Ministerstwo Zdrowia wystosowało apel do nauczycieli, by na wycieczkach szkolnych rezygnowali z wizyt w restauracjach szybkiej obsługi, takich jak McDonald’s. Zdaniem resortu, ze względu na troskę o zdrowie dzieci takie miejsca powinny przestać być atrakcją szkolnych wyjazdów​.

Zgodnie z treścią listu Ministerstwa Zdrowia do Ministerstwa Edukacji Narodowej, szkoły na wycieczkach szkolnych powinny zrezygnować z wizyt w miejscach, które nie budują u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych.

– Produkty typu fast food, a także wyjścia do barów szybkiej obsługi nie mogą stanowić formy nagrody dla dziecka i towarzyszyć celebracji wspólnych uroczystości – przekonuje resort wraz z prośbą do MEN o interwencję.

infoplanet prawo i medycyna mcdonalds zakazany ministerstwo

Apel ministerstwa to efekt raportu Fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów, który ujawnił, że restauracje sieci McDonald’s nagradzają opiekunów szkolnych, którzy uwzględniają wizytę w ich lokalu na wycieczkach szkolnych z dziećmi. Dowodem w sprawie miały być internetowe wpisy nauczycieli. Firma McDonald’s zaprzecza takim praktykom. Jednak – jak przyznaje – nie ma możliwości pełnej kontroli nad 400 franczyzobiorcami w kraju.

Do listu odniosły się już niektóre kuratoria, popierając inicjatywę resortu. Jak podkreślają placówki, wycieczki – oprócz zapoznawania dzieci z historią, tradycjami i zabytkami kultury naszego kraju – mają na celu również „upowszechnianie zdrowego stylu życia i poprawę stanu zdrowia uczniów”.

– Popieramy tę inicjatywę. Zdrowie dzieci jest najważniejsze, a otyłość stanowi duży problem – komentuje Krystyna Kaczorowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Do pomysłu krytycznie odnoszą się jednak niektórzy nauczyciele.

– Nie oszukujmy się. Jedzenie przez dzieci fast foodów czy picie mocno słodzonych napojów to duży problem, ale nie rozwiąże go fakt, że podczas wycieczki szkolnej ominą McDonald’s. Zwłaszcza że takich wycieczek z wizytą w tej restauracji, która dla wielu dzieci jest atrakcją i same o nią proszą, jest niewiele: jedna, dwie w roku – przekonuje nauczycielka Karolina Pacek w rozmowie z portalem polskatimes.pl.

Jak wskazuje nauczycielka, edukacja jest potrzebna nie tylko wśród dzieci, ale i w grupie rodziców. Co więcej, za wizytami w McDonald’s mają – jej zdaniem – przemawiać również względy praktyczne: „ nie ma restauracji, która tak szybko nakarmi 40 dzieci i więcej”.