Badacze na łamach czasopisma „American Journal of Medicine” przekonują, że pacjenci po zawale nie powinni wstrzymywać się przed uprawianiem seksu, ponieważ może on znacząco przedłużyć ich życie.

Wniosek to efekt badań, przeprowadzonych w Izraelu na grupie 1120 mężczyzn i kobiet, którzy w chwili przejścia pierwszego zawału serca ukończyli nie więcej niż 65 lat. Ich życie obserwowano przez 22 lata. W tym czasie 524 badane osoby zmarły.

infoplanet seks i antykoncepcja seks po zawale intymne

Jak się okazało, dłużej żyli ci badani, którzy jeszcze przed zawałem serca regularnie – częściej niż raz w tygodniu – uprawiali seks. Wykazywali oni o 27% mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu do osób unikających seksu przed zawałem. Seks uprawiany raz na tydzień obniżał ryzyko śmierci o 12%, a jeszcze rzadszy – o 8%.

Podobne zależności zaobserwowano również u osób po zawale serca. W ich przypadku jednak częstotliwość intymnych zbliżeń nie miała większego znaczenia. Seks uprawiany przynajmniej raz w tygodniu ograniczał zagrożenie zgonu o 33%, raz w tygodniu – o 37%, natomiast raz na kilka tygodni – o 28%.

– Ci, którzy żyli dłużej, poza tym, że uprawiali seks, byli w stałych związkach, cieszyli się lepszym zdrowiem, częściej byli aktywni fizycznie i byli w młodszym wieku. Przykładowo, osoby, które rok przed zawałem serca uprawiały seks częściej niż raz w tygodniu, miały średnio 49 lat, a te, które unikały go w tym samym okresie przez zawałem – 58 lat. Te ostatnie częściej też miały inne problemy ze zdrowiem: nadciśnienie tętnicze krwi, zbyt wysoki cholesterol i cukrzycę – podsumowuje dr Andrew Steptoe z University College London.infoplanet seks i antykoncepcja seks po zawale pacjent

Jak potwierdza główny autor badania Yariv Gerber z uniwersytetu w Tel Awiwie, regularny seks sugeruje lepszy stan zdrowia i relacje z partnerem, co często przekłada się na dłuższe życie. Co więcej, intymne zbliżenia są dla organizmu źródłem korzystnych zmian biologicznych, takich jak wydłużenie telomerów zabezpieczających chromosomy przed uszkodzeniem podczas kopiowania.

Specjaliści z Izraela i Wielkiej Brytanii udowadniają, że w zauważanych zależnościach istotną rolę odgrywa przebywanie w stałym, bliskim związku, a także utrzymywanie zdrowego, aktywnego stylu życia. Nie jest zatem pewne, czy seks po zawale przedłuża życie wyłącznie jako jedna z aktywności, choć nie ma wątpliwości, że nie należy się go obawiać.