Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Walii wynika, że obecność w mediach społecznościowych może negatywnie wpływać na samoocenę młodych dziewcząt i kobiet. Nawet godzina dziennie spędzana na popularnych portalach sprawia, że ich podejście do własnego ciała staje się bardziej krytyczne.

Fotografie idealnych, szczupłych kobiet o nieskazitelnym wyglądzie, budują w młodych dziewczętach przekonanie o własnej niedoskonałości. Niektóre, by sprostać wymagającym wzorcom, poddają się restrykcyjnym dietom i katorżniczym treningom na siłowni. W efekcie szkodzą swojemu zdrowiu i utrwalają niewłaściwe, a często również niebezpieczne podejście do własnego wyglądu i wysiłku fizycznego.

infoplanet lifestyle media spolecznosciowe a samoocena depresja

Korzystając z mediów społecznościowych, mimowolnie godzimy się na to, by wpływały one na sposób, w jaki postrzegamy świat i samych siebie. O ile oglądanie filmu czy magazynu w każdej chwili możemy przerwać, serwisy społecznościowe nie pozwalają nam tak łatwo o sobie zapomnieć. Jeśli młoda kobieta chce dowiedzieć się, co dzieje się u jej przyjaciół, wybiera najprostszą drogę – portale społecznościowe.

Badania przeprowadzono na grupie 100 studentek, którym zadano pytania dotyczące sposobu, w jaki wykorzystują serwisy społecznościowe i tego, jak postrzegają własne ciało. Podzielono je na cztery grupy w zależności od ilości czasu spędzanego przed komputerem. Zapytano je również o to, czy obawiają się krytycznej oceny innych w mediach społecznościowych i w jakim stopniu media te zmotywowały je do pracy nad swoim wyglądem. Badania potwierdziły, że najniższą samoocenę mają te osoby, które spędzają w mediach społecznościowych najwięcej czasu.

infoplanet psychologia i lifestyle media spolecznosciowe a samoocena selfie

Porównywanie się z innymi użytkowniczkami portali sprawia, że kobiety czują się mniej atrakcyjne i mniej pewne siebie. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że większość osób zamieszczających swoje zdjęcia w sieci celowo ukazuje siebie w pozytywnym, nie zawsze zgodnym z rzeczywistością świetle. Skutki tych porównań bywają opłakane – młode dziewczęta coraz częściej zapadają na depresję lub cierpią z powodu zaburzeń odżywiania.


Jak tę sytuację zmienić? Co zrobić, by media społecznościowe nie wpływały tak negatywnie na dorastające dziewczynki? Najważniejsze jest to, by rodzice uczyli je właściwego podejścia do swojego ciała i budowali ich wewnętrzną pewność siebie. Powinni również pokazywać im, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych i uświadamiać, że świat prezentowany w internecie nie jest odbiciem rzeczywistości, a jedynie jej niewielkim wycinkiem.