Budząca się do życia wiosna to czas kolorów, bujnej zieleni i zapierających dech w piersiach zapachów. Jednym z symboli nowego życia są sady owocowe, które w okresie kwitnienia są wielkim, kolorowym bukietem. Dla Japończyków ulubioną oznaką wiosny jest zaś drzewo wiśniowe. Z powodu zamiłowania do jej ulotnego, niewielkiego kwiatka, Japonię często nazywa się krajem kwitnącej wiśni.

 

Sakura – nadzieja Japończyków

Drzew wiśniowych w Japonii jest dostatek. Mieszkańcy kraju pilnują bowiem, aby każdego roku pokazać, jak bardzo przywiązani są do swojego symbolu. Zdaniem Japończyków kwiat ten podkreśla ich nostalgiczną naturę, bowiem Sakura (drzewo wiśniowe i kwiat wiśni) jest symbolem piękna, kruchości i ulotności życia. To doskonałe porównanie, ponieważ niektóre z kwiatów kwitną zaledwie tydzień i opadają jeszcze zanim na drzewach pojawią się liście.

 

Kultura Japonii pełna jest drzew wiśniowych, które są elementem sztuki użytkowej, zdobią ubrania i pełnią rolę centrum, skupiającego życie od chwili, kiedy zakwitną pierwsze kwiaty. Każdego roku drobniutkie kwiatuszki podążają z południa na północ dając ludziom nadzieję kolejnego odrodzenia. Od lutego do mniej więcej połowy maja cały kraj obserwuje tryumfalny pochód małych kwiatuszków. Odmian drzewek wiśniowych jest ponad 200, a okres ich kwitnienia jest sprawą narodową, którą przekazują telewizje jak prognozę pogody.

 

Cud życia – magia przemijania

Kwiat wiśni jest ściśle związany z kulturą i historią Japonii również dlatego, że towarzyszył Japończykom od wieków i przechodził przeobrażenia w zależności od sytuacji, w której znajdował się kraj.

 

Malowano go na kimonach, był symbolem urodzenia, śmierci i ponownego odrodzenia, w czasie japońskiej ekspansji kolonialnej przekształcił się w nacjonalistyczną ikonę, a podczas II wojny światowej – odrodził się jako symbol wojskowy. Gałązka wiśni przypięta do munduru towarzyszyła żołnierzom podczas samobójczych ataków i pozwalała wierzyć, że ich dusze powrócą na ziemię postaci kwiatów wiśni.

 

Setki tysięcy Japończyków z utęsknieniem oczekuje nadejścia wiosny, aby po raz kolejny spotkać się w jednym z parków miejskich pod kwitnącymi wiśniami i wspólnie spędzić czas. Spotkania trwają często do później nocy i są nieodłącznym elementem okresu kwitnienia wiśni.

 

Cud kwitnienia wiśni możemy oglądać również w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych, gdzie na brzegach Tidal Basin rośnie ich ponad 6000. To dar Japonii, potwierdzający silne więzi, łączące oba kraje. Znając historię z kraju kwitnącej wiśni, wśród wielu wiosennych drzewostanów w pełnym rozkwicie warto zwrócić również uwagę na odmiany rosnące w Polsce – nie mniej piękne i ulotne niż japońskie.
Teresa Domagała