Meczety to muzułmańskie miejsca modlitwy, często pełniące również rolę ośrodków życia społecznego i organizujące imprezy i święta, takie jak Ramadan. Miejsca kultu Muzułmanów to również nieprzebrane skarby dla oczu. Skomplikowane sufity mozaikowe i eleganckie inskrypcje arabskie – to tylko niektóre z powodów, dla których są one jednymi z najbardziej podziwianych przykładów architektury na Ziemi. Perskie dywany, sklepienia, witraże czy bogato zdobione żyrandole to ich punkty rozpoznawcze. Nie zawsze jednak meczety były wyposażane z takim przepychem. Widać to na przykładzie słynnego meczetu Szejka Zayeda w Abu Zabi.

 

Z czego wynikają tak wyraźne różnice? Pierwszy meczet był domem Muhammeda w Medynie, w Arabii Saudyjskiej. Prorok stał w nim pod jedną ze ścian i przemawiał do wyznawców, którzy zbierali się, aby go posłuchać. Od tego czasu nastąpił rozwój meczetów na całym świecie. Choć reprezentują one różne style i wzory, można znaleźć w nich wspólne elementy, jak sala modlitewna z obszarem ablucji, gdzie czciciel może oczyścić się przed modlitwą, mihrabs – półka w ścianie meczetu wskazujące kierunek Mekki czy minarety i wieże, z których ogłaszany jest wezwanie do modlitwy pięć razy dzienne. Oczywiście, elementem wspólnym dla meczetów są również kopuły dumnie piętrzące się ponad dachami.

Przypatrzcie się różnorodności meczetów od Błękitnego Meczetu w Turcji do eklektycznego stylu świątyni w centrum Waszyngtonu.

1. Błękitny Meczet, Stambuł, Turcja

Został zbudowany przez Sułtana Ahmeda na początku XVII wieku i jest najbardziej fotogenicznym budynkiem w Stambule. Otrzymał swój przydomek od niebieskich płytek zdobiących wnętrze.

 

2. Nasir al-Mulk, Shiraz, Iran

Witraże tego meczetu oświetlają perskie dywany kalejdoskopem wzorzystych plam światła. Taka konfiguracja gwarantuje wspaniały widok.

 

3. Meczet Istiqlal, Dżakarta, Indonezja

W czasie budowy pod koniec XX wieku, Istiqlal ze względu na minaret i kopułę był uważany za awangardę. Nawet miejscowa ludność muzułmańska uważała go za zbyt arabski.

 

4. Wielki Meczet Piątkowy, Delhi, Indie

Meczet ten jest na zewnątrz obłożony czerwonym piaskowcem i marmurem. Oddaje on hołd imperium Mongołów, które znajduje się pod bardzo dużym wpływem Persji.

 

5. Wielki Meczet Szejka Zayeda, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Ten ogromny meczet na dziedzińcu i hali modlitewnej mieści ponad 40 000 wiernych. Na jego terenie, pod żyrandolami z importowanych z Niemiec kryształków Swarovskiego, rozciąga się największy na świecie perski dywan.

 

6. Meczet Sułtana Hassana, Kair, Egipt

Przez prawie 300 lat prowadził szkołę w Kairze. Obecnie to archetyp meczetu, wyjaśniający, czym jest filozofia islamska.

 

7. Królewski Meczet Szacha, Isfahan, Iran

Jeden z najbardziej znanych meczetów w tym kraju. Jego rozbudowa i rozwój przedstawia historię 1000 lat islamskiej sztuki i architektury.

 

8. Meczet Narodowy, Kuala Lumpur, Malezja

Został on zbudowany w stolicy pod koniec XX wieku. Inspiracją do stworzenia jego konstrukcji był otwarty parasol.

 

9. Meczet w Starym Mieście, Doha, Katar

Jego cechą charakterystyczną jest pięć filarów, które reprezentują pięć fundamentów islamu – szahadę (wiedza), salat (modlitwa), zakat (jałmużnę), siyam (post) i hajj (pielgrzymkę). Każdy z nich został wykaligrafowany wersetami z Koranu.

 

10. Meczet Hassana II, Casablanca, Maroko

Meczet o wysokości prawie 213 metrów to najwyższa budowla tego typu na świecie. Jest tak samo rozpoznawalny w Casablance, jak wieżowiec Empire State Building w Nowym Jorku.

 

11. Meczet Ahmada Ibn Tuluna, Kair, Egipt

Jeden z najlepiej zachowanych meczetów w Egipcie. Ten majestatyczny kompleks z czerwonej cegły został zbudowany w 876 r. przez tureckiego gubernatora Egiptu i Syrii.

 

12. Meczet Sulejmana, Stambuł, Turcja

Stylem naśladuje kościół Hagia Sofia, równie ważny punkt turystyczny w mieście.

 

13. Meczet Króla Fajsala, Islamabad, Pakistan

Wybudowany pod koniec lat 70., stanowi przykład budowli nowoczesnej. Praktykuje się w nim wszystkie rytuały różnych odłamów w świecie muzułmańskim.

 

14. Wielki Meczet, Kairouan, Turcja

To budowla powstała w pierwszym islamskim mieście w Afryce Północnej i jednym z czterech najświętszych miast dla muzułmanów. Święte miasto jest kompletne właśnie dzięki Wielkiemu Meczetowi.

 

15. Islamskie Centrum Kulturalne, Waszyngton, Stany Zjednoczone

Jest znane z połączenia różnych stylów i wpływów kulturowych, szczególnie z terenów Iranu, Egiptu i Turcji.

 
Teresa Domagała