Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Mimo to diagnoza nadal jest dla chorego szokiem. Specjaliści opieki zdrowotnej i osoby, które chorowały na raka, opracowały praktyczne sposoby, które pomogą poradzić sobie z diagnozą nowotworu.

Upewnij się, że rozumiesz diagnozę

Rozpoznanie raka jest szokiem dla każdego, ale jednym z ważnych sposobów radzenia sobie z nim jest bycie dobrze poinformowanym. Rak jest często otoczony aurą mitu, a wiele z tego, co o nim wiemy, może być oparte na pogłoskach. Ważnym krokiem jest więc uzyskanie jak największej ilości konkretnych informacji od lekarza lub z innych wiarygodnych źródeł.

infoplanet psychologia i lifestyle reakcja na raka diagnoza

– Zdiagnozowanie raka może być dużym szokiem, nawet jeśli już podejrzewasz, że możesz go mieć. Rak to słowo, które może wywołać wiele lęków i emocji, ale upewnienie się, że w pełni rozumiesz swoją diagnozę, bo to może pomóc ci poczuć większą kontrolę nad sytuacją – ocenia Dany Bell, specjalista ds. leczenia w Macmillan Cancer Support z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Podobnie opisuje na blogu doświadczenia z rakiem jajnika w czwartym etapie Sharon Nance z Teksasu.

– Jeśli kiedykolwiek spotkasz się z diagnozą raka, zanim zaczniesz panikować, weź głęboki oddech, zachowaj spokój i zbierz jak najwięcej informacji na temat tego, z jakiego rodzaju nowotworem masz sobie poradzić. Jeśli będziesz wiedzieć, z czym masz do czynienia, nie będzie to tak przerażające – przekonuje Sharon.

Nie bój się prosić o wsparcie

Jak ocenia dr Ann O'Mara – szefowa działu badań opieki paliatywnej w dziale NCI ds. profilaktyki raka – w przypadkach diagnozy nowotworu nie ma magicznego przepisu na sukces, ale otwarta komunikacja jest bardzo ważna, aby zdobyć potrzebne informacje i zasygnalizować lekarzowi, jak radzisz sobie z diagnozą.

infoplanet psychologia i lifestyle reakcja na raka wsparcie

Dla wielu pacjentów naturalnym objawem po rozpoznaniu raka są depresja i lęk. Nic w tym dziwnego – walka z nowotworem to wiele niewiadomych, które wywracają życie do góry nogami. Dlatego ważne jest, aby móc liczyć na silne wsparcie przyjaciół i rodziny,

– Opowiadanie znajomym i rodzinie, że masz raka, może wydawać się zniechęcające, ale wiele osób uważa, że posiadanie dobrej grupy wsparcia naprawdę pomaga. Możesz najpierw powiadomić najbliższych. Po tym pomocne może okazać się sporządzenie listy osób, które chcesz poinformować lub poproszenie osoby, której ufasz o przekazanie innym wiadomości – wskazuje dr Ann O'Mara.