Jeśli uważasz, że seniorzy porzucają swoje życie seksualne w obliczu fizycznych problemów starzenia się, to jesteś w błędzie. Nowe badanie sugeruje, że jest inaczej.

infoplanet zdrowie sex seniorow wstep

Seks – badania

Badania przeprowadzono na dużej grupie Amerykanów, która może być reprezentatywna dla starszych ludzi z innych krajów. Rzeczywistość jest taka, że 40% starszych Amerykanów oraz 54 par nadal uprawia seks – wynika z nowego sondażu z University of Michigan. Jeszcze więcej par – 61% – twierdzi, że seks ma znaczenie dla ich jakości życia. Aż 73% osób w wieku od 65 do 80 lat jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego.

– Dla starszych osób liczby te mogą nie wydawać się zaskakujące – powiedziała Erica Solway, współzarządzająca dyrektor National Poll na temat zdrowego starzenia się, opublikowanego 3 maja. – Seks jest nadal ważną częścią życia wielu starszych ludzi – dodała.

infoplanet zdrowie sex seniorow badania

Dodała jednak, że wyniki mogą zaskakiwać młodszych ludzi, których zdaniem starzenie się oznacza koniec pożycia seksualnego. Oczywiście ludzie się różnią. W ankiecie niektórzy seniorzy byli bardziej zainteresowani seksem lub byli bardziej aktywni niż inni. Generalnie większe zainteresowanie wykazują mężczyźni, połowa mężczyzn twierdzi, że „bardzo” lub „niezwykle” interesuje się seksem, w porównaniu z 12% kobiet. Ponad połowa mężczyzn była aktywna seksualnie, w porównaniu z 31% kobiet.

– Może to częściowo wynikać z tego, że mężczyźni częściej pozostają w związkach – powiedziała Solway. 73% badanych mężczyzn było w związku, a tylko 60% kobiet.

Z wiekiem coraz lepiej?

– W rzeczywistości seks może być z wiekiem coraz lepszy – powiedziała psycholog Rachel Needle z Centrum Zdrowia Małżeńskiego i Zdrowia Seksualnego Południowej Florydy w West Palm Beach.

Po pierwsze, kobiety po menopauzie już nie muszą się martwić o ciążę. Z wiekiem niektórzy ludzie czują się „bardziej komfortowo we własnych ciałach” i bardziej pewnie pytają o to, czego potrzebują seksualnie.

infoplanet zdrowie sex seniorow z wiekiem coraz lepiej

Osoby starsze w dobrym zdrowiu fizycznym były bardziej aktywne seksualnie: spośród wszystkich osób, które opisały swoje zdrowie jako „dobre”, „doskonałe”, 45% było aktywnych seksualnie, w porównaniu do 22% tych, którzy ocenili swoje zdrowie jako „średnie”. Nic dziwnego, powiedziała Solway. Jednak wciąż nie jest jasne, jak często problemy zdrowotne osób starszych wstrzymywały ich aktywność seksualną.

Zdrowotne zalecenia?

Osoby starsze stosują leki, które mają skutki uboczne i zmniejszają zainteresowanie seksem. Ponadto czasem na zainteresowanie seksem wpływa sama kondycja zdrowotna, która niejednokrotnie może przeszkadzać.

Needle zwróciła również uwagę, że po menopauzie i towarzyszącym jej spadku estrogenu niektóre kobiety odczuwają ból podczas seksu. W takich przypadkach pomocne mogą być środki do smarowania na bazie wody lub ewentualnie hormonoterapia. Jednak nawet jeśli starsi dorośli nie uprawiają już seksu, nie musi to oznaczać końca intymności.

infoplanet zdrowie sex seniorow zdrowotne zalecenia

– Jednym z mitów, które należy obalić jest to, że seks równa się stosunkom seksualnym. Fizyczna intymność to coś więcej niż seks. Dotyk jest ważny – przekonuje Needle. –To, że niektóre pary nie uprawiają seksu, nie jest złe, jeśli oboje partnerzy są szczęśliwi i mają inne sposoby na nawiązanie kontaktu, właśnie to ma znaczenie.

Lekarskie seks-konsultacje

Tylko 17% respondentów odpowiedziało, że rozmawiało z lekarzem na ten temat w ciągu ostatnich dwóch lat, jest to spowodowane również tym, że lekarze nie pytają. Większość starszych osób nie czuje się swobodnie, rozmawiając z lekarzem o problemach seksualnych – obawiają się, że zawstydzą lekarza.

infoplanet zdrowie sex seniorow lekarskie sex konsultacje

Lekarze z kolei również czują się niekomfortowo z powodu bardzo niewielkiej liczby specjalistycznych szkoleń w tej dziedzinie – powiedział Siegel.

Milczenie lekarzy, może zaś oznaczać dla osób starszych przesłanie, że zdrowie seksualne nie jest tematem, o którym chcą rozmawiać.