Jak przekonują hiszpańscy naukowcy na łamach czasopisma „Nutrients”, jedzenie codziennie 60 g orzechów poprawia sprawność seksualną mężczyzn. Taki wniosek wynika z oceny wpływu suplementacji mieszanych orzechów na erekcję i funkcje seksualne 83 zdrowych mężczyzn.

Dane statystyczne wskazują, że zaburzenie erekcji to problem 2% mężczyzn przed 40. rokiem życia, niemal 52% mężczyzn pomiędzy 40. a 70. rokiem życia i 85% mężczyzn po ukończeniu 80. roku życia. Ryzyko ich wystąpienia zwiększają: palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej, stres i niezdrowy tryb życia.

infoplanet seks i antykoncepcja orzechy a sprawnosc seksualna badania

Już wcześniejsze badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tarragonie wykazały, że włączenie do diety niektórych orzechów i migdałów może wpływać na poprawę jakości nasienia. W ostatnich eksperymentach założyli jako cel sprawdzenie, czy orzechy wpływają pozytywnie także na funkcje seksualne.

83 mężczyzn, których zrekrutowano do badań, miało od 18 do 35 lat. Dobór uczestników zakładał uwzględnienie osób z dietą ubogą w owoce i warzywa, a bogatą w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Grupa badawcza została podzielona według jadłospisu: na mężczyzn, którzy przez 14 tygodni włączyli do codziennego jadłospisu 60 g orzechów włoskich, laskowych i migdałów oraz niewprowadzających zmian w dotychczasowym sposobie odżywiania.

infoplanet seks i antykoncepcja orzechy a sprawnosc seksualna seks

Na początku i na końcu analiz uczestnicy wypełniali kwestionariusz Międzynarodowego Indeksu Funkcji Seksualnych Mężczyzn (IIEF-15) i byli poddawani badaniom markerów dysfunkcji śródbłonka – poziomu tlenku azotu i selektyny.

Jak udało się ustalić, codzienne spożywanie orzechów miało wpływ na zwiększenie popędu seksualnego i poprawę jakości orgazmów u mężczyzn. Badania nie wskazywały jednak na wpływ orzechów na poziom tlenku azotu i selektyny E.

Naukowcy przekonują, że dla pewności badania powinny zostać powtórzone na większej grupie badawczej. Pozwoliłoby to na zweryfikowanie działania orzechów i zrozumienie mechanizmu, jaki kryje się za obserwowanymi u mężczyzn korzyściami.

Źródło: Nutrients 2019, 11 (6), 1372