W elektryzującej stoicy Jordanii – Ammanie – stare miesza się z nowym, a współczesność i przeszłość przeplatają się na co dzień ze sobą w zaskakującej zgodzie. Można tu spotkać starożytne rzymskie ruiny, kawiarnie sisha, labirynty i szum bajecznego życia nocnego. Nawet pagórkowaty krajobraz zachęca do odkrywania ukrytych skarbów tego pięknego miejsca. Czujesz się zachęcony? Chcesz więcej? Poznaj 10 dróg na spędzenie niezapomnianego czasu w stolicy Jordanii.

1. Dla miłośników historii

Dla tych, których urzekają wyprawy w przeszłość, obowiązkowym miejscem jest szczyt Jebel al-Qala'a, najwyższe wzniesienie Ammanu. Ruiny rzymskie, bizantyjskie i rodu Umajjadów tworzą tu obszar zwany Cytadelą. Odwiedzający mogą wędrować w czasie między rzeźbionymi, kamiennymi kolumnami i izbami świątyni Herkulesa i Umajjadów. Idąc dalej w dół wzgórza napotkać można imponujący teatr romański z drugiego wieku. Jako bonus, najwyższy punkt widokowy Cytadeli oferuje zapierające dech w piersiach widoki na centrum Ammanu.

 

2. Dla festiwalomaniaków

Amman to również ogromna scena festiwalowa. Latem tysiące spragnionych rozrywki turystów przyjeżdża tu, aby w Parku Króla Husajna rozkoszować się festiwalową eksplozją tańca, muzyki i sztuki. Maj to miesiąc Festiwalu sztuki Ulicznej, który umożliwia wszystkim artystom pokazanie swojego kunsztu, a oglądającym zapewnia niezapomniane wrażenia. Lipiec to z kolei miesiąc filmu francusko-arabskiego – Film Festiwal pokazuje wówczas różnorodne oblicze tego kina.

 

3. Dla fashionistki

W centrum stolicy Jordanii można zagubić się na krętych dróżkach targowisk miejskich, na których kupisz prawie wszystko. Królują tu pamiątki, lampiony, biżuteria i antyki. Jeśli masz dostateczną ilość gotówki, możesz się udać do miejsca o wdzięcznej nazwie Gold Souk, gdzie czeka złota i srebrna biżuteria – do wyboru, do koloru. Ciekawą ofertą ma również muzeum folkloru i tradycji ludowej, gdzie można znaleźć całą gamę jordańskich i palestyńskich strojów, biżuterii i nakryć głowy.

 

4. Dla smakoszy

W Ammanie możesz zaskoczyć swoje kubki smakowe pikantnymi i słodkimi smakami miasta Tradycyjne potrawy to falafel, mansaf, oraz baklawa. Obok meczetu Króla Husajna roznoszą się zapachy kandyzowanych owoców, obok których kusi serowe ciasto kunafa. W restauracji Beit Sitti jako gość dowiesz się, jak przygotować własny tradycyjny posiłek, złożony aż z czterech dań. Jeżeli zaś lubisz dania kuchni jordańskiej, nie możesz przegapić restauracji Kan Zaman. Możesz tu liczyć na kamienne sklepienie miękko oświetlone latarniami i arabski obiad przy dźwiękach muzyki przenoszą do innych wieków.

 

5. Dla entuzjastów architektury

Miasto prezentuje tradycyjną islamską architekturę i zabytki od czasów starożytnych aż po budynki współczesne. Miejscem do koniecznego zobaczenia jest na pewno różowo-biały Meczet Króla Husajna, do którego zapraszają cztery strzeliste minarety do. Konstrukcja utrzymana w osmańskim stylu została przebudowana w 1932 roku z dawnego meczetu pochodzącego z 640 roku naszej ery. Obecnie nadal jest używany – w piątki, zwłaszcza podczas islamskiego miesiąca Ramadan, wierni wylewają się tłumnie na ulice. Dalej na wschód na tle piaszczystego krajobrazu widnieje pomnik dziadka króla Husajna. Mogąca pomieścić tysiące wiernych kopuła, pod którą jest umieszczony, została ozdobiona skomplikowanymi cytatami z Koranu. 15 minut na zachód znajdziesz natomiast Abu Dwish Mosque, który znajduje się na jednym z siedmiu wzgórz – Dżabal Ashrafieh. To przykład pięknej elewacji, składającej się z naprzemiennie ułożonych warstw czarnego i białego kamienia.

 

6. Dla nocnych marków

Wielu przyjezdnych rozpoczyna zabawę w Ammanie dopiero wówczas, gdy zachodzi słońce. Można tutaj tańczyć do muzyki na żywo w Hotelu Kempinski, cieszyć się wspaniałym widokiem na Ghoroub Longe z dachu hotelu Lanmark lub zjeść o północy kolację pod światłowodowymi żyrandolami w Grand Hyatt. Ci, którzy szukają bardziej stonowanych rozrywek, mogą odpocząć w jednym z modnych saloników sisha rozsianych po całym mieście. Relaks i stos poduszek, kawa w Fashion Cafe lub dobra książka w psychodelicznej Books@Cafe – opcji jest tyle, ilu chętnych.

 

7. Dla wycieczkowiczów

Amman to również idealne miasto do wypadów w okoliczne tereny. Godzinę od miasta na wysokości około 394 metrów poniżej poziomu morza znajduje się najniżej położony punkt na ziemi – Morze Martwe. Ze względu na ogromne zasolenie kąpiący unoszą się na powierzchni wody, która dodatkowo jest uważana za posiadającą liczne właściwości lecznicze. W czasie tej samej wyprawy można zatrzymać się na terenie starego miasta Madaba, znanego ze wspaniałej kolekcji mozaiki z ery bizantyjskiej oraz dużej różnorodności religijnej.

 

8. Dla fanów sztuki

W stolicy Jordanu znaleźć można wiele miejsc, w których możemy delektować się kontaktem ze sztuką. Na przykład w zabytkowej dzielnicy Ammanu znajduje się galeria sztuki Nabad, która organizuje wystawy wschodzących jordańskich artystów. Tam możesz podziwiać nawet kilka wystaw w ciągu roku.

 

9. Dla grotołazów

15 minut na południe od Ammanu w miejscowości Rajib znajduje się jaskinia Siedmiu Śpiących, Wypełniają ją rzeźbione sarkofagi z późnego okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Legenda mówi, że w jaskini śpią młodzi chrześcijanie, którzy w obliczu prześladowań rzymskiego cesarza doznali cudu boskiego i mieli zasnąć na 300 lat.

 

10. Dla miłośników SPA

Upał i kurz to tylko pozorne wizytówki miasta. W pięknych marmurowych łaźniach w Alf Layla Wa Layla goście traktowani są po królewsku – mogą liczyć na peeling i masaż. Około godziny drogi za Ammanem, w górach Morza Martwego, znajdują się natomiast termalne wodospady bogate w lecznicze składniki mineralne, dzięki którym można nie tylko podreperować zdrowie, ale również zaspokoić potrzebę wrażeń estetycznych, ponieważ widok wokół są wspaniałe.

 
Teresa Domagała