Z pewnością już czytałeś, że posiadanie „męskiego” mózgu przyniesie ci więcej pieniędzy, a „żeńskie” mózgi są lepsze w wielozadaniowości. Okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak mózg kobiety lub mężczyzny, a większość ludzi ma mieszankę cech męskich i żeńskich mózgu. Potwierdza to również ideę, że płeć nie jest binarna, a klasyfikacje płci w wielu sytuacjach są bez znaczenia.

– Dowody na to, że ludzkie mózgi nie mogą być podzielone na dwie odrębne klasy, są nowe, przekonujące i w jakiś sposób radykalne. Pomysł, że ludzie mają mózg „żeński” lub „męski” jest stary. Teoria mówi, że gdy płód rozwija jądra, wydziela testosteron, który maskuje mózg. Gdyby tak było, istniałyby dwa typy mózgu – mówi Anelis Kaiser z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii.

infoplanet zdrowie plec determinuje rodzaj mozgu mezczyzna

Aby przetestować tę teorię, Joel i jej koledzy szukali różnic w skanach mózgu pobranych od 1400 osób w wieku od 13 do 85 lat. Zespół zbadał różnice w rozmiarach obszarów mózgu, a także powiązania między nimi. Ogółem grupa zidentyfikowała 29 obszarów mózgu, które wydają się mieć różną wielkość u mężczyzn i kobiet. Należą do nich hipokamp, który zajmuje się pamięcią, oraz dolny zakręt czołowy, odgrywający rolę w awersji do ryzyka.

– Bardzo niewiele osób miało wszystkie cechy mózgu, których można by się spodziewać w oparciu o ich płeć. W całej próbie, w zależności od definicji, od 0 do 8% osób miało mózgi „całkowicie męskie” lub „całkowicie kobiece” – ocenia Kaiser.infoplanet zdrowie plec determinuje rodzaj mozgu plec

Chociaż zespół badaczy przyjrzał się strukturze mózgu, a nie ich funkcji, odkrycia sugerują, że wszyscy mają kontinuum tego, co tradycyjnie postrzegane jest jako cechy męskie i żeńskie. Jak przekonuje Bruce McEwen z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku, „zaczynamy zdawać sobie sprawę ze złożoności tego, co tradycyjnie uważaliśmy za „męskie” i „kobiece”. Przeprowadzone badanie ma być pierwszym krokiem w tym kierunku.

Oznacza to, że uśrednione u wielu osób różnice płciowe w strukturze mózgu istnieją, ale każdy mózg jest indywidualny, z mieszanką cech. Pomimo utrzymujących się stereotypów, dziewczęta nie są wcale gorsze od chłopców z przedmiotów ścisłych i matematyki. Jak wyjaśnia Margaret McCarthy, która bada różnice płci w mózgu na University of Maryland School of Medicine w Baltimore, „ludzie przywiązują się do idei, że bycie mężczyzną lub kobietą jest wysoce predykcyjne dla różnych predyspozycji i wyborów zawodowych”. Jednak badanie walczy z ideą, że wyniki te są oparte na różnicach biologicznych, w przeciwieństwie do oczekiwań kulturowych.

Źródło: PNAS, DOI: 10.1073 / pnas.1509654112