Chicago – Wietrzne Miasto (I)

To trzecie co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych położone w stanie Illinois. Ten liczący się ośrodek kulturalny i polityczny ma ciekawą historię, która do dzisiaj służy za kanwę scenariuszy filmowych oraz powieści.

Wielki rozwój, emigracja czy historie związane z działalnością przestępczą Al Capone do dzisiaj rozpalają wyobraźnię przyjezdnych z całego świata. Pokusimy się o pokazanie ogólnych akcentów miasta, a w przyszłości przybliżymy je szczegółowo.

 

Chicago w 1833 roku otrzymało prawo miasteczka. Szybki rozwój spowodował, że już cztery lata później nadano mu prawa miejskie. Od tej pory, ze względu na możliwość żeglugi wodnej i lądowej, Chicago jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w Stanach Zjednoczonych, z siedzibą spółek takich koncernów, jak: General Electric, Boeing czy Playboy.

Bardzo mocno w historii miasta zapisał się rok 1871, w którym w większości drewniane budynki spustoszył wielki pożar. Strawił on prawie 1/3 zabudowań i spowodował ogromne straty. Przekornie, dzięki temu nieszczęściu miasto całkowicie zmieniło swoje oblicze. Budynki, które zostały wówczas wybudowane, do dzisiaj są podziwiane przez przyjezdnych i bardzo często służą jako inspiracja dla architektów.

 

Chicago to również pierwsze na świecie drapacze chmur oraz rozwiązania architektoniczne, które weszły do kanonu i były powielane dopiero kilkadziesiąt lat później. Najlepszym przykładem są powszechne dziś szklane ściany w budynkach wieżowców, a właściwie ogromne okna, które tworzą jedną szklaną taflę. Jest to zasługa słynnych architektów, takich jak Frank Lloyd Wright czy Daniel Burnham.

 

Miasto kojarzy się również z ogromną imigracją, przybyłą głównie na przełomie XIX i XX wieku. Wśród osadników były całe rzesze Polaków, do tej pory stanowiących jedną z największych grup narodowościowych za oceanem. Mówi się, że Polaków w Chicago jest więcej niż w Warszawie, oczywiście jest to powiedziane z dużą dozą humoru, ale pokazuje rozmiar zjawiska.

 

Jakie jest Chicago? Pełne ruchu, gwaru wielkiego miasta, metropolitalne, a jednocześnie stonowane, przyjazne, z cichymi uliczkami, wokół których ciągną się piękne XIX-wieczne kamieniczki oraz ukwiecone ogródki. Warto wysiąść z samochodu i zanurzyć się w miasto, poczuć jego niesiony przez wiatr zapach. A wiatr wieje tutaj przysłowiowy – Wietrzne Miasto to powszechne określenie używane przez mieszkańców oraz przyjezdnych. I faktycznie wiatry są tu trudne do zniesienia, przynoszą ogromny chłód zimą lub duszne i wilgotne powietrze latem. Niewtajemniczeni nie wiedzą, że określenie to odnosi się tylko w części do silnie wiejącego wiatru. Jest również używane ze względu na niestabilność tutejszych polityków.

 

Wróćmy jednak do naszej opowieści o mieście. Downtown spogląda dumnie na Jezioro wielkie jak morze – Michigan. Na nabrzeżu dokuje wiele łodzi, w każdej chwili gotowych wypłynąć w rejs, a pas wzdłuż linii brzegowej to ulubione miejsce mieszkańców miasta dbających o zdrowie i wygląd. Gdzie można pójść i co zobaczyć w Wietrznym Mieście? Możliwości jest wiele, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jako środek transportu mamy do wyboru własne nogi, odkryte autobusy wycieczkowe, które licznie obwożą turystów po mieście, oraz statek, gdzie można podziwiać miasto z perspektywy rzeki Chicago. Na obejrzenie wszystkich sławnych miejsc na pewno potrzeba kilku dni.

 

Warte zwiedzenia są przepiękne wieżowce, z których wiele zostało zaprojektowanych przez kogoś znanego i prawie każdy ma swoją historię. Najpopularniejszy to Willis Tower (nazywany również Sears Tower – nazwa została zmieniona w 2009 roku, kiedy korporacja angielska Willis wykupiła do niej prawa), ciągle najwyższy do linii dachu wieżowiec w Stanach Zjednoczonych, a do 1997 roku najwyższy drapacz chmur na świecie. Biorąc pod uwagę, że został wybudowany w latach 70. poprzedniego stulecia, ponadczasowa konstrukcja musi budzić podziw. Na 103. piętrze zamontowano tarasy widokowe w postaci wystających poza obręb budynku szklanych pomieszczeń, z których rozpościera się sceneria Downtown Chicago oraz jeziora Michigan. Jest to widok zapierający dech w piersiach – konieczność wyjścia poza obręb budynku zapewnia niezapomniane doznania. Lęk wysokości robi swoje i część osób przechodzi katusze, widząc pod nogami otwartą przestrzeń.

 

Kolejne miejsce, które warto odwiedzić to Magnificent Mile. Trzecia najdroższa ulica na świecie, po Fifth Avenue w Nowym Jorku oraz Rodeo Drive w Beverly Hills, na której znajdują się wszystkie najdroższe marki sprzedażowe na świecie, wiele znanych hoteli oraz restauracje i muzea. Chicago to również doskonałe hamburgery, pizza oraz hot dogi Chicago Style i wiele przysmaków z całego świata.

Czytaj dalej
Teresa Domagała