Pacjenci zarzucili szpitalowi Porter Adventist Hospital w Denver w Kolorado, że niewłaściwie czyszczenie i sterylizacja narzędzi chirurgicznych w placówce doprowadziła do setek infekcji. Zgodnie z doniesieniami medialnymi Denver Post, pozew został złożony przez 67 pacjentów, którzy przeszli operację między 2015 a 2018 rokiem.

U pacjentów skutek zabiegu w miejscu operacji lub w krwiobiegu miały rozwinąć się u nich poważne zakażenia: wirusowe zapalenie wątroby typu B, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i dróg moczowych, bakterie E. coli i gronkowce. Zgodnie z treścią pozwu, jeden wskutek wystąpienia posocznicy i zapalenia płuc po operacji złamania kości udowej – zmarł.

infoplanet prawo i medycyna pozwy za zakazenie szpitalne infekcje

W 2018 roku szpital Porter Adventist Hospital przyznał, że problemy z procedurami sterylizacji narzędzi chirurgicznych mogły spowodować, że niektórzy pacjenci byli narażeni na zakażenia, w tym: HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jak zapewniali wówczas przedstawiciele placówki, ryzyko to uznano za „bardzo niskie”.

Dochodzenie przeprowadzone przez urzędników państwowych pozwoliło jednak zidentyfikować 76 przypadków, w których do sal operacyjnych wprowadzono skażone narzędzia chirurgiczne, w tym narzędzia skażone „krwią, kawałkami kości, cementu, włosów, a nawet martwego owada. W pozwie szpitalowi zarzucono również, że problemy związane ze sterylizacją nie ograniczały się do instrumentów stosowanych w operacjach ortopedycznych i kręgosłupa, jak wcześniej stwierdził szpital. U jednego z powodów infekcja wystąpiła po mastektomii, a druga – po zabiegu okulistycznym.

infoplanet prawo i medycyna pozwy za zakazenie szpitalne infekcje

Jak skomentowała w oświadczeniu rzecznik szpitala Porter Adventist Hospital Joel Malecka: „szpital zdaje sobie sprawę z obaw tych pacjentów, które są powodem procesów sądowych”. Jednak – jak dodała – urzędnicy szpitalni przekazali raporty wskazujące, że placówka spełniała i nadal spełnia wytyczne dotyczące procedur sterylizacji.