Podobno wszyscy fantazjujemy na temat seksu. I choć nie zawsze warto działać w oparciu o swoje fantazje, mogą one stanowić zdrowe ujście dla stresu, a nawet być inspiracją do pozytywnych zmian w życiu. Jak przekonują badacze, fantazje seksualne mogą rzucić światło na twoją osobowość, a rodzaje seksualnych przygód, które sobie wyobrażasz, mogą wiele powiedzieć o tym, jak postrzegasz siebie i świat wokół ciebie.

Fantazje pod lupą

Aby dowiedzieć się więcej o fantazjując i ich znaczeniu, Justin Lehmiller – psycholog społeczny i pracownik naukowy w Instytucie Kinseya – przeprowadził badanie obejmujące ponad 4000 Amerykanów. W jego ramach osoby w wieku od 18 do 87 lat, o różnym spektrum zawodów, tożsamościach seksualnych i płciowych oraz preferencjach politycznych i religijnych opowiedziały o swoich seksualnych fantazjach. Wyniki zostały przez badacza szczegółowo opisane w książce „Powiedz mi, czego chcesz: nauka pożądania seksualnego” i dają wgląd w seksualne marzenia, które mamy wszyscy. Przytoczymy niektóre z najbardziej intrygujących odkryć.

infoplanet lifestyle seks i nasze fantazje badania

Chociaż każda fantazja jest wyjątkowa, Lehmiller stwierdził, że większość z nich należy do jednej z 3 kategorii: seks grupowy, BDSM (niewola, dominacja/uległość, sadomasochizm) oraz nowość lub przygoda. W obrębie tych klasyfikacji pojawiały się często trójkąty, wiązanie, próbowanie nowych pozycji lub uprawianie seksu w nietypowych lokalizacjach. Co zaskakujące, jest więcej podobieństw między fantazjami mężczyzn i kobiet niż można się było spodziewać. Jednak kobiety częściej fantazjują o doświadczeniach z osobami tej samej płci i BDSM, a mężczyźni są bardziej skłonni do eksperymentów takich jak crossdressing. Ponadto kobiety kładły większy nacisk na to, gdzie uprawiały seks, a mężczyźni bardziej skupiali się na tym, z kim uprawiali seks.

– Wierzcie lub nie, ale moje wyniki sugerują, że jedną z osób, która najprawdopodobniej pojawi się w twoich fantazjach seksualnych, jest twój obecny partner. Okazało się, że o wiele rzadziej fantazjujemy o gwiazdach i gwiazdach porno niż o swoich prawdziwych kochankach – dodaje Lehmiller.

Jak wyjaśnia badacz, może tak być dlatego, że fantazje są często projektowane w celu zaspokojenia naszych emocjonalnych potrzeb, takich jak uczucie kochania i bycia pożądanym. Trudno spełnić te i inne potrzeby, gdy nasi partnerzy z fantazji są nieznani lub nieosiągalni. Zamiast tego możemy fantazjować o naszych partnerach, ponieważ wiemy, że są oni w stanie zapewnić nam to, czego potrzebujemy.

Twoja osobowość a fantazje

Z badań wynika, że nasze fantazje odzwierciedlają to, kim jesteśmy i są zaprojektowane tak, aby zaspokoić nasze potrzeby psychologiczne. Lehmiller odkrył, że ludzie o różnych osobowościach mają różne fantazje, na przykład osoby ekstrawertyczne częściej wyobrażają sobie seks grupowy, ponieważ lubią poznawać nowych ludzi, a ludzie troskliwi mają mniej fantazji o BDSM, niewierności i seksie pozbawionym emocji. Ten schemat ma sens, ponieważ nie chcą nikogo skrzywdzić i chcą włączyć partnera w to, co się dzieje. Zatem jeśli w codziennym życiu koncentrujesz się na szczegółach, prawdopodobnie w fantazjach zwrócisz większą uwagę na miejsce przygód seksualnych. Jeśli natomiast nie radzisz sobie ze stresem, twoje fantazje będą złożone raczej z treści emocjonalnych niż dotyczących próbowania nowych rzeczy.

infoplanet lifestyle seks i nasze fantazje wnioski

Jednocześnie wyniki Lehmillera sugerują, że nasze fantazje są często różne od naszych prawdziwych jaźni. W ten sposób dają nam możliwość zmiany tych rzeczy, których w sobie nie lubimy. Z tego względu w fantazjach ludzie często zmieniają swój wiek, ciało, wygląd narządów płciowych, osobowość lub kombinację tych cech.

– Ludzie introwertyczni mogą być w swoich fantazjach bardziej otwarci, podczas gdy ekstrawertycy –bardziej zrelaksowani. Ci, którzy trzymają się szczegółów, często są tacy sami w fantazjach. Jednak czy warto dzielić się swoimi fantazjami z partnerem, a nawet z nich skorzystać? Z pewnością może to zbliżyć was do siebie i urozmaicić relacje w łóżku – ocenia Lehmiller.

Lehmiller zaleca jednak powolne rozpoczynanie powolnego procesu dzielenia się fantazją z partnerem i wnikliwą refleksję nad tym, czy fantazja rzeczywiście jest tym, czego chcesz doświadczyć. Jednak badacz przekonuje, że większość osób, które spełniły swoje fantazje, oceniło doświadczenie jako co najmniej równie dobre – jeśli nie lepsze – niż się spodziewali i poprawiło ich relacje.