Zaczęło się od prostej rozmowy na temat dziecka. Szybko jednak prosta rozmowa eksplodowała do poziomu rozłamu małżeńskiego. Ona oskarżyła go o zaniedbywanie rodziny, on powiedział, że na niego krzyczy.

Znany scenariusz zbadany

Kłócący się rodzice byli wśród 43 par biorących udział w badaniu przeprowadzonym na Ohio State University, które miało stwierdzić, w jaki sposób kłótnie małżeńskie wpływają na zdrowie małżonków. Każda para uczestnicząca w badaniu, podobnie jak pary w rzeczywistym świecie, doświadczyła jakiejś formy konfliktu małżeńskiego. Najgorętsze tematy obejmowały zarządzanie pieniędzmi, spędzanie czasu razem czy osobno oraz kontakty z teściami.

Podczas gdy tematy były uniwersalne, sposób, w jaki przebiegała dyskusja, nie był już taki sam. Niektóre pary argumentowały konstruktywnie, nawet z życzliwością, inne – były negatywnie, a nawet wrogo nastawione.

Skąd ta różnica?

Prawdopodobnie wrogo nastawione pary były tymi, które nie spały zbyt długo.

– Kiedy ludzie śpią za mało, to trochę jakby patrzyli na świat przez ciemne okulary. Ich nastroje są gorsze, brak snu szkodzi relacjom – wyjaśnia Janice Kiecolt-Glaser, dyrektor w Oslo State Institute for Behavior Medicine Research.

Mężczyźni i kobiety biorący udział w badaniu byli po ślubie od 3 do 27 lat. Zgłaszali oni różne ilości snu w przedziale 3–9 godzin w ciągu nocy. Każda para przeprowadziła w laboratorium dwie rozmowy, w trakcie których została poproszona o poruszenie kwestii wywołujących najwięcej konfliktów w ich relacjach. Następnie badacze analizowali filmy z wymiany zdań, wykorzystując techniki punktacyjne w celu oceny reakcji pozytywnych i negatywnych relacji oraz wrogich i konstruktywnych.

Z badań wynikała wyraźna zależność. Pary wrogo do siebie nastawione przyznawały się do mniej niż 7 godzin snu. Te, które pozwalały sobie spać dłużej, polemizowały ze sobą w zupełnie innym, konstruktywnym tonie. Wymieniały się opiniami z humorem i życzliwością, mimo iż wyraźnie się nie zgadzały.

Wyśpij się na zdrowie!

Myśl, że lepszy sen dobrze służy związkom, nie jest nowa. Wiele badań wskazuje, że osoby pozbawione snu są bardziej nieprzyjemne, a nawet wrogo nastawione od innych niż ci, którzy mają wystarczającą długość snu. W badaniu z 2010 roku stwierdzono, że mężczyźni częściej kłócili się ze swoimi żonami po nieprzespanej nocy. W 2014 roku ustalono natomiast, że pary, które zgłaszały słaby sen w ciągu ostatnich dwóch tygodni, obserwowały również więcej codziennych konfliktów małżeńskich.

Eksperyment z Ohio poszedł jednak o krok dalej i zmierzył, jak kłótnie małżeńskie w połączeniem z małą ilością snu mogą być toksyczne dla zdrowia człowieka. Każdy uczestnik badania dostarczył bowiem również próbki krwi, pobrane przed starciem z małżonkiem i po nim. Na ich podstawie zmierzono markery zapalenia, które były związane z chorobami serca, rakiem i innymi problemami zdrowotnymi.

Badanie wykazało, że gdy partnerzy spali mniej, nie tylko ich relacje były gorsze, ale również po zakończeniu konfliktu mieli we krwi wyższy poziom białek zapalnych. Krótko mówiąc, niezadowolenie jest bardziej toksyczne dla organizmu, jeżeli nie śpisz dostatecznie długo.

Zadbaj o relacje… w łóżku

– Brak snu nie tylko szkodzi relacjom, ale sprawia, że złe relacje przenoszą się na nasze zdrowie – podsumowała dr Kiecolt-Glaser.

Zaobserwowano również, że kiedy jeden z partnerów wypoczął, łagodził relacje.

– Kiedy jedna osoba była bardziej wypoczęta, chroniła parę przed zła relacją. Napięcia w relacjach interpersonalnych pomiędzy ludźmi są naprawdę powszechne, ale są sytuacje, w których konflikty mogą się pogłębić – powiedziała Stephanie Wilson, autor badania w Ohio State Univeristy.

Teraz już wiadomo, jak ważny jest odpoczynek dla rozwiązywania sporów w sposób świadomy.