Po barwnej animacji o życiu słodkiego pieska na brytyjskim dworze można spodziewać się niezobowiązującej familijnej rozrywki. Nic jednak bardziej mylnego... „Corgi, psiak królowej” z pewnością dobrym filmem rodzinnym nie jest. Należałoby się jednak zastanowić, czy to w ogóle produkcja, którą powinni oglądać najmłodsi widzowie. Bo choć zarys fabuły, kreska, humor czy dialogi wskazują, że to do nich adresowana jest ta bajka, nasycenie jej wulgarnością, seksualnymi (oraz politycznymi) wątkami i przemocą, zdecydowanie temu przeczy. Nie jest to również animacja dla widzów dorosłych – ci po prostu będą się w kinie nudzili.

infoplanet recenzje filmowe corgi psiak krolowej plakat

Początek filmu daje złudną nadzieję na dobrą zabawę: rozkoszny szczeniak, Rex, trafia do pałacu Buckingham, gdzie wiedzie beztroski żywot w towarzystwie trojga psich przyjaciół (z zupełnie nieznanych przyczyn znacznie mniej uprzywilejowanych) i służby, gotowej spełnić każdą jego zachciankę. Tu jeszcze jest nieźle: film trzyma tempo, a scenarzyści nie realizują swych dziwnych pomysłów. Gdy jednak z oficjalną wizytą do Wielkiej Brytanii przyjeżdża Donald Trump, opowieść ta gwałtownie zmienia swój charakter. Okazuje się, że sojusz polityczny między dwoma państwami ma zostać przypieczętowany „małżeństwem” Rexa z rozerotyzowaną suczką Melanii Trump. Corgi w akcie desperacji gryzie prezydenta USA w krocze i – aby zmyć tę hańbę – ucieka z domu. Później jest już tylko gorzej: w schronisku główny bohater poznaje smak „prawdziwego” życia, gdzie na porządku dziennym są nielegalne walki psów, przemoc czy narkotyki. Wszystko to zostaje podane w dziecięcej estetyce i okraszone nie najwyższych lotów humorem.

Choć film powstał (mimo wszystko) z myślą o najmłodszych, a jego głównym atutem są sylwetki bohaterów-zwierząt, fabuła sprawia wrażenie wymyślonej przez ludzi nie mających pojęcia ani o wychowaniu dzieci, ani o psach. Postaci wykreowane przez belgijską (!) wytwórnię nWave nie mają w sobie nawet cienia psiego pierwiastka. Problemy i dylematy, z jakimi się mierzą, zdają się nie tyle przejaskrawione, ile kompletnie niewiarygodne. „Corgi, psiak królowej” to film pełen naprawdę kuriozalnych wątków. Rodzice, którzy wybiorą się na niego z małymi dziećmi, muszą liczyć się z tym, że po seansie odpowiadać będą na szereg pytań, z którymi prawdopodobnie woleliby się zmierzyć dopiero za kilka lat.

Choć producenci zapewniają, że główne przesłanie filmu stanowi przestroga, by nie oceniać nikogo po pozorach, to jednak koniec końców jego ogólna wymowa wydaje się zupełnie inna – każąc wartości szukać w odpowiednim urodzeniu, wyglądzie i statusie materialnym. Wrażenia tego nie zmienia ani moralizujące zakończenie, ani koszmarny motywujący do współpracy monolog wygłaszany przez samego psa Rexa. Na domiar złego, „Corgi, psiak królowej” nie uczy empatii wobec zwierząt. Nawet pozytywni bohaterowie traktują je jak zabawki, zaniedbując ich podstawowe potrzeby (a także karmiąc niezdrową dietą czy poddając przypadkowemu rozmnażaniu). Miłość, jaką darzy pieska królowa, z pewnością nie jest miłością mądrą.

Od strony wizualnej „Corgi, psiak królowej” prezentuje się natomiast całkiem nieźle. Animacja jest co prawda nieco przesłodzona i daleko jej do ambitniejszych produkcji, niemniej jednak nie odbiega ona od familijnego standardu. Całość trzyma również przyzwoite tempo, a w nawale niewybrednych żartów można znaleźć i te całkiem zabawne. Dla dorosłych widzów dodatkowym smaczkiem może być ironiczne spojrzenie na brytyjską monarchię, choć trudno powiedzieć, czy dzieci cokolwiek z tych wątków zrozumieją.

Niewielkie belgijskie studio animacji wzięło na tapetę temat–samograj: uroczy piesek z wyższych sfer próbuje odzyskać utracony dom. Nawet podążenie najprostszymi familijnymi schematami powinno dać  efekt w postaci przyzwoitego filmu dla najmłodszych. Tymczasem twórcy zrobili wszystko, by temat ten zabić, „urozmaicając” fabułę różnymi szalonymi pomysłami rodem z komedii gangsterskich najniższych lotów. Szkoda.

Ocena: infoplanet recenzje filmowe ocena 4/10
Barbara Englender  

 

 

 

kup artykuly platne