Czy istnieją na świecie miasta idealne? Odpowiedź na to pytanie zależy od przyjętych kryteriów. Gdyby jednak pokusić się o wskazanie najlepszych kandydatów na takie miejscowości – bez wahania można by pomyśleć o niewielkim Naples, położonym na zachodnim Florydy. Zastanawiasz się, dlaczego? Wybierz się z nami w wyprawę i sam się przekonaj!

Naples liczy około 21 tysięcy mieszkańców i jest uważane za najbogatsze miasto w USA. Nigdzie indziej nie znajdzie się tak wielu zamożnych i bardzo bogatych ludzi na tak małym obszarze. Jak można choćby tymczasowo dołączyć do tego ponadprzeciętnego grona? By dostać się do miasteczka, najprościej skorzystać z połączenia do lotniska Fort Mayers, oddalonego o 50 km, a więc 44 minuty jazdy samochodem.

 

Miejscowy port lotniczy, aby nie zakłócać ciszy, przyjmuje tylko małe taksówki powietrzne. Jest więc niewielki, ale bardzo przyjemny i dobrze wyposażony. Znaleźć tu można różnorodne butiki i miłe restauracje, które są przedsmakiem tego, co czeka przylatującego na miejscu. To jednak nie jedyne zachwycające atrakcje. Po wyjściu na zewnątrz przybyłych wita powiew przyjemnej, oceanicznej bryzy. Zapach wiatru i wody jest niezwykle przyjemny, zwłaszcza dla osób przyjeżdżających z zimnych zakątków świata. Do samego Naples z lotniska najlepiej dojechać taksówką (koszt około. 40 dolarów) lub za pomocą wypożyczonego samochodu (koszt około 20 dolarów dziennie.

 

Wjeżdżając do miasta mamy przed sobą widoki typowe dla podrównikowy strefy klimatycznej. Uwagę zwraca jedynie idealny porządek – doskonale przycięte trawniki oraz duża ilość samochodów o markach absolutnie najwyższej klasy. Podziwiać możemy również zadbany hotel, obowiązkowo z basenem – w końcu najniższe temperatury nawet zimą wynoszą tutaj kilka stopni w ciągu nocy.

 

Klimatu miasta nie da się jednak poczuć z oddali, trzeba się po prostu w niego zanurzyć. Dlatego z ogromną ciekawością ruszamy obejrzeć zachód słońca, a docierając do niego mijamy najdroższą strefę butików w USA, porównywaną z Piątą Aleją w Nowym Jorku i Rodeo Drive w Californii. Przechodniów przyciągają tu galerie sztuki, sklepiki wszystkich marek oraz niezliczone restauracje i kafejki, rozstawione wprost na ulicach i tworzące niezwykły klimat. Po prawej i lewej stronie rozciągają się przepiękne rezydencje w stylu kolonialnym, a drogami mkną samochody reprezentujące wszystkie najdroższe marki świata.

 

Ulica jest długa, ciągnie się aż do zejścia na plażę – można więc spokojnie zaobserwować życie miasta i przyciągniętych ciekawością turystów. Wśród nich od razu widać poszukiwaczy wolnego miejsca w restauracji, rozkoszujących się przyjemną rozmową przechodniów oraz mieszkańców, dla których wszystko wokół jest codziennością.

 

Wchodzimy do galerii. Pracownik niemal natychmiast podrywa się z krzesła, gotów odpowiedzieć na każde pytanie. Złośliwy obserwator powiedziałby, że jego zainteresowanie jest wymuszone, a jemu samemu przyświeca tylko jeden cel – sprzedaż. Jednak każdy, kto pobył tu choć chwilę, przekonał się, że w Naples ludzie są uprzejmi, pomocni i skorzy do okazywania sobie sympatii. Zapewne i ten sprzedawca pięknych obrazów jest naprawdę zaciekawiony tym, z kim ma do czynienia i jak może mu pomóc. Czyż nie jest to więc miejsce idealne?

 

– Wiesz, wcześniej tylko tu przyjeżdżałem, ale od roku mieszkam w Naples na stałe. Ludzie są tutaj bardziej życzliwi, uczynni, milsi… Jest dobrze – potwierdza nasze odczucia kierowca taksówki, którą wracamy na lotnisko.

 

Sympatyczny emeryt, który wożąc ludzi do portu lotniczego kilka godzin dziennie dorabia i realizuje swoją potrzebę rozmowy, jest dla nas ostatnim punktem podróży. Naples to jednak nie tylko jedna ulica i niespotykana nigdzie indziej społeczność, ale również port jachtowy, ogród botaniczny, przepiękne plaże oraz parki narodowe. Te atrakcje opiszemy niemniej w kolejnych odcinkach cyklu. Byłoby nam szkoda rozstać się z idealnym miastem po jednym felietonie…
Teresa Domagała