Życie seksualne wraz ze starzeniem się nie musi być gorsze, mimo że nasze ciała naturalnie się zmieniają. Co prawda dla chorujących osób starszych seks często może stać się wyzwaniem związanym z problemami medycznymi, operacjami i zmianami w wyglądzie organizmu swojego i partnera, ale nigdy nie jest za późno, aby odzyskać wigor i ekscytację dawnymi przyjemnościami seksualnymi. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przezwyciężać przeszkody na drodze do satysfakcjonującego i przyjemnego życia seksualnego bez względu na wiek.

Zmiany seksualne u kobiet

Wraz z wiekiem ciało kobiety podlega wielu zmianom, również tym związanym z potrzebami seksualnymi – niektóre z nich są mile widziane, a inne nie. Z tymi drugimi wiązać się może zmieniający się wygląd – pojawienie się zmarszczek lub siwiejących włosów, które mogą sprawić, że kobieta w miarę starzenia się czuje się mniej atrakcyjna. To z kolei może wpłynąć na jej pożądanie seksualne.

infoplanet lifestyle seks najlepszy po 60 zmiany u kobiet

Ponadto wraz z wiekiem kobiety mają coraz mniej hormonów, przez co ściana pochwy staje się cieńsza, bardziej sucha i podrażniona. Może to sprawić, że seks będzie nieprzyjemnie bolesny i krwawy, ponieważ tarcie podczas stosunku może powodować mikrourazy w ścianie pochwy. Na te dolegliwości pomocne mogą się okazać leki na receptę i środki smarne sprzedawane bez recepty. jeśli Dlatego, jeśli dostrzegasz niepokojące objawy, porozmawiaj z lekarzem.

Niektóre zmiany seksualne związane ze starzeniem się mogą być pozytywne. Starsze kobiety często dowiadują się, co najbardziej je podnieca, przez co mogą być bardziej skłonne do eksperymentowania w sypialni. Seksualne doświadczenia mogą również przekształcić się w pewność siebie i sprawność seksualną. Ponadto po menopauzie lub histerektomii znika obawa przed niechcianą ciążą, w związku z czym wiele starszych kobiet swobodniej korzysta z seksu.

Zmiany seksualne u mężczyzn

Negatywne zmiany w sferze intymnej występują również u mężczyzn. Osiągnięcie erekcji może trwać dłużej, przez co potrzebna może być dłuższa gra wstępna. Ponadto panowie mogą wytwarzać mniej nasienia, osiągać erekcje nie tak twardą jak dawniej i szybciej znikająca po wytrysku, a przez zaburzenia erekcji uzyskanie kolejnej może zająć więcej czasu.

infoplanet lifestyle seks najlepszy po 60 zmiany u mezczyzn

Nierzadka jest również utrata zdolności do uzyskania lub utrzymania wzwodu, które występują u 65% mężczyzn powyżej 65. roku życia. Inne przeszkody to choroby serca, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca mogące przyczyniają się do impotencji z powodu samych problemów zdrowotnych albo leków stosowanych do ich leczenia.

Są też na szczęście korzyści płynące ze starszego wieku. Przynosi on wprawę, a doświadczony, starszy mężczyzna jest często bardziej wyczulony na znaczenie gry wstępnej. Mężczyźni po 60. częściej wiedzą również, że dbanie o przyjemność partnerki jest elementem dobrego seksu.

Choroby i życie seksualne

Istnieje kilka przyczyn problemów seksualnych, które mogą wystąpić wraz z wiekiem. Choroba, niepełnosprawność, a nawet stosowane leki mogą wpływać na sprawność seksualną i przyjemność. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn kłopotów w życiu seksualnym w starszym wieku.

Artretyzm

Zapalenie stawów powoduje bóle stawów, które mogą powodować dyskomfort podczas seksualnej intymności. Ćwiczenia, odpoczynek, ciepłe kąpiele i eksperymenty z różnymi pozycjami mogą złagodzić ten ból.

infoplanet lifestyle seks najlepszy po 60 przewlekly bol

Dla mężczyzn cierpiących na bóle pleców najlepsza wydaje się pozycja seksualna „obok siebie”, odciążająca plecy i inne stawy. W tej pozycji partnerzy leżą naprzeciwko siebie z przeplecionymi nogami. Jest ona dobra również dla osób, które niedawno przeszły operację wymiany stawu biodrowego. Z kolei dla kobiety z zapaleniem stawów w biodrach lub kolanach wygodniejsze może być leżenie na skraju łóżka z partnerem stojącym lub klęczącym przed nią. Osoba z artretycznymi kolanami może doświadczyć seksu mniej bolesnego wówczas, jeśli leży, podczas gdy jego partner na nim siedzi. Jeśli jednak ból jest silny, należy porozmawiać z lekarzem, gdyż niezbędne mogą się wtedy okazać leki lub nawet operacja wymiany stawu.

Przewlekły ból

Inne stany powodujące przewlekły ból również mogą wpływać na funkcje seksualne. Kości, mięśnie, półpasiec, złe krążenie krwi lub stany zapalne naczyń krwionośnych mogą prowadzić do problemów ze snem, depresją, izolacją i trudnościami w poruszaniu się, co z kolei wpływa na relacje seksualne między starszymi ludźmi. Wiele z tych problemów można leczyć, więc jeśli wystąpi przewlekły ból, należy porozmawiać z lekarzem.

Cukrzyca

U mężczyzn cukrzyca może powodować zaburzenia erekcji oraz wytrysk wsteczny, czyli przemieszczanie się nasienia nie z penisa na zewnątrz, tylko wstecz, do pęcherza. W tym przypadku niezbędna może okazać się pomoc medyczna.

infoplanet lifestyle seks najlepszy po 60 choroby serca

U kobiet cukrzyca może powodować suchość pochwy, bolesne współżycie, obniżone libido oraz brak podniecenia seksualnego i orgazmu. Pomóc mogą środki nawilżające sprzedawane bez recepty.

Choroby serca

Twardnienie i zwężenie tętnic (miażdżyca) może utrudniać przepływ krwi, a wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) upośledza jej przepływ, co może prowadzić do problemów z erekcją u mężczyzn. Choroby serca mogą prowadzić do zawału, ale większość osób może wrócić do uprawiania seksu po upływie 3 do 6 tygodni od zawału. Co więcej, seks może być wręcz częścią kuracji pozwalającej wyzdrowieć po zawale serca.

Choroby układu moczowego

Typowe choroby układu moczowego to nadczynność pęcherza, słaba kontrola mięśni zwieracza, problemy z retencją moczu i infekcje dróg moczowych (UTI), które mogą utrudniać kontakty seksualne. Prócz tego aktywność seksualna może powodować ucisk na pęcherz, a w efekcie nietrzymanie moczu – problem, przez który wiele osób unika seksu. Można jednak tę dolegliwość leczyć.

infoplanet lifestyle seks najlepszy po 60 udar

Udar

Udar zazwyczaj nie wpływa na zdolność do uprawiania seksu, ale może powodować problemy z erekcją. Dodatkowo w afazji (utraty mowy) mogą wynikać problemy z komunikacją, jednak te można zredukować poprzez naukę komunikacji dotykiem. Seks mogą zakłócać także leki przepisywane pacjentom po udarze, takie jak środki uspokajające, tabletki nasenne i leki na nadciśnienie. Jako że te ostatnie mogą powodować impotencję, jednym z rozwiązań może być zaplanowanie seksu przed przyjęciem leku.

Udar może również wpływać na poczucie dotyku. W takim przypadku warto pamiętać o obszarach, które są sparaliżowane i skoncentrować pieszczoty w innych miejscach. Jeśli udar powoduje osłabienie lub paraliż, współżycie seksualne mogą umożliwiać różne pozycje seksualne lub urządzenia medyczne.

Operacja

Zabieg chirurgiczny może spowodować stres i ból, jednak większość osób może powrócić do normalnego życia seksualnego nawet po operacji narządów płciowych. Ważne jednak jest to, żeby po operacji dać swojemu organizmowi odpowiednią ilość czasu na powrót do zdrowia. Dlatego o tym, kiedy możesz wznowić aktywność seksualną, porozmawiaj z lekarzem.

infoplanet lifestyle seks najlepszy po 60 histerektomia

Histerektomia

W dojrzałym wieku kobiety czasem muszą poddać się operacji histerektomii, czyli usunięcia macicy. Nie należy się tym jednak martwić, ponieważ dla wielu kobiet seks jest wtedy mniej bolesny, co z kolei pozwala częściej osiągać orgazm i lepszą satysfakcję seksualną. Jedynie około 20% kobiet zgłasza, że po zabiegu odczuwa mniej przyjemności z życia seksualnego. Unikanie seksu zaleca się kobietom jedynie przez 6 tygodni po wycięciu macicy.

Mastektomia

Wraz z wiekiem rośnie również prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi, więc konieczna może być mastektomia, czyli wycięcie całości lub części piersi. Kiedy kobieta leczona jest z powodu raka piersi, operacja i związana z nią chemioterapia, leki tamoksyfenowe i menopauza wywołana chemią mogą zakłócać podniecenie seksualne i orgazm. Kobieta może stracić pożądanie lub uczucie pożądania, ponieważ czuje się mniej kobieca. Mogą tu pomóc grupy wsparcia lub, jeśli to możliwe, rekonstrukcja piersi.

infoplanet lifestyle seks najlepszy po 60 menopauza

Leki i alkohol

Częstą przyczyną problemów seksualnych mogą być działania uboczne leków, takich jak leki na ciśnienie krwi, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, uspokajające, hamujące łaknienie, przeciwcukrzycowe i przeciw wrzodom. Inne mogą prowadzić do zaburzeń erekcji lub powodować trudności z wytryskiem u mężczyzn lub powodować utratę pożądania seksualnego u kobiet. W przypadku wystąpienia działań ubocznych należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli chodzi o alkohol – w nadmiarze może powodować problemy z erekcją u mężczyzn i opóźniony orgazm u kobiet.

Menopauza

Dopóki kobieta nie jest w okresie pomenopauzalnym (brak okresu przez 12 kolejnych miesięcy), ciąża jest nadal możliwa. Dlatego wiedząc o tym, należy skorzystać z zabezpieczeń, nawet jeśli miesiączka pojawia się rzadko.

infoplanet_lifestyle_seks_najlepszy_po_60

Podsumowując: możena cieszyć się doskonałym seksem po sześćdziesiątce. Co więcej, może on być jeszcze bardziej udany niż seks w młodym wieku, nawet przy występujących problemach zdrowotnych. Dlatego nie rezygnujmy z bliskości mimo upływu lat i przeciwności związanych z chorobami, a w przypadku wystąpienia przeszkód – zawsze szukajmy wsparcia.