Jak ogłosił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, projekt ustawy wprowadzający dodatkowe opłaty za słodzone napoje oraz tzw. małpki został przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz ma on trafić do sejmu w trybie pilnym, a jego wejście w życie zaplanowano na kwiecień.

infoplanet prawo i medycyna oplata za slodkie napoje podatek

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów został skierowany przez ministerstwo zdrowia do konsultacji w grudniu 2019 roku. Zgodnie z jego treścią, dodatkowe opłaty miałyby zostać nałożone na:


  • napoje produkowane z dodatkiem monosacharydów, disacharydów i oligosacharydów oraz substancji o właściwościach aktywnych, takich jak kofeina, tauryna lub guarana,

  • napoje alkoholowe w opakowaniach do 300 ml, tzw. małpki,

  • reklamy suplementów diety.

Po zgłoszonych poprawkach projekt został jednak zmodyfikowany.

– W przypadku opłaty cukrowej wprowadzamy podział na część stałą i zmienną. Część zmienna ma zachęcać producentów do reformulacji, czyli ograniczenia ilości cukru w napojach – wyjaśnia Janusz Cieszyński.

infoplanet prawo i medycyna oplata za slodkie napoje sok

Część podstawowa to 50 gr za każdy litr słodkiego napoju, a część zmienna – 5 gr za każdy dodatkowy gram cukru (po przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju). Natomiast opłata za substancje aktywne wynieść ma 10 gr za litr. W projekcie przewidziano również zwolnienie z opłat napojów bez dodatku cukru, jak choćby stuprocentowe soki owocowe, produkty zarejestrowane jako wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia czy żywność dla niemowląt. Z opłaty stałej zwolnione mają być także napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego i napoje izotoniczne dla osób uprawiających sport, zaś z opłaty zmiennej – produkty o obniżonej kaloryczności, zawierające wyłącznie słodziki.

– W przypadku tzw. małpek zmieniamy sposób naliczania opłaty tak, żeby ciężar sprawozdawczości nie skupiał się na kilkudziesięciu tysiącach sklepów w całej Polsce, tylko na szczeblu wyżej, w hurcie, gdzie tych podmiotów jest kilka tysięcy – mówi Cieszyński.

infoplanet prawo i medycyna oplata za slodkie napoje

Projekt uzyskał pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak zapewnia resort zdrowia, wpłacone w następstwie jej wprowadzenia środki w połowie zasilą budżet NFZ, a w połowie – trafią do samorządów na realizację programów profilaktyki antyalkoholowej.