Jesteśmy zachęcani do tego, aby otworzyć się na konstruktywną krytykę. Nie bez powodu – takie uzasadnione opinie mogą bowiem pomóc nam się rozwijać i doskonalić. Co jednak zrobić, jeżeli nie zgadzamy się z usłyszaną oceną? Co odpowiedzieć? Jak zareagować? Oto trzy sposoby zachowania się w takiej sytuacji.

1. Odważ się spróbować

Znane powiedzenie mówi: „ spróbuj – a polubisz”. Jak to zwykle bywa z powszechnymi mądrościami – bardzo często jest to prawda. Jeśli to, co usłyszałeś, jest łatwe i szybkie do wdrożenia, dlaczego nie spróbować i niw sprawdzić, czy ci się to spodoba? Możesz być pozytywnie zaskoczony wynikiem swojej próby.

A jeśli po wypróbowaniu mimo wszystko okaże się, że jednak działanie zgodne z sugestią ci nie odpowiada – wówczas zawsze możesz pójść swoją drogą.

2. Zadaj dodatkowe pytania

Zanim wydasz opinię, powinieneś się upewnić, że zrozumiałeś intencje mówiącego i wiesz, na czym polega pomysł oraz dlaczego jest proponowany. Zastanów się, z jakich powodów dana osoba uważa, że tak właśnie powinieneś zrobić.

Jeśli nadal masz wątpliwości – nie musisz od razu bezkrytycznie przyjmować cudzego sposobu myślenia. Zanim zdecydujesz, upewnij się jednak, że dobrze zrozumiałeś, o co chodzi.

3. Odpuść

Jeśli od razu wiesz, że wskazany pomysł nie jest dobry i nie chcesz tracić czasu na dopytywanie ani na zmianę, powinieneś spokojnie i z profesjonalnie odrzucić sugestię. Niemniej zrób to nie pokazując, że reagujesz wyłącznie na słowa krytyki.

Zacznij od podziękowania za sugestię. Pamiętaj, ktoś poświęcił czas na ocenę twojej sytuacji. Następnie wyjaśnij, dlaczego nie będziesz realizował pomysłu. Kluczem jest przedstawienie prawdziwego wyjaśnienia, by osoba oceniająca czuła, że przemyślałeś to, co powiedziała.