USA – raj obiecany czy przereklamowany mit?

Ameryka od zawsze kojarzyła się Polakom z wizją dobrobytu, postępu i szklanych domów. Czy jest to prawda, każdy z pewnością oceni z własnej perspektywy. Na temat życia w tym ogromnym i ciekawym kraju pojawia się jednak wiele opinii, które często mijają się z prawdę. Postaramy się zatem przybliżyć to, co jest powszednie w Stanach Zjednoczonych. Być może uda nam się w ten sposób obalić parę mitów narosłych przez dziesięciolecia.

8 faktów o codzienności


 1. Amerykanie uwielbiają przyjęcia. Organizują je z każdej możliwej okazji. Są to tzw. standing party – odbywają się „na stojąco”, a jedzenie jest podawane w formie „szwedzkiego stołu”.


 1. Ulubione potrawy Amerykanów to pizza, hamburgery i hot dogi. Oczywiście można tam zjeść każdy rodzaj posiłku i kupić niemal wszystkie dostępne produkty do ich przygotowania, ale zdecydowanie prym wiodą wymienione wcześniej „fast foody” – podawane z dodatkami lub bez.


 1. Mieszkańcy USA nie są rozrzutni. Swoje posiłki planują tak, aby nie marnować jedzenia i w zasadzie nawet najmniejsze resztki dań zjadanych w restauracji są zabierane do domów i później konsumowane.


 1. Amerykanie są społeczeństwem konsumpcyjnym, dlatego wszystkie sklepy są ogromne, a centra handlowe jeszcze większe. Jeżeli chcemy kupić, np. buty, możemy być pewni, że rozmiar hali z poszukiwanym produktem przekroczy nasze najśmielsze oczekiwania.


 1. W USA wypija się ogromne ilości kawy, mimo iż jest ona słabsza niż w Europie. Mieszkańcy Ameryki wypijają nawet ok. 1 litr kawy dziennie. Pije się ją wszędzie – w domu, pracy, biurze, a także w podróży.


 1. Na amerykańskich ulicach można spotkać ludzi, którzy w większości ubierają się „byle jak”. Wielu z nich w ogóle nie przywiązuje wagi do stroju.


 1. Amerykanie żyją na kredyt. Mają otwartych wiele rachunków bankowych oraz linii kredytowych w różnych instytucjach.


 1. Bardzo dobry system amerykańskiej opieki dla osób starszych powoduje, że do później starości znajdują one możliwości rozmaitego spędzania wolnego czasu. Dzięki licznym klubom czy kółkom zainteresowań nikt nie spędza czasu na emeryturze samotnie. Dodatkowo sport traktuje się jako ważny element edukacji, dlatego Amerykanie do bardzo późnych lat – w zasadzie do kiedy tylko mają możliwości fizyczne – są czynni sportowo.

8 faktów o zakupach


 1. Zakupy robi się najczęściej raz na tydzień, a najlepiej raz w miesiącu, dlatego lodówki są ogromne. Co więcej, często jest ich kilka.


 1. Amerykanie najchętniej korzystają w sklepach z promocji. Zazwyczaj są one ogromne – czasem osiągają nawet 80 – 90 % – i organizowane bardzo często. Do sobotnich dodatków gazet dołączane są zapowiedzi na najbliższy tydzień z każdego liczącego się sklepu. Wówczas zapadają decyzje, z którego rabatu warto skorzystać. Bez promocji kupuje się niewiele.


 1. Centra handlowe są oddalone od centrów miast i rozciągają się na setkach tysięcy metrów kwadratowych. Można w nich kupić wszelkie rodzaje potrzebnych artykułów. W stanie Minnesota jest największe centrum handlowe na świecie.


 1. W Ameryce należy uważać na całkowity koszt zakupu. W zależności od stanu mogą zostać naliczone podatki, które nie są uwzględnione w cenie.


 1. Wyprzedaże w USA organizowane są z każdej możliwej okazji. Istnieje wiele kart rabatowych, a promocje z nich się sumują. Najpopularniejsze dni wyprzedaży, to okresy przedświąteczne, kiedy to Amerykanie corocznie wydają niebotyczne kwoty pieniędzy, kupując wszystko z ogromnymi obniżkami.


 1. W trakcie zakupów obowiązkowo trzeba pójść do jednej z licznych restauracji.


 1. Sklepy są nastawione absolutnie „dla klienta” – obsługa i doskonała oferta powodują, że nawet bez złotej karty kredytowej można się poczuć wyjątkowo.


 1. Zakupione towary można zwrócić nawet w ciągu kilku miesięcy bez podania przyczyny. Zostaną przyjęte bez zbędnych pytań.

3 fakty o edukacji


 1. System szkolnictwa jest w większości prywatny. Wszystkie najlepsze szkoły są prywatne.


 1. Wykształcenie dziecka w dobrych (prywatnych) szkołach jest bardzo kosztowne, ale można liczyć na system dopłat, które oferują szkoły. Sprawia to, że edukacja staje się tańsza, a najlepsi uczniowie otrzymują oferty darmowego ukończenia od najlepszych szkół.


 1. Uczęszczanie do szkoły to nie tylko edukacja. Dobre placówki oferują ogromną ilość zajęć dodatkowych, w zależności od zainteresowań ucznia.

3 fakty o opiece zdrowotnej


 1. Opieka zdrowotna jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego uleczalność wielu chorób jest zdecydowanie lepsza niż gdziekolwiek indziej na świecie.


 1. System opieki zdrowotnej jest płatny. Świadczenia można zabezpieczyć opłacając składkę samodzielnie. Może pokrywać ja również pracodawca.


 1. Standardy opieki w służbie zdrowia są dopasowane do pacjenta i uwzględniają jego potrzeby.

3 fakty o pracy


 1. Amerykanie to bardzo zdyscyplinowany naród. Pracę się szanuje, a na jednym stanowisku zostaje się kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, czyli nierzadko do emerytury.


 1. Mieszkańcy USA pracują dużo. Obowiązki zawodowe wykonują również w drodze do pracy, w metrze czy autobusie. Szczególnie w dużych miastach widok osób zajętych sprawami zawodowymi w środkach komunikacji publicznej jest bardzo częsty.


 1. Społeczeństwo amerykańskie jest bardzo „biznesowe”. Sytuacje, w których opowiada się o swoim życiu prywatnym praktycznie się nie zdarzają. Na powszechnie zadawane pytanie „How are you?” (Jak się masz?) odpowiada się zawsze jednakowo – „Fine.” (Dobrze). Narzekanie na swoją sytuację jest uznawane za nietakt. Zresztą nikt nie ma czasu, aby go słuchać.

5 faktów o transporcie


 1. Stany Zjednoczone to ogromny kraj, dlatego siatka połączeń linii lotniczych jest bardzo rozwinięta. Polecieć można prawie wszędzie, a ceny biletów są przystępne. Dodatkowo często podlegają promocjom – wówczas są nawet bardzo tanie.


 1. Zdarza się, że mniejsze drogi są w bardzo kiepskim stanie.


 1. W dużych miastach, mimo bardzo dobrych rozwiązań drogowych, w godzinach szczytu panują ogromne, wielogodzinne korki.


 1. Samochody używane można kupić bardzo tanio. Te powyżej 10 lat – nawet za kilkaset dolarów.


 1. Do niedawna jeździło się samochodami o bardzo dużych pojemnościach, ale podwyżki cen paliw spowodowały, że wielu Amerykanów zmniejszyło litraże swoich silników. 








Teresa Domagała