Opieka nad dzieckiem po jego narodzinach może być wyzwaniem, a dzieci potrafią być zabójcami seksu – mówi psychiatra Gail Saltz z New York-Presbyterian Hospital/Weill Cornell Medical Center, która specjalizuje się w terapii seksu. Opieka nad noworodkiem zajmuje dużo czasu i może pozbawić cię energii, która dotąd była poświęcana partnerowi. Odzyskanie życia seksualnego po urodzeniu dziecka jest wyzwaniem, którego doświadcza większość par. Jednak ekspert przekonuje, że to trudne, ale wykonalne, a lepszy seks może prowadzić do lepszego życia.

Pierwsze zielone światło

Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, kiedy możesz znowu zacząć uprawiać seks po porodzie. Zanim zaczniesz, upewnij się, że jesteś już na to całkowicie gotowa. Większość kobiet może wznowić życie seksualne od 4 do 6 tygodni po urodzeniu dziecka, niezależnie od tego, w jaki sposób odbył się poród. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, gdy kobieta przechodzi trudny poród, który wymaga dłuższej rekonwalescencji.

infoplanet lifestyle seks po porodzie 2 mniejsza ochota

Mniejsza ochota na seks

Jedną z największych przeszkód przed wznowieniem aktywności seksualnej jest przytłaczające zmęczenie towarzyszące opiece nad noworodkiem. Większość z nich wymaga karmienia co 2 do 3 godzin przez całą dobę. National Sleep Foundation szacuje, że do 30% dzieci nie przesypia nocy przez 9 miesięcy. Brak snu może spowodować, że matki stracą pożądanie.

Brak snu i popęd seksualny ojców

Tatusiowie są zwykle bardziej zainteresowani seksem, nawet jeśli są zmęczeni. Mężczyźni pragną seksu, aby czuć się emocjonalnie blisko swoich partnerek, a także zrelaksować się. Większość mężczyzn może uprawiać seks bez spełnienia dodatkowych warunków, podczas gdy kobiety potrzebują gry wstępnej, aby się pobudzić.

Zmęczenie

Pary powinny omówić sposoby na zmniejszenie poczucia zmęczenia i znalezienia czasu na seks. Porozmawiaj ze swoim partnerem, jeśli jesteś tak zmęczona, że ma to wpływ na twoje pożądanie seksualne. Z pewnością istnieją sposoby na to, aby młoda mama mogła przez chwile wypocząć w ciągu dnia. Rozwiązaniem może być również uprawianie seksu rano, gdy oboje partnerzy są bardziej wypoczęci.

infoplanet lifestyle seks po porodzie 5 hormony po porodzie

Hormony po porodzie i seks

Zmiany hormonalne u kobiet mogą powstrzymywać pożądanie seksualne. Po porodzie zmniejsza się poziom estrogenu, co może wyjaśniać brak nawilżenia pochwy, który sprawi, że seks będzie mniej przyjemny, a nawet bolesny. Jednak jak uspokaja Elisa Ross z Kliniki ginekologicznej Cleveland, problemy związane z nawilżeniem pochwy zwykle ustępują po przerwaniu karmienia piersią lub po wznowieniu miesiączki. Zmiany hormonalne mogą również prowadzić do depresji poporodowej, która obejmuje uczucie smutku, lęku lub drażliwości. Uczucia te mogą przez kilka tygodni lub miesięcy zakłócać pożądanie seksualne. Jeśli cierpisz na depresję lub lęk po porodzie, porozmawiaj z lekarzem.

Karmienie piersią

Karmienie piersią jest dobre dla dziecka i dobre dla mamy, ale może również przeszkadzać w życiu seksualnym, sprawiając, że piersi staną się tkliwe, a kobieta nie będzie chciała być tam dotykana. Jeśli martwisz się o wyciek mleka lub tkliwość, spróbuj założyć podczas seksu stanik. Ponadto ilość energii zużytej na opiekę nad dzieckiem może sprawić, że nowo upieczona mama poczuje się jak „maszyna do karmienia dziecka”, co może powstrzymywać pożądanie seksualne.

Zmiany w ciele

Kobiety często czują się przytłoczone swoim ciałem po ciąży, co może mieć duży wpływ na jej poczucie seksualności. Większość kobiet po porodzie ma kilka lub nawet kilkanaście kilogramów więcej, a wiele ma również rozstępy. Może to przyczynić się do poczucia skrępowania swoim ciałem. Warto uświadomić sobie, że partner prawdopodobnie nadal uważa cię za seksowną. Możesz także poprosić go o pomoc w odzyskaniu ciała sprzed porodu. Możesz także spróbować kupić nową seksowną bieliznę, która pomoże zakryć kilka nowych kilogramów.

infoplanet lifestyle seks po porodzie 8 miesnie miednicy

Mięśnie miednicy

Poród tradycyjny może rozciągnąć ściany pochwy, co zmniejszy tarcie i przyjemność seksualną. Trzeba trochę czasu, aby napięcie mięśni powróciło do stanu sprzed urodzenia dziecka. Aby poprawić napięcie mięśni miednicy, wypróbuj ćwiczenia Kegla. Mogą one również pomóc w leczeniu obszaru po nacięciu krocza.

Szczerość z partnerem

W niektórych przypadkach brak zainteresowania seksem po urodzeniu dziecka ma źródło nie tylko w stanie fizycznym. W twoim związku mogły pojawić się zjawiska, które trzeba zbadać. Wówczas warto zadać sobie pytanie: „Co sprawia, że czuję się na tyle niewygodnie, iż nie chcę wyrażać intymności z partnerem poprzez seks? – radzi badaczka. Powszechnym uczuciem jest niechęć do utknięcia w domu, zmieniania pieluch i karmienia. Samoświadomość ciała i zmęczenie psychiczne to inne problemy emocjonalne, które mogą wymagać rozwiązania.

Komunikowanie problemów

Szukaj pomocy i bądź otwarta na swoje problemy. Rozmowa z partnerem może okazać się bardzo ważna, aby zapewnić cię, że jesteście zespołem i pracujecie razem, by troszczyć się o waszą rodzinę. Jeśli masz trudności w porozumiewaniu się, pomocne może okazać się doradztwo dla par. Spróbuj poszukać pomocy w rozwiązaniu drobnych problemów zanim wymkną się spod kontroli.

infoplanet lifestyle seks po porodzie 11 odkryj alternatywy

Odkryj alternatywy

Stosunek seksualny to nie jedyny sposób na okazywanie sobie ze swoim partnerem czułości. Jak mówi Saltz, „seks to miłość i jest na nią wiele sposobów”. Rozważ miłość oralną, stymulację manualną lub masaż erotyczny. Nawet jeśli nie czujesz ochoty na seks, spróbuj dbnać o więź ze swoim partnerem poprzez pocałunki, przytulenia lub trzymanie się za ręce.

Planowanie seksu

Pierwszy rok z noworodkiem jest bardzo wymagający pod względem fizycznym i emocjonalnym, przez co wiele par może być zmuszonych uświadomić sobie, że ich życie seksualne nie jest takie same jak przed urodzeniem dziecka. Większość problemów seksualnych, jakich doświadczają kobiety po porodzie, znika w ciągu pierwszego roku. Pary mogą wówczas wpisywać seks w swoje napięte harmonogramy. Może zżycie seksualne nie będzie wówczas tak romantyczne jak w przypadku spontanicznych zbliżeń, ale to może być niezbędne, aby nie zapomnieć o intymności.

Dowiedz się, jak często seks jest konieczny w twoim związku. Z nowo urodzonym dzieckiem twoje życie seksualne może się różnić od tego, które było wcześniej. W efekcie możesz zacząć uprawiać seks rzadziej niż przedtem. Jeśli oboje jesteście zadowoleni nie uprawiając seksu tak często, nie musisz się tym przejmować. W końcu nie chodzi o to, ile uprawiasz seksu, ale o to, jak zadowoleni jesteście oboje. Saltz twierdzi, że dopiero gdy choć jeden z partnerów czuje się źle, tworzy to niewłaściwe emocje w związku.