Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, gdzie znajdują się najbardziej niezwykłe, nierealne, wręcz księżycowe krajobrazy i najbogatsze bogate zasoby litu, odpowiedź znajdziesz w Boliwii. Tam na terenach wyschniętego jeziora na płaskowyżu Altiplano w Andach znajduje się największe solnisko świata Salar Uyuni, które cienka warstwa wody przekształca w płótno refleksyjne, tworzące jeden z najbardziej spektakularnych widoków na świecie.

 

Namiastka wszechświata

Boliwijskie Salar de Uyuni jest uważane za jeden z najbardziej ekstremalnych i niezwykłych widoków w całej Ameryce Południowej. Choć są również tacy, którzy sądzą, że nie ma konkurencji na całej Ziemi. Rozciąga się na przestrzeni ponad 6500 km2 na Altiplano, największym na świecie płaskowyżu soli pozostawionym przez odparowane dawno temu prehistoryczne jeziora. Gruba skorupa solna stapia się z horyzontem przecinanym wystającymi z ziemi wielobocznymi wzorami brył.

 

Ten piękny i nieziemski teren służy jako lukratywne miejsce wydobywania soli i lititu – potrzebnego do napędzani laptopów, smartfonów i samochodów elektrycznych. Co więcej, w pewnych porach roku pobliskie jeziora przepełniają się i cienka warstwa wody przekształca płaskowyż we wspaniałe odbicie nieba.

Oprócz miejscowych pracowników, którzy wydobywają minerały, krajobraz jest domem pierwszego na świecie hotelu solnego i miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Szorstki urok Salar de Uyuni sprawia, że odwiedzenie tego miejsca może być tak niesamowitym doświadczeniem, jak i logistycznym koszmarem.

Trzy drogi, które prowadzą do celu

Komfort i długość podróży do Salar de Uyuni będzie zależała od miejsca, z którego się wyruszy. Wycieczki rozpoczynają się z trzech miejsc: Boliwii, Chile oraz Argentyny.

 

Boliwia to najbardziej popularny punkt startowy wypraw. W jednym z miasteczek – Uyuni – przy głównym placu Plaza Arce mieści się wiele agencji turystycznych, w których podróżni mogą zarezerwować wycieczkę z wyprzedzeniem. Ponieważ jest ono położone blisko solnego jeziora, zarezerwowanie wycieczki jest łatwe. Można również przylecieć z La Paz. Lot trwa godzinę i kosztuje około 130 dolarów. Z miasta dostępne są również autobusy nocne, które docierają w to niezwykłe miejsce w 10–12 godzin. Cena biletu autobusowego wynosi od 30–40 dolarów.

Jeżeli podróżujesz z San Pedro de Atacama w Chile, czeka cię trzydniowa wycieczka, której zwieńczeniem jest niezwykłe solne jezioro. Trzecim sposobem dotarcia jest wyprawa z Tupizy w Boliwii. To najlepszy punkt startowy dla podróżnych pochodzących z Argentyny.

 

Ponadto podróżni mogą wybierać między wycieczką wspólną (tańszą i bardziej standardową) lub prywatną (w wyższej cenie i dostosowaną do indywidualnych potrzeb). Pierwsza z opcji zazwyczaj zapewnia hiszpańskojęzycznych przewodników, którzy występują w podwójnej roli – kierowcy i szefa kuchni. W tym przypadku plany wyprawy nie uwzględnią indywidualnych próśb. Prywatne wycieczki zapewniają przewodników mówiących w języku angielskim, szefa kuchni i bardziej komfortowy pojazd. Ponadto można je dostosować do swoich potrzeb, kontrolując trasę i mając możliwość zwiedzenia znajdujących się po drodze wulkanu lub jaskiń.

Pustynie, wulkany, gejzery i gorące źródła

Na Salar de Uyuni występują dwie pory roku. W pierwszym okresie deszczowym (od grudnia do kwietnia) goście przyjeżdżają zobaczyć zapierające dech w piersiach lustro solne. Wówczas jednak należy uważać na nadmierny deszcz, który pada w grudniu i styczniu. Z jego powodu wyjazd może zostać nawet odwołany. Natomiast w okresie suchym (od maja do listopada) temperatury są niższe, ziemia twardnieje, a wycieczki mogą swobodnie poruszać się po twardym, białym krajobrazie i docierać do miejsc niedostępnych w porze deszczowej. Operatorzy wycieczek za najlepszy sezon wycieczkowy uważają okres od czerwca do sierpnia.

 

Chociaż płaskie krajobrazy solne są jedną z najbardziej popularnych atrakcji Boliwii, to tylko niewielka część przepięknego regionu Altiplano. Wielu przewodników – choćby z San Pedro de Atacama i Tupizy – proponuje trzydniową lub dłuższą trasę, która obejmuje pustynie, wulkany, gejzery, gorące źródła i jeziora.

 

Przed wyborem odpowiedniej oferty sprawdź opinie i przewodniki podróży online, aby wybrać renomowanego przewodnika. Unikaj firm, które oferują ceny na najniższym poziomie –mogą nie oferować akredytowanego przewodnika lub samochodu zastępczego. Ponadto pamiętaj, że w Andach będziesz znajdować się ponad 3 000 m n.p.m. Możesz więc odczuwać chorobę wysokościową, jeśli wcześniej się nie zaaklimatyzujesz. Nie dotyka ona wszystkich, ale jeśli będziesz miał nudności, zawroty i bóle głowy, możesz być pewny, że nie ominęły cię te dodatkowe atrakcje. Przygotuj się. Spędź na podobnej wysokości przynajmniej 2 dni, wówczas twój organizm się zaaklimatyzuje.

 

Jedną z głównych atrakcji Salar de Uyuni jest niekończący się horyzont, który umożliwia fotografom grę z perspektywą, głębią i ostrością. Kluczem do wspaniałych zdjęć jest przybliżenie aparatu do poziomu gruntu i zabawa zbliżeniem. Daje to doskonały kadr i pozwala wyczarować w obiektywie cuda. Zresztą, każde ujęcie w tym niezwykłym miejscu daje efekty zapierające dech w piersiach.
Teresa Domagała