Powstało wiele artykułów o tym, jak ludzie sukcesu spędzają weekendy. Większość z nich robi dokładnie to samo, co w każdy inny dzień. Arystoteles powiedział: „Jesteśmy tym, co możemy zrobić wielokrotnie. Doskonałość nie jest aktem, lecz nawykiem”. Poznaj więc 12 ludzi sukcesu i ich weekendowe nawyki.

1. Robert Iger : Wstawaj wcześnie rano

CEO Disneya nie jest jedynym zarządzającym, który wstaje o 4.30 każdego ranka. Ludzie sukcesu nigdy nie wylegują się w łóżkach do godzin południowych, nawet jeśli jest niedziela. Badania pokazują, że nasze mózgi są najbardziej sprawne do dwóch i pół godziny po przebudzeniu. Wstając wcześnie w weekend masz więc przewagę nad dużą częścią świata.

2. Benjamin Franklin: Miej plan

Ten ojciec założyciel każdego dnia zadawał sobie pytanie: „Co powinienem dzisiaj zrobić?”. Weekendy nie są wyjątkiem. Oczywiście, możesz poświęcić czas na inne zajęcia niż w tygodniu roboczym, ale nie trzeba być prezydentem Franklinem, żeby wiedzieć, że postępowanie bez planu nie jest dobrą opcją.

3. Timothy Ferris: Nie bądź zbyt wielozadaniowy

Wielozadaniowość jest terminem znanym od 2005 roku. Może być kusząca, ponieważ pozwala zmaksymalizować wydajność pracy – również tej weekendowej. Biegnąc, rozmawiasz przez telefon, rozmyślasz o najbliższych planach i po drodze robisz zakupy? Ludzie sukcesu wiedzą, że takie działanie jedynie zmniejsza efektywność i skuteczność. Ferris zaleca założenie maksymalnie dwóch celów dziennie, aby poprawić swoją wydajność i mieć siły na nadchodzące wyzwania.

4. Anna Wintour: Bądź aktywny

Redaktor Naczelna Vogue gra godzinę dziennie w tenisa. Nie jest ona jedyną osobą, która w weekend pozostaje aktywna fizycznie. Richard Branson jest aktywnym kitesurfingowcem, a czwarty najbogatszy miliarder w Indiach jest maratończykiem. Ci wyjątkowi ludzie znają moc ruchu i dostrzegają wpływ aktywności ciała dla aktywnego umysłu – również w weekendy.

5. Steve Jobs: Układaj priorytety

Jak mawiał współzałożyciel Apple Inc: „Rzeczy nie muszą zmieniać świata, aby być ważne”. Weekendy to czas, aby przypomnieć sobie o tym, co małe i na co dzień zapominane oraz utrzymać harmonię między życiem zawodowym i prywatnym. Zresetowanie się jest potrzebne. Spędzenie czasu z przyjaciółmi, dziećmi lub partnerem nie zwiększy bezpośrednich zysków, ale nie jest mniej ważne.

6. Warren Buffet: Miej czas hobby

Ten najbardziej znany inwestor XX wieku w czasie wolnym lubi grać na ukulele. Wyjątkowi ludzie to często ciekawe osobowości, a ich hobby nierzadko nie ma wiele wspólnego z ich zajęciem. Meryl Streep chociażby lubi szydełkować, a George W. Bush – maluje obrazy olejne. Pomaga im to w rozwijaniu kreatywności i łagodzi stres.

7. Oprah: Praktykuj bezruch

Największe osobistości świata znajdują czas na to, by siedzieć w bezruchu co najmniej przez 20 minut dwa razy dziennie. Ta niegdyś najlepiej strzeżona tajemnica joginów dzisiaj jest powszechnie znana. Nawet świat korporacyjny dostrzega korzyści płynące z medytacji i zmniejszenia stresu – poprawę produktywności, kreatywności i ogólnego dobrego samopoczucia. W weekendy możesz być bardziej zajęty niż w dni powszednie, próbując nadrabiać zaległości w spotkaniach rodzinnych, pracy czy innych obowiązkach. Ludzie sukcesu znajdują jednak czas na trochę ciszy i medytacji. Może spróbuj dać im się przekonać?

8. Randi Zuckerberg: Zapomnij o FOMO, przywitaj JOMO

Cóż znaczą te skróty i co na temat spędzania weekendów myśli siostra twórcy Facebooka i wieloletnia dyrektor marketingu firmy? Zauważa ona, że weekendy spędzamy najczęściej w sieciach społecznościowych, czekając na każdego pojawiającego się lajka. Jej zdaniem trzeba zakończyć postawę FOMO (strach braku) i zamienić ją na JOMO (radość braku). Ludzie, którzy osiągnęli sukces praktykują zasadę JOMO, odporność na social media jest kluczem do szczęśliwego weekendu.

9. Bill Gates: Miej trochę czasu na refleksję

Założyciel Microsoft jakiś czas temu powiedział: „Dobrze jest świętować sukces, ale ważniejsze, aby słuchać lekcji porażki”. Z tego względu refleksja powinna być codzienną praktyką, a weekendy –doskonałą okazją do tego, aby wycofać się i zastanowić nad lekcjami danymi przez minione dni. Autor „Szczęśliwego projektu” Gretchen Rubin sugeruje wręcz, aby założyć „ dziennik jednej sentencji”, w którym zamieszczałoby się codzienne refleksje. Zrób sobotę lub niedzielę swoim dniem przemyśleń.

10. Richard Branson: Pomagaj

Przedsiębiorca i miliarder ocenił niegdyś: „To niesamowite, jak skupiając swoją uwagę na kwestiach takich ,jak zdrowie, ubóstwo czy zmiany klimatyczne możesz pomóc sobie w pobudzeniu myślenia w innych dziedzinach”. Wybrańcy zgadzają się więc z Anne Frank, która uważała, że „nikt nigdy nie stał się biedny od dawania”. Tom Corley, autor książki „Nawyki zamożnych” zdiagnozował, że 73% bogatych ludzi było wolontariuszami przez pięć lub więcej godzin w miesiącu. Nic nie pokazuje perspektywy i nie redukuje stresu bardziej niż pomaganie uboższym. Weekendy są doskonałym czasem na to, aby zaangażować się w lokalne i miejskie wolontariaty.

11. Jack Dorsey: Przygotuj się na resztę tygodnia

Założyciel Twittera jest znany z 16-godzinnego dnia pracy od poniedziałku do piątku, ale jak sam zauważa: „Sobota jest dniem wolnym, w którym wędruję. Niedziela jest zaś dniem refleksji i układania strategii po to, aby być gotowym na kolejny tydzień”. Przekonuje cię taki plan?

12. Jay Z: Utrzymaj tempo

Muzyk i przedsiębiorca, którego fortuna sięga setek milionów dolarów, tajemnicę sukcesu prezentuje w swoich tekstach: „Jeżeli chcesz sukcesu, nie możesz spać, nie możesz zawieść. Jedno oko otwarte na rzeczywistość, zawsze”. Fortuna Jay’a Z nie osiągnęłaby wielkości 520 milionów dolarów, gdyby to były tylko słowa piosenek bez pokrycia.