Wyprawy na wielkich pasażerskich statkach wycieczkowych zdobywają coraz większą popularność. Można w ten sposób spędzić wiele dni i tygodni, płynąc do najciekawszych zakątków świata. Takie podróże kojarzą się najczęściej z komfortowymi jachtami i kabinami oraz wszelkimi możliwymi rozrywkami na pokładzie. Najczęściej rzeczywiście można je porównać z ekskluzywnym pokojem hotelowym. Czy jednak zawsze? Przyjrzyj się z nami kabinom pływających po morzach kolosów. Oto 9 faktów o ich wnętrzu, których na pewno nie znałeś.

1. Zrób użytek z wielkiej puszki

Statek – a także jego kabina – to tak naprawdę duży upiększony kawałek metalu. Nawet jeśli ściany nie wyglądają i nie prezentują się jakby były z metalu – również są z niego skonstruowane. To oznacza, że można użyć magnesów, aby przytwierdzić do ścian papierowe drobiazgi. Otrzymałeś zaproszenie na kolację i nie chcesz go zgubić? Wystarczy, że przyczepisz go magnesem do ściany. Tylko skąd na statku wziąć magnes?

2. Wyczuwaj zapachy

Jeśli doskonałe jedzenie na statku spowoduje, że będziesz musisz skorzystać z toalety –zdasz sobie sprawę, że kuchnia i łazienki są połączone wspólnym otworem wentylacyjnym. Czy należy się przejmować? Nie, odświeżacz powietrza powinien załatwić sprawę. Ważne jednak, by nie wnosić na pokład żadnych łatwopalnych substancji czy choćby świec zapachowych.

3. Schowek pod łóżkiem

Jeśli zabrałeś zbyt dużo walizek, żeby wyglądać super w czasie każdego spaceru po pokładzie, z pewnością nie zmieszczą się one w kabinie. Zajrzyj wiec pod łóżko – jest tam sporo wolnego miejsca. Zmieści się tam przynajmniej jedna duża walizka, a może kilka mniejszych.

4. Zmieniaj łóżka do woli

Jeśli zapomniałeś ustalić przed rejsem rodzaju posłania, które ma na ciebie czekać – nic straconego. Łóżka na większości statków można łatwo zsuwać lub rozdzielać, trzeba tylko zapytać obsługę, jak to zrobić.

5. Ustaw się w dobrym kierunku

Jeszcze raz o łóżkach. Nie wszystkie łóżka są ustawione w tym samym kierunku. Czasem są one umieszczone przodem do kierunku w którym płyniesz, czasem nie. Jeśli ustawienie, które zastałeś, nie odpowiada ci, zapytaj stewarda – jeśli będzie to możliwe i nie będziesz z tego powodu blokował drzwi, z pewnością pozwoli na przeniesienie twojego posłania.

6. Uwierz, że wszystko płynie

Odbywając rejs wycieczkowcem musisz się przyzwyczaić, że meble na statku „pływają” razem z nim. Ruchomymi elementami są nie tylko łóżka są, ale również meble. Tak więc przypomnij sobie znane motto Heraklita z Efezu i przyzwyczaj się, że wszystko płynie.

7. Odtwórz scenę jak z filmu

Widziałeś słynną scenę z filmu Twister? Możesz ją odtworzyć na statku (lub lepiej nie). Zastanawiałeś się, co się stanie, kiedy otworzysz drzwi balkonu i kabiny jednocześnie? Oczywiście nie będzie w niej wirowała krowa, ale wytworzony tunel aerodynamiczny spowoduje, że w pokoju będziesz miał pełno wody i duży bałagan.

8. Smakuj wodę z filtra

Woda z kranu na statku jest całkowicie bezpieczna i można ją pić bez przegotowania. Przechodzi bardzo rygorystyczną filtrację i badania, które są nadzorowane przez Ministerstwo Zdrowia. Niektórzy twierdzą, że woda w restauracjach i barach oraz w łazienkach na statku smakuje inaczej, ale w rzeczywistości to ta sama woda.

9. Poszukuj garbów w ścianie

Nie wszystkie kabiny są sobie równe i nie chodzi nam w tej chwili o różnice komfortu. W rzeczywistości najbardziej pożądane nie są kabiny najwyższej kategorii, ale takie, które oferują coś ekstra – balkon w postaci garbu w ścianie, który wybrzusza się w środku i zapewnia więcej przestrzeni we wnętrzu. Dodatkową powierzchnię zawierają również często narożne kabiny na rufie. 

kup artykuly platne