W środę w Warszawie zostało podpisane memorandum o współpracy w dziedzinie przystępnych cen leków i dostępu ułatwienia do nich między Polską, Czechami, Litwą, Słowacją i Węgrami.

Sygnatury na dokumencie złożyli: minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister Czech Adam Vojtech, minister Litwy Aurelijus Veryga, słowacki sekretarz stanu Stanislav Spanik i sekretarz stanu Węgier Ildiko Horvath.

– Naszym celem jest zapewnienie pełnego i możliwie szerokiego dostępu do leków dla pacjentów z naszych krajów. Kontynuujemy dotychczasową współpracę. To, co jest nowe w dokumencie to deklaracja o współpracy w zakresie wymiany informacji, które są niezwykle istotne z punktu widzenia dostępu leków i negocjacji. Obecnie nasi partnerzy z gospodarki wiedzą wszystko o każdym z krajów, a każdy kraj wie tylko o sobie. Chcielibyśmy aby partnerstwo z przemysłem było bardziej wyrównane – podsumował spotkanie minister Szumowski.

Na wspólny problem z dostępnością do leków i ich cenami zwrócili uwagę również czeski minister zdrowia i węgierska sekretarz stanu.

–  Jako rządy dążymy do tego, żeby stan społeczeństwa był jak najlepszy; żeby rosła średnia długość życia; żeby w momencie, gdy ktoś zachoruje miał jak najlepsze leczenie. Dzięki współpracy w ramach grupy Wyszehradzkiej, naszych czterech państw i Litwy, będziemy mieli większe możliwości zapewnienia naszym pacjentom przystępnych cen – oceniła Ildiko Horvath.

Deklaracja współpracy to kontynuacja międzynarodowej inicjatywy Fair and Affordable Prices of Medicines (FaAP) zmierzającej do zapewnienia uczciwych i przystępnych cen produktów medycznych. Zakłada ona ścisłą współpracę oraz wymianę wiedzy ekspertów poszczególnych krajów ds. polityki lekowej i refundacji z w celu wykorzystania łącznego potencjału zakupowego i negocjacyjnego zaangażowanych państw.