Wskutek decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, popularne platformy sprzedaży internetowej muszą wycofać ze sprzedaży maseczki, żele antybakteryjne i środki do dezynfekcji, by ograniczyć sprzedaż artykułów z niepewnych źródeł i zagwarantować odpowiednią ilość leków w Polsce. W tym samym celu minister zdrowia Łukasz Szumowski podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu wywozu produktów leczniczych zagranicę bez zgody GIF.

Z uwagi na dynamiczny wzrost cen maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych, premier Mateusz Morawiecki zdecydował się wprowadzić ograniczenia. Jak uzasadnia biuro premiera, wraz ze wzrostem zachorowań na koronawirusa w Europie na aukcjach pojawiło się wiele artykułów niewiadomego pochodzenia, których ceny są znacznie zawyżone.

infoplanet prawio i medycyna zakaz sprzedazy artykulow specustawa

Podstawą wydania decyzji jest specustawa w sprawie koronawirusa. Zgodnie z jej treścią Prezes Rady Ministrów może w drodze decyzji administracyjnej, podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Ograniczenia, nałożone przez premiera na platformę OLX i Allegro, obejmują:


  • zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych

  • zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów

  • wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

infoplanet prawio i medycyna zakaz sprzedazy artykulow

Pełna lista towarów, które podlegają zakazowi sprzedaży na aukcjach za pośrednictwem serwisów OLX i Allegro, znajduje się na stronie internetowej kancelarii premiera.

Środki zapobiegawcze podjął również minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wprowadził zakaz wywozu poza granicę kraju produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych bez zgody GIF. Lista produktów objętych zakazem wywozu obejmuje: środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne, środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze, maseczki, fartuchy, odzież operacyjną, rękawice chirurgiczne i zabiegowe oraz termometry elektroniczne.