Sąd w Niemczech przyznał odszkodowanie matce, która nie została poinformowana o ryzyku poczęcia dziecka z wadą mózgu. Jak wynika z uzasadnienia wyroku, upośledzenie dziecka ma dla kobiety „poważne konsekwencje psychologiczne”.

Zgodnie z opublikowaną 21 lutego decyzją Sądu Okręgowego w Karlsruhe, odszkodowanie w wysokości 20 tys. euro jest związane z „bólem i cierpieniem”, jakiego doznaje kobieta ze względu na urodzenie ciężko upośledzonego dziecka. Niemowlę cierpi na wadę mózgu, która wyklucza chodzenie i mówienie. Ta fizyczna i psychiczna niepełnosprawność ma mieć „poważne konsekwencje psychologiczne” dla matki.

infoplanet prawo i medycyna odszkodowanie za dziecko z wada mozgu wyrok

Jak podkreślała podczas procesu kobieta, gdyby została poinformowana o możliwości poważnego upośledzenia dziecka, przerwałaby ciążę. Nie zrobiła tego, ponieważ lekarze przestrzegali ją wyłącznie o możliwości wystąpienia „opóźnionego rozwoju”. Skład orzeczniczy uznał, iż nie informując kobiety o tym, że dziecko może urodzić się z niepełnosprawnością, lekarze zaniechali swój obowiązek.

Naruszenie było tym bardziej rażące, że w celu postawienia jak najdokładniejszej diagnozy przeprowadzono również badania prenatalne. Było to uzasadnione, ponieważ wcześniejsza ciąża kobiety została przerwana po prenatalnym rozpoznaniu zespołu Turnera – uwarunkowanego genetycznie zespołu wad spowodowanego brakiem jednego z chromosomów.

infoplanet prawo i medycyna odszkodowanie za dziecko z wada mozgu

W uzasadnieniu decyzji sędziowie podkreślili, że lekarze są zobowiązani do podawania dokładnych informacji. Ponadto skład orzeczniczy zdecydował., że odszkodowanie należy się rodzicom dziecka również „w związku ze zwiększonymi wypłatami alimentów i zwiększonymi wydatkami na opiekę”.