Akcja „Nie świruj, idź na wybory” angażuje znanych aktorów i użytkowników mediów społecznościowych, by zachęcali do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych za pomocą krótkich filmików opatrzonych hasztagiem #nieświrujidźnawybory. Jednak zdaniem rzecznika praw pacjenta zamieszczone w sieci nagrania utrwalają negatywne stereotypy i stygmatyzują osoby cierpiące na choroby psychiczne.

Choć pomysłodawca mającej zachęcać do udziału w wyborach 13 października akcji „Nie świruj, idź na wybory” fotograf Tomasz Sikora zapewnia, że „w publikowanych filmikach nikt nie parodiuje i nie naśmiewa się z osób niepełnosprawnych”, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec odniósł się do inicjatywy bardzo krytycznie.

– Niestety, w sposób niedopuszczalny utrwala ona negatywne stereotypy i stygmatyzuje osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego czy doświadczające kryzysu zdrowia psychicznego – ocenił rzecznik praw pacjenta.

Jak podkreśla rzecznik praw pacjenta, negatywne przekazy mogą stygmatyzować osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego. Jego zdaniem przekaz może doprowadzić u chorych do opóźnienia momentu podjęcia decyzji o poszukiwaniu pomocy czy podjęciu leczenia, a nawet pogłębić negatywne nastawienie społeczeństwa czy doprowadzić do niezrozumienia problemów osób cierpiących na choroby psychiczne.

– Środowiska naukowe, organizacje pozarządowe i eksperci od dawna wzywają do podjęcia zdecydowanych działań mających zapobiec rozprzestrzenianiu bardzo krzywdzących stereotypów na temat osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi czy szpitali psychiatrycznych. Rzecznik Praw Pacjenta rok 2019 poświęca szczególnie pacjentom z zaburzeniami psychicznymi, pod hasłem „Rzecznik Praw Pacjenta rzecznikiem polskiej psychiatrii”. Organizujemy m.in. konferencje i akcje edukacyjne, wypowiadamy się publicznie. Nawet najlepiej zaplanowane i prowadzone działania nie pomogą jednak, jeśli będą sabotowane przez nieodpowiedzialne i szkodliwe wystąpienia osób wypowiadających się publicznie– wskazuje Chmielowiec.

Zdaniem rzecznika praw pacjenta symulowanie objawów zaburzeń psychicznych czy neurologicznych jest nieakceptowalne. W związku z tym zaapelował o rozwagę i szacunek dla drugiego człowieka. Do krytyki przyłączyli się również: pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii Marek Balicki, prezes Porozumienia na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego prof. Andrzej Cechnicki, przewodniczący Rady Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia prof. Jacek Wciórka, Zarząd Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.