Chociaż często porównujemy się z innymi, nie ma żadnej magicznej liczby, jeśli chodzi o to, jak często należy uprawiać seks ze swoim partnerem – prof. Mary Andres z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Oto kilka interesujących faktów, o których mówią seksuolodzy.

infoplanet lifestyle jak czesto uprawiac seks badania

40-letnie badanie, w którym ankietowano ponad 30 tys. Amerykanów, w 2015 roku dowiodło, że pary, które uprawiają seks raz w tygodniu, są najszczęśliwsze. Czy pary powinny liczyć jak często wskakują do łóżka? Zdaniem prof. Andres pary muszą rozumieć, jak często seks w związku chce uprawiać każda z osób. „Niektórzy ludzie chcą uprawiać seks codziennie, inni ludzie mają inne priorytety, seks nie znajduje się na szczycie ich listy, więc uprawiają go mniej” – mówi ekspertka.

Licencjonowana psychoterapeutka Heidi Crockett zgadza się, że problemem wielu par jest nie częstotliwość seksu, ale to, jak o tym mówią. W ostatnim sondażu 39% osób zadeklarowało, że zrezygnowałoby z seksu przez rok, by zagwarantować, że ich komputery będą wolne od hakerów. Czy wirtualne życie szkodzi zatem życiu seksualnemu? Jak twierdzi Andres, pary odczuwają presję czynników odciągających ich od seksu.

– Dużo więcej osób jest zajętych urządzeniami. Jeśli oglądają filmy lub telewizję w sypialni, wysyłają SMS-y lub aktualizują kanały na Twitterze, jest to szkodliwe dla ich życia seksualnego. To natychmiastowe zaspokojenie może być bardziej przekonujące niż poświęcanie czasu na wejście do łóżka i uprawianie seksu. Seks może być dłuższą satysfakcją i może mieć dłuższe korzyści, ale ludzie idą na szybkość i łatwość – mówi badaczka, porównując odświeżanie Twittera lub Facebooka do gier hazardowych.

infoplanet lifestyle jak czesto uprawiac seks wnioski

Badaczka dodała, że ludzie mogą odzyskać swoją sypialnię i używać jej nie do aktualizowania statusu na Facebooku, ale do spędzania czasu ze swoim partnerem. Przekonuje, że choć czasem seks może nie być najprostszą opcją, nie warto z niego rezygnować. Seks uwalnia endorfiny, które sprawiają, że czujesz się dobrze i zwiększasz poczucie bliskości z partnerem. Może również oczyścić umysł, ale podczas gdy seks mimo zmęczenia intelektualnego ma sens, zmęczenie fizyczne trudno przezwyciężyć. Jeśli jedna osoba jest wyczerpana, para powinna porozmawiać na ten temat.

Choć rozmowy na temat seksu mogą być niezręczne, ważne aby mieć świadomość potrzeb swojego partnera. Jeśli jeden z partnerów chce uprawiać seks 3 razy w tygodniu, a drugi nie, stosunki seksualne można zastąpić innymi przyjemnościami. Warto również pamiętać, że choć idea romantycznego, spontanicznego seksu może być tym, co wyobrażamy sobie jako ideał, jeśli jesteśmy zapracowani lub zmęczeni fizycznie możemy zaplanować seks jak wszystko inne i nadawać życiu seksualnemu priorytety w taki sposób, jak innym rzeczom.

Źródło: USA Today