Nie ma gwarancji na zdrowy, szczęśliwy i intymny związek bez pewniej dozy wysiłku. Bez względu na to, jak głęboka jest miłość, każdy związek wymaga kultywowania i opieki, aby mógł się rozwijać. Musimy pamiętać o zadawaniu pytań, radzeniu sobie z własnymi zachowaniami, pobudzaniu ciekawości i zarządzaniu naszymi oczekiwaniami. Ci, którzy chcą poprawić wszystkie aspekty swoich relacji czy to z rodziną, przyjaciółmi, czy współpracownikami, powinni zwrócić uwagę na kilka elementów, które pomogą im w utrzymaniu dobrych kontaktów.

Komunikacja

Nie jest zaskakujące, że zachowanie dobrej i prawdziwej komunikacji jest podstawowym aspektem zdrowej relacji. Oznacza to uczciwe informowanie oraz używanie odpowiedniego języka. Unikaj używania takich słów jak „powinien”, „nie powinien”, „zawsze”, „nigdy”, staraj się nie obwiniać, nie krytykować. Pamiętaj, że rozmowa polega nie tylko na mówieniu, ale również na słuchaniu i czekaniu na swoją kolej, by coś powiedzieć.

infoplanet lifestyle zdrowe relacje w zwiazku komunikacja

Dobra komunikacja ułatwi rozwiązywanie konfliktów. Poświęcenie czasu na rozwiązywanie problemów jest niezbędne dla zdrowego partnerstwa. Zamiatanie pod dywan nie wnosi do związku niczego dobrego, dlatego ważne jest, aby rozmawiać, słuchać i rozwiązywać konflikty w czasie rzeczywistym, zamiast budować niechęć. Kiedy pojawi się problem, staraj się go rozwiązać tu i teraz. Odwoływanie się do czasu przeszłego nikomu nie pomaga.

Poczucie humoru i zainteresowania

Oczywiście, życie nie zawsze musi być tak poważne i nie należy stwarzać problemów na siłę. Dobrze znane powiedzenie mówi, że „pary, które śmieją się razem, trzymają się razem”. Wspólne poczucie humoru jest kluczowe dla utrzymania szczęśliwego związku. Staraj się tworzyć nowe sposoby i sytuacje, w których będziesz radosny i rozśmieszysz swojego partnera.

infoplanet lifestyle zdrowe relacje w zwiazku poczucie humoru

Ważne jest także zachowanie indywidualnych zainteresowań oraz przyjaciół, a także dzielenie się hobby. Jeśli spędzacie czas tylko we dwoje, może to prowadzić do niezdrowej zależności. Ważne jest, aby cieszyć się, że twój partner nie jest taki jak ty. Ciągłe myślenie lub mówienie „gdybyś to robił jak ja” lub próby zmiany partnera na swoją modłę są niezdrowe i nie wróżą nic dobrego dla związku. Istnieje teoria, że w naszym partnerze widzimy zagubioną lub zapomnianą część nas samych – tę, z którą nie czujemy się bezpieczni, więc nieświadomie szukamy tych cech w innych. Świętujcie więc różnice między wami, one oferują wspaniałą możliwość uczenia się i wspólnego rozwoju.

Prawo do pomyłek

Kiedy czujesz, że to ty musisz wygrać lub mieć rację, z pewnością mówi ci to twoje ego. Taka postawa może przynieść krótkie „zwycięstwo”, ale nie zagwarantuje szczęścia. Zostaw swoje ambicje, pozwól swojemu partnerowi mieć wątpliwości i bądź wspaniałomyślny, gdy popełni błąd. Ludzie są omylni i wszyscy popełniamy błędy – ty oraz twój partner.

infoplanet lifestyle zdrowe relacje w zwiazku wstep

Bycie realistą

Miej realistyczne oczekiwania wobec swojego partnera. Jesteśmy wychowywani w baśniowych ideałach związków, które pokazują nam filmy Disneya i komedie romantyczne. Wzorując się na fikcyjnych scenariuszach, możemy posiadać aspiracje, których po prostu nie można osiągnąć. Spróbuj nie uważać swojego partnera za „doskonałego”, ale za prawdziwego, z wadami, tak jak ty.

Bliskość

Oprócz komunikacji werbalnej bliskość cielesna pomaga zachować zażyłość w związku. Oznacza to coś więcej niż seks, jest to trzymanie się za ręce, przytulanie, głaskanie lub po prostu siedzenie na kanapie z nogami na kolanach partnera. Fizyczna intymność prowadzi do długofalowego związku.

infoplanet lifestyle zdrowe relacje w zwiazku bliskosc

Nie zapominaj poza tym nadawać uprzywilejowanej pozycji relacjom, tak jak to robiłeś, kiedy zaczynaliście się spotykać. Nawet jeśli macie mało czasu, dbajcie o siebie nawzajem. To nie musi być nic wielkiego, ważny jest nawet wieczór spędzony we dwoje przy jedzeniu na wynos i filmie. Oczywiście, każdy związek jest inny, ale wszystkie potrzebują poświęcenia czasu i energii, aby zapewnić sobie nie tylko przetrwanie, ale i rozwój.