Brazylia to kraj kolorów i bujnej roślinności. Nawet w wielkich miastach, a takim jest właśnie Rio de Janeiro, z łatwością natrafić można na masę bujnej zieleni, wśród której dosłownie uderzają w oczy wszelkie kolory kwiatów. Czy w tak wielkiej różnorodności jakaś roślina lub barwa może jeszcze zaskoczyć? Warto poświęcić kilka godzin, by przekonać się, jaka będzie odpowiedź na to pytanie.

 

Miejski ogród botaniczny w Rio de Janeiro to oaza spokoju, tonąca w kwiatach i zieleni. Został on założony w XIX wieku przez króla Portugalii Jana VI i rozciąga się na obszarze ponad 140 hektarów. Pierwotnie ogród był obszarem zamkniętym, przeznaczony do uprawy rzadkich gatunków roślin. Ostatecznie został jednak udostępniony zwiedzającym. Dziś zaś jest to miejsce, w którym można spotkać wiele okazów roślin, których próżno szukać w innych miejscach na ziemi.

 

Ogród botaniczny usytuowany jest w pobliżu słynnej statuetki Chrystusa, stąd też bywa uznawany za jedną z atrakcji, którą trudno pominąć będąc w tym pięknym mieście. Będąc jednocześnie zieloną przystanią spokoju, jest również ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Potrafią oni spędzać całe godziny spacerując i rozmawiając, od czasu do czasu popijając pod parasolem drzew doskonałą brazylijską kawę. Ogród to również centrum koktajli rodzinnych, tło dla sesyjnych zdjęć, obiekt wycieczek, a także inspiracja fotografów i malarzy. Roślinność jest sadzona tak, że trudno dostrzec wyraźną ingerencję człowieka, stąd też ogród sprawia wrażenie dzikiego.

 

Przechadzając się po setkach kilometrów ścieżek, nie można nie trafić do 750-metrowej Alei Palm Królewskich, otoczonego 134 wysokimi palmami, do sekcji amazońskiej, w prezentującej florę występującą w brazylijskiej puszczy, jak również nad jezioro, na którym pływają ogromne, majestatyczne lilie wodne Vitoria Regia. Dla zwolenników intymnych klimatów przewidziano ponadto wiele miejsc, przeznaczonych do zaczerpnięcia odpoczynku przed palącym słońcem przy szumie spadającego za plecami wodospadu lub skosztowania wody wprost z fontanny. Pergole, źródełka, pawilony z wystawami – wszystko to umila czas długich spacerów po ogrodzie botanicznym Rio de Janeiro.

 

Czasem obrazy mówią lepiej niż słowa, tak jest i w tym przypadku. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z jednego z najbardziej egzotycznych ogrodów botanicznych na świecie i odnalezienia harmonii w samym centrum wielkomiejskiego Rio de Janeiro.
Teresa Domagała