„Można zwariować” – to kampania społeczna, która dzięki użyciu nowoczesnych technologii pozwala doświadczyć epizodu psychotycznego. W tym roku można było przekonać się o tym podczas Pol’and’Rock Festival 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.

Kampania społeczna, której celem jest oswojenie tematu chorób psychicznych, ma zacząć działać od jesieni. Skierowana będzie do osób cierpiących na depresję, schizofrenię czy chorobę afektywną dwubiegunową i ma walczyć ze społecznym tabu, które dotyczy zaburzeń psychicznych. Jednak już teraz fundacja postanowiła przedstawić swoją działalność.
 


 

 


 

  

 

 


 

 


 

 

 


Jedziemy na @polandrockfestival 🎶 i to z niespodzianką! 🙊 Szukajcie nas 1.08 w namiocie Fundacji eF kropka 🎪 Stworzyliśmy film w technologii ​Virtual Reality​, w którym będziecie mogli wcielić się w osobę przeżywającą epizod psychotyczny. Zobaczycie kontrast postrzegania tej samej sytuacji przez osobę zdrową oraz doświadczającą urojeń i omamów. W główne role wcielili się znani wszystkim aktorzy - ​@anna.prochniak ​oraz ​@_michal_mikolajczak.​ Całość została wyreżyserowana oraz nagrana przez nas w technologii 360° dzięki pomocy @immersion.vr i @cinematicvrproductions . To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce - bądźcie jego częścią razem z nami!

Post udostępniony przez Fundacja Można Zwariować (@moznazwariowac)
– Choroba psychiczna to, jak każda inna choroba, zaburzenie pracy organu, w tym przypadku mózgu – wyjaśnia Cleo Ćwiek, modelka, która cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, a także ambasadorka akcji i założycielka Fundacji „Można Zwariować”.

Projekt #moznazwariowac zaprezentował się podczas tegorocznego Pol’and’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. Dzięki fundacji można było zobaczyć w technologii Virtual Reality film, który pozwalał spojrzeć na świat oczami osoby cierpiącej na epizod psychotyczny.
– Zobaczycie kontrast postrzegania tej samej sytuacji przez osobę̨ zdrową oraz doświadczającą̨ urojeń́ i omamów. To krótki, edukacyjny eksperyment, w czasie którego widzowie za pomocą pilota będą mogli w dowolnym momencie przełączyć się i zobaczyć sytuację z perspektywy osoby zdrowej lub tej, która doświadcza urojeń i omamów. To naprawdę otwiera oczy – zachęcają organizatorzy kampanii na oficjalnym koncie na Instagramie.

Premiera filmu miała miejsce w ramach Akademii Sztuk Przepięknych podczas Pol'and'Rock Festiwal i została połączona z debatą na temat zdrowia psychicznego z udziałem ekspertów. W role główne w filmie wcielili się aktorzy: Anna Próchniak i Michał Mikołajczak.