Floryda to wspaniałe tereny oraz tysiące zwierząt, które możemy obserwować w naturalnych warunkach. Najbardziej znanym parkiem narodowym na Florydzie są bagna Everglades – siedlisko setek gatunków ptaków wodnych oraz krokodyli, węży i zwierząt słodkowodnych właściwych dla tych terenów.

Najlepszym okresem na obserwacje przyrody jest sezon suchy, który trwa od grudnia do kwietnia. Warunki pogodowe są wówczas przyjemne, a poziom wody niski, co powoduje, że dzikie zwierzęta gromadzą się przy centralnych lokalizacjach wodnych.

Najlepszym środkiem do przemieszczania się po błotnistych terenach Florydy jest kajak. Można wówczas podpłynąć całkiem blisko do zanurzonych w wodzie zwierząt.

Dzika etyka

Poczucie się choć przez chwilę częścią dzikiej przyrody jest przywilejem, w zamian za który trzeba zapłacić cenę w postaci przestrzegania zasad właściwych tego typu miejscom. Ponieważ sezon wypraw właśnie się rozpoczyna, warto przypomnieć, jak brzmią te zasady – takie same w każdym kraju.


  1. Pozostaw zwierzętom miejsce

Punty widokowe i lornetki umożliwiają oglądanie dzikiej przyrody bez konieczności nadmiernego zbliżania się. Z tego względu zawsze pozostaw zwierzęciu drogę ucieczki i nigdy go nie ścigaj.


  1. Naucz się rozpoznawać oznaki alarmu

Są one czasem subtelne i różnią się w zależności od gatunku, ale może to być większe poruszenie, trzepot skrzydłami, podwyższone napięcie mięśniowe lub częste wokalizacje. Jeśli zachowania te będą dostrzegalne przez dłuższy czas, wycofaj się i opuść teren zwierzęcia.


  1. Szanuj miejsca gniazdowania i obszary ochronne

Dobrze nastawieni, ale uciążliwi goście mogą sprawić, że rodzice uciekną, pozostawiając młode nieprzystosowane do życia.


  1. Nie zabieraj ze sobą zwierząt

Zabieranie własnych zwierząt nie jest dozwolone na większości tras. Oczywiście twój zwierzak może przebywać na smyczy na parkingu, ale na szlaku dzikiej przyrody już nie.


  1. Nie karm zwierząt

Dla ich i twojego bezpieczeństwa zwierzęta powinny jeść tylko naturalne produkty. Dokarmianie ich nie wpływa dobrze na nikogo.


  1. Stąpaj lekko

Jeśli wejdziesz na tereny zamieszkałe przez zwierzęta, pamiętaj, że jesteś gościem w ich domach. Idź ostrożnie i delikatnie, nie niszcząc tego, co znajdzie się pod twoimi stopami.


  1. Miej szacunek do innych odwiedzających park

Zauważ, że nie jesteś sam i miej wzgląd na innych.

To tylko niektóre z zasad, którymi należy kierować się wkraczając na bagna Everglades. Zachowanie ich z pewnością odwzajemni niezapomnianymi przeżyciami.








Teresa Domagała  

kup artykuly platne