Jak wynika z raportu GfK, 27% Polaków planuje zakupy świąteczne związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia co najmniej miesiąc wcześniej. W przypadku prezentów pod choinkę odsetek ten wzrasta niemal do 40%.

Mimo zakupowego pędu, 75% gospodarstw domowych w Polsce zamierza oszczędzać wydatki dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. Co czwarta rodzina dysponuje także bonami czy kartami podarunkowymi, które zapewnią dodatkowe środki na zakup artykułów spożywczych oraz prezentów pod choinkę.

infoplanet psychologia i lifestyle plan na swieta stres

Wczesne planowanie Świąt Bożego Narodzenia nie idzie jednak w parze z naszym zdecydowaniem. Niemal w każdej kategorii produktowej dla co piątej osoby zakupy świąteczne wiążą się ze zmianą wcześniej planowanych prezentów pod choinkę pod wpływem promocji. Ze względów statystycznych zakupy świąteczne są coraz rzadsze przed samymi świętami, ale coraz bardziej kosztowne podczas pojedynczych zakupów.

– Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia, tym częściej robimy zakupy świąteczne, jednak tuż po nich częstotliwość zakupów wyraźnie spada. W grudniu hipermarkety zyskują nabywców, którzy wydają na zakupy świąteczne więcej niż w pozostałych miesiącach. Kanał ten jest także jednym z bardziej popularnych miejsc zakupów prezentów. Stąd też przy okazji Świąt Bożego Narodzenia zarówno hipermarkety, jak i pozostałe kanały sprzedaży, powinny dbać nie tylko o bogatą ofertę artykułów spożywczych, ale i prezentów pod choinkę, w tym np. kosmetycznych zestawów prezentowych, które wielu konsumentów chętnie na tę okazję kupuje – ocenia analityk w Panelu Gospodarstw Domowych GfK Krzysztof Jarocki.

infoplanet psychologia i lifestyle plan na swieta wyjazd

Choć część z nas nie może już doczekać się nadchodzących świąt i sylwestra, są i tacy, którzy wolą uciec od świątecznej gorączki i spędzić okres świąteczny poza domem. Jak wynika z badań serwisu KAYAK.pl, najpopularniejszy kierunek podróży na święta i sylwestra to Zakopane.

Stolica Tatr, która od lat nieprzerwanie zdobywa szczyty rankingów popularności w czasie świąt i sylwestra, pozwala sobie również na znaczny wzrost cen zakwaterowania. Jak wynika z analiz portalu KAYAK.pl, za dwuosobowy pokój w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym trzeba tam zapłacić średnio 621 zł, a więc ponad 2 razy więcej niż średnio w ciągu roku – 300 zł za noc. Ceny noclegów w Zakopanem od zeszłego roku wzrosły dodatkowo o 24%.

infoplanet psychologia i lifestyle plan na swieta choinka

– Podróżni, którzy chcą uciec od świątecznej gorączki, chętnie odwiedzają polskie góry. Warto rozważyć także mniej oczywiste kierunki i wybrać się np. nad morze. Analiza wyszukiwań hoteli nad polskim morzem pokazuje, że ceny w najpopularniejszych kurortach jak Kołobrzeg, Sopot czy Gdańsk, są nawet o kilka procent niższe w okresie noworocznym niż zwykle – radzi rzecznik prasowy portalu KAYAK.pl Aleksandra Pietraszek.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl