W województwie podlaskim 90 ratowników medycznych z jednostek pogotowia medycznego w całej Polsce usłyszało zarzuty w sprawie wyłudzeń certyfikatów zawodowych.

– Prokuratura Okręgowa w Suwałkach podejrzewa ich o wyłudzenie certyfikatów zawodowych i pomocnictwo w wyłudzeniu dotacji unijnych – wynika z informacji przekazanej przez rzecznika Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Ryszarda Tomkiewicza.

infoplanet prawo i medycyna ratownicy medyczni z zarzutami pogotowie

Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach, wyłudzenie miało dotyczyć łącznie około miliona złotych, pochodzących z unijnej dotacji. Miała się jej podjąć krakowska firma, która organizuje szkolenia dla ratowników medycznych

– Jak ustaliła prokuratura, szkolenia były fikcyjne. Firma szkoleniowa fikcyjnie wynajmowała na nie pomieszczenia i catering. Na początku śledztwa prokuratura zatrzymała Marcina K., właściciela krakowskiej firmy szkoleniowej oraz dwóch właścicieli innych firm, którzy wystawiali z faktury służące wyłudzeniu unijnych pieniędzy. Wszyscy po wpłaceniu kaucji wyszli wówczas na wolność – wyjaśnia Tomkiewicz.

infoplanet prawo i medycyna ratownicy medyczni z zarzutami

Niektóre osoby usłyszały nie tylko zarzuty wyłudzeń certyfikatów zawodowych, ale także fałszowania dokumentów związanych ze szkoleniami.

– To są dla ratowników ważne certyfikaty, których brak uniemożliwia pracę w pogotowiu ratunkowym – wyjaśnia prokuratura.

infoplanet prawo i medycyna ratownicy medyczni z zarzutami ratownik medyczny

Śledztwo w sprawie wyłudzeń trwało łącznie ponad rok. Jak udało się ustalić, fikcyjnymi szkoleniami objęto ok. 400 ratowników medycznych z całej Polski. Dotąd prokuraturze udało się przesłuchać i postawić zarzuty 90 osobom.