harads, Szwecja

W tym wyjątkowym hotelu, położonym 30 km na południe od Kręgu Polarnego, każdy z 7 pokojów ma inne wnętrze. Dzięki temu wśród indywidualnie zaprojektowanych pomieszczeń bez względu na gust możliwe jest znalezienie odpowiadających klimatów i zapewnienie sobie wyjątkowego pobytu.

Najbardziej oblegany jest pokój tematyczny UFO oraz wyglądający jak ptasie gniazdo. Nawet łazienki są niespotykane – zawierają toalety, które spalają swoją zawartość w temperaturze ponad 600 stopni Celsjusza.

3. Projekt Gibbon Experience – Huay Xai, Laos

Znany jako jeden z najbardziej unikalnych miejsc w Laosie Gibbon Experience to dwu- lub trzydniowa przygoda w najczystszej i najbardziej dziewiczej części lasu w całym kraju. Projekt powstał w 1996 r. Jego misją jest ochrona lasów tropikalnych przed zagrożeniami, takimi jak kłusownictwo, rolnictwo czy wycinka drzew.

W ostatnich latach prowadzone są na jego terenie dwa programy zalesiania: farma komercyjna promująca praktyczne metody pozyskiwania drewna oraz ponowne zalesianie obszarów zdegradowanych w Parku Narodowym Nam Kan.

4. Hapuku – Kaikoura, Nowa Zelandia

U podstawy pasma górskiego Kaikoura Seaward, na terenie hodowli jeleni, znajduje się 5 domów na drzewach, które są usytuowane w koronach gaju Kanuka.

Hapuku jest rodzinną firmą, która dzięki rozwojowi turystyki ekologicznej w okolicy oferuje turystom odkrywanie dzikiej przyrody.

5. Dom na drzewie „Z dala od domu” – Georgia, USA

Położony jest zaledwie kilka minut od zgiełku centrum miasta. W 2016 roku w rankingu Airbnb został uznany za najbardziej pożądany wśród hoteli na całym świecie. Nieruchomość została zaprojektowana i zbudowana przez Petera Bahoutha, byłego dyrektora wykonawczego Greenpeace, a obecnego dyrektora wykonawczego amerykańskiej agencji działającej na rzecz klimatu.

Dom posiada trzy oddzielne apartamenty, połączone ze sobą drewnianymi mostkami. Ekologiczna pościel i zabytkowe meble to tylko niektóre luksusowe elementy wyposażenia. Same domy powstały z materiałów odzyskanych – w tym 80-letnich okien ze Świątyni Masońskiej w Południowej Karolinie.

6. Free Spirit Spheres – Vancouver, Kanada

Wynalazca Tom Chudleigh stworzył ręcznie budowle inspirowane konstrukcją żaglowca, wykorzystując technikę biomimicznej innowacji, która poszukuje długotrwałych rozwiązań inspirowanych naturą.

Drzewa w kształcie kuli są zawieszone w środku drzew. Zastosowanie takiego rozwiązania zapewnia stabilność i jednocześnie sprawia, że ich użytkownicy czują się zobowiązani utrzymać gaj w dobrej kondycji. Tym samym przypominają nam o ekosystemie.

7. Finca Bellavista – Zona Sur, Kostaryka

Około dziesięć lat temu Erica i Matt Hogan natknęli się na działkę, która była oferowana do sprzedaży jako potencjalne miejsce pozyskiwania drewna. Skłoniło ich to do ratowania ziemi przed wylesianiem i przekształcenia ją w miejsce znane obecnie jako Finca Bellavista.

Obecnie posiadlość obejmuje prawie 600 akrów w południowym regionie Pacyfiku w Kostaryce, w tym górzysty las deszczowy, dwie białe rzeki wodne i ogrody organiczne. Teren jest całkowicie wyłączony z sieci i zasilany energią słoneczną. Specjalny układ linii i platform umożliwia zwiedzanie lasów deszczowych w emocjonującym, ekologicznym stylu.

8. Projekt Papaya Playa – Tulum, Meksyk

Ten luksusowy kurort znajduje się w nadmorskiej miejscowości Tulum. Mimo iż projekt Papaya Playa był początkowo tradycyjnym modelem hoteli, ostatnio uzupełniono go o dwupiętrowy dom wtopiony w krajobraz meksykańskiej dżungli.

Projekt wykorzystuje tradycyjną lokalną technikę budowania stosowaną przez Majów lub używa żywicy drzewnej, aby chłodzić wnętrze budynku. W ostatnich latach Papaya Playa rozpoczęła misję osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń i zerowego zanieczyszczenia środowiska do 2018 roku. Od tej pory zaczęto używać energii słonecznej, recyklingu wody i lokalnego pozyskiwania miejsc pracy i materiałów, aby osiągnąć cel.

9. Lion Sands Game Reserve – Park Narodowy Krugera, Republika Południowej Afryki

Te domy nazywa się „krzesłami sypialnymi” nie bez powodu. Kontakt z naturą jest tutaj niezwykle intensywny, ponieważ bezpośrednio za pokojem znajduje się dzika przyroda.

To idealne miejsce do podziwiania zachodów słońca, a następnie nasłuchiwania odgłosów zwierząt: hipopotamów, lwów, hien, impali czy lampartów. Lion Sands oferuje dyski do gier, spacery po safari i przejażdżki helikopterem nad Kanałem Rzeki Blyde.

 
Teresa Domagała