Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wraz z zespołem ekspertów medycznych i przedstawicieli pacjentów, opracowali model przejścia pacjentów chorujących na choroby jako dzieci pod opiekę medyczną dla osób dorosłych.

– Dobre praktyki w zakresie przejścia małoletnich pacjentów chorujących na choroby przewlekłe z opieki pediatrycznej do opieki w poradniach dla dorosłych w ramach AOS mają zadziałać jak bufor. Mają pozwolić na płynny sposób przejścia z systemu opieki specjalistycznej, dedykowanego dzieciom do systemu dla dorosłych – przekonują eksperci.

infoplanet prawo i medycyna pediatra czy lekarz dla doroslych opieka medyczna

Model przejścia pacjentów chorujących na choroby jako dzieci pod opiekę medyczną dla osób dorosłych „Dobre praktyki” jest oparty na 3 założeniach: zlokalizowaniu osoby chorej w systemie opieki zdrowotnej, uwzględnienia specyfiki schorzeń i zmian rozwojowych wieku nastoletniego i prawidłowej edukacji pacjenta.

Jak wyjaśniał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, choroba przewlekła jest sytuacją trudną i wymaga od pacjenta znacznego przystosowania się do objawów.

– Proces ten jest szczególnie uciążliwy dla dzieci, które dowiadują się zarówno tego, że zapadły na dane schorzenie, jak i tego, że wraz z dożyciem wieku dorosłego, dolegliwość, która im towarzyszy nie zniknie. Będzie ich udziałem do końca życia. W wyniku tych problemów bardzo zauważalny stał się problem płynnego przejściem pacjenta z opieki pediatrycznej do opieki dla osób dorosłych. Okazało się, że przejście to niesie za sobą wiele trudności, przede wszystkim dla samych pacjentów, a także ich rodziców, opiekunów i środowiska medycznego – wyjaśniał Rzecznik Praw Pacjenta.

infoplanet prawo i medycyna pediatra czy lekarz dla doroslych

Wśród trudności najczęściej pojawiało się: umawianie wizyt u lekarzy w ramach kontynuacji leczenia czy wymiana informacji pomiędzy lekarzem dla dorosłych a pediatrą.

– Szczególnie trudne dla młodych chorych jest przyzwyczajenie się do zdecydowanie niższych standardów obsługi pacjentów w systemie dorosłym oraz dużo gorszego dostępu do świadczeń. Jak wiadomo opieka nad dzieckiem ma w Polsce charakter holistyczny. Dzieci mają zapewniony dostęp do rehabilitacji, nierzadko dietetyka, psychologa. Osoba dorosła ma problemy z otrzymaniem tych świadczeń, stąd bardzo ważne jest utrzymanie standardów leczenia przed i po 18. roku życia – wyjaśnia prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” Monika Zientek.

Jak wskazują eksperci, nowe rozwiązania pozwolą młodym pacjentom możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem placówki dla dorosłych, co zmniejszy dyskomfort związany z zakończeniem leczenia pediatrycznego i pozwoli płynnie przejść do leczenia dla dorosłych bez przerwy w leczeniu.